SumUp Nedir? SumUp Şirket Değeri Ne Kadar?

SumUp şirketi 2012 yılında kurulmuş ve faaliyete geçmiştir. SumUp şirketinin ana merkezi ise Londra’da yer almaktadır. SumUp şirketinin ne işe yaradığını ve ne olduğunu merak eden birçok kişi vardır. Sizler için merak ettiğiniz tüm konuları ele aldık.

SumUp şirketi mobil ödeme şirketi olarak bilinmektedir. SumUp ile mobil uygulamaya ya da Wi-fi bağlantısına gerek olmadan kredi kartlarıyla ödeme gerçekleştirilmektedir. Teknoloji geliştikçe Pos cihazlarındaki değişim gerçekleşmeye başladı. Londra merkezli olan bu şirket dünyada 35 ülkede taksi şoförlerine, kafe sahiplerine, küçük esnafa SumUp cihazına küçük bir ücret ödeyerek cihazı satın alabilirler. Şirket tarafından işletme hesapları ve faturalandırma için bazı hizmetler de sağlanmaktadır.

  • SumUp tarafından gerçekleştirilen son finansman da 8 milyar Euro değerlendirme elde etmiş ve yeni ürünlerin gerçekleştirilmesi, müşterileri kazanmak amacıyla 590 milyar Euro borç ve öz sermaye olarak anlaşma gerçekleştirmiştir. Bu konu hakkında Sequoia Capital ve Lux Capital kuruları önceliğin ölçeklendirme olması gerektiğini büyümenin daha sonra gelmesi gerektiğini bildirmiştir. SumUp şirketinin büyüme korkusu hala devam etmektedir. Büyüme korkusunun devam etmesine rağmen önemli miktarlarda fon toplamaya gitmiştir. BlackRock ve Crestlinne firmaların yatırım yaptığı SumUp şirketinin bağış toplamasında öncülük etmiştir. Personio tarafından 200 milyon dolar toplandığı açıklanmıştır.

Negatif bir akışa sahip olan şirketlere borç vererek, yüksek büyüme potansiyeline sahip küçük yazılım firmasına ARR olanakları sağlamasıyla popülerliği artış göstermektedir. Kar oranları düşük olan şirketlere borç vermek, negatif akışları olan güçlü büyüme yörüngelere sahip şirketlere finanse etmektedir. Uygun görülen şirketlere şirket içi teknolojiyi sağlayan, ek geliri pazarlama çabalarını hızlandırmak ve büyütmek için kullanılan abone şirketlerinden biridir. SumUp Finans Direktörünün yaptığı açıklamada esnaf tabanını büyütmek için pazarlamaya para harcandığını ve bütçenin 12 ay içinde kullanıcılara sunulacağını bildirmiştir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥