Sübhanallahi ve Bihamdihi – Fazilet ve Nasıl Zikir Olarak Çekilir?

Sübhanallahi ve Bihamdihi, çok faziletli çok güzel bir zikirdir. Bu faziletli zikir hakkında bir çok hadis vardır. Ezberlemesi söylemesi kolaydır.

Peygamber (s.a.v)’in hadislerinden birinde: “Bir kimse günde yüz defa sübhanallallahi ve bi-hamdihi derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” (Buhari) buyurmuştur. Bir diğer hadisinde Peygamberimiz efendimiz (s.a.v): ”Kim subhanallahi ve bihamdihi/Allah’a hamd eder olduğum halde  onu noksanlıklardan tenzih ederim derse; onun için cennette bir hurma ağacı dikillir.” Buyurmuştur.

Sübhanallahi ve Bihamdihi Sübhanallahi’l Azim Ne Demek

Sübhanallahi ve bihamdihi sübhanallahi’l Azim ne demek, “Ben Allah’ı uluhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O’na hamd ederim.” demektir. Subhanallahi ve bihamdihi Allah’a hamd ederek onu noksanlıklardan tenzih ederim demek subhanallahil azim de yüce Allah’ı tenzih ederim demektir.

Sübhanallahi ve bihamdihi - fazilet ve nasıl zikir olarak çekilir?
Subhanallahi ve bihamdihi hikayesi

Subhanallahi ve Bihamdihi Hikayesi

Subhanallahi ve bihamdihi hikayesi, Kabisa b. Muharik anlatıyor: Bir gün Hz. Peygamber gittim. ”Ey Kabisa! Seni buraya getiren sebep nedir?” diye sordu. Ben de: “Yaşım ilerledi, kemiklerim inceldi, bu sebeple Allah’ın beni faydalandıracağı bir şeyi bana öğretmen için sana geldim.” dedim. (şöyle buyurdu): “Ey Kabisa! (şu dediklerimi yaparsan), yanından geçtiğin her bir taş, ağaç ve toprak parçası mutlaka senin için Allah’tan bağışlanmanı dilerler. Ey Kabisa! Sabah namazını kıldıktan sonra, üç defa ‘Subhanallahi’l-azim ve bihamdihi’ duasını okuduğun zaman, körlükten, cüzzamdan ve felçten muaf olacaksınç Ey Kabisa! De ki: “Allah’ım! Ben senin nezdinde bulunan (lütfun) dan isterim. Üzerime ikramlarından akıt, rahmetinden üstüme yay ve üzerime bereketlerinden indir.” (hayatü’s sahabe)

Sübhanallahi ve Bihamdihi Sübhanallahi’l Azim Faziletleri

Sübhanallahi ve bihamdihi sübhanallahi’l azim zikrinin faziletleri, çoktur. Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “İki söz vardır ki onlar dile hafiftirler, terazide ağırdırlar; Rahman olan Allah’a sevimlidirler, bunlar: “sübhananellahi ve bihamdihi, Sübhanallahilazim. Allah’a hamd ederek onu noksanlıklardan tenzih ederim, Yüce Allah’ı tenzih ederim.” (Buhari) Bir diğer hadisinde Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu: ”Allah katında en sevimli olan sözü sana bildireyim mi? Allah’a en sevimli söz: “subhanallahi ve bihamdihi’dir.”

İtikâf Ne Demek Dini Anlamı – Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Ya Cami Ya Vedud Deneyenler – Allahümme’ğfirli Ne için Okunur?

Küsuf Namazı Nasıl Kılınır Ne Okunur?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥