Toshiba Hisseleri Yukarı Yönlü Devam Ediyor

Toshiba şirketi son zamanlarda aldığı kararlar doğrultusunda hisse senetlerinde yükselişe devam etmektedir. 2022 yılının şubat ayında üçe bölünme planlarını gerçekleştirmeyerek ikili bölünmeyi gerçekleştirmesiyle %1.6 seviyesinde bir yükselişe geçmişti. Planlamalara göre elektronik cihazlar ve depo çözümleri şeklinde iki kısma ayrılmayı düşünmektedir. Klima girişimindeki %55 hissesinin satılacağı da açıklanan haberler arasında yerini almıştı. Uzun yıllar boyunca Toshiba yönetimi ile hisse sahipleri arasında güvensizlik meydana gelmiş ve bu durum şirketi olumsuz etkilemiştir.

Toshiba şirketi yıllardır kötü yönetim sonunda artık satın alma ve yapılandırma teklifleri alma talebinde bulunmuştur. Toshiba şirketine gelen aktif olarak 10 tane teklif olduğu bilinmektedir. Toshiba şirketi stratejik seçenekleri araştırarak değerlendirmeye almaya başlamıştır. Toshiba şirketi olumsuz gidişatını düzeltmeye çalışmaktadır.

Analist Travis Lundy tarafından yapılan bir açıklamada bazı varlıkların dağıtılması gerektiğini eğer dağıtım gerçekleşirse daha düşük bir fiyat elde edileceğini dile getirmiştir. Tokyo borsasında Toshiba şirketi 5.501 yen ile günü kapattığı açıklanmıştır. Bain Capital, Blackstone ve CVC Capital tarafından yapılan teklifler değerlendirmeler arasında olduğu bildirilmiştir.

  • 23 Haziran tarihinde şirketin özel hale getirilmesi için hisse başına 7.000 yen teklif verilmesinden dolayı hisse senetlerinde %6.5 değerinde yükseliş meydana gelmiştir. Teklif fiyatının kesinleşmesiyle yaklaşık olarak 22 milyar dolar değerinde olacağı düşünülmektedir. Japon yatırım bankacısı tarafından yapılan açıklamada Toshiba hisse senetlerinin 6.500 yen değerlendirmesinin bile çok geniş göründüğünü dile getirmiştir. Yen dolar karşısında son zamanların en düşük seviyesini gerçekleştirmektedir. Toshiba tarafından gelen açıklamada teklifin ayrıntılarının açıklanmayacağını bildirmiştir.

Japon şirketleri son zamanlarda iş planlarını bozma ve şirketlerin yabancı alıcılar için kazançlı satın alma haline dönüştürme endişesini taşımaktadır. 2015 yılından beri yönetim krizi ile karşı karşıya kalan Toshiba şirketi hissedarların yönetime destek vermesi ve yeniden yapılandırma planını reddetmesi sonunda teklif alınması için komite kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu