Trafik Polisi Nasıl Olunur Maaşı 2022

Trafik polisi nasıl olunur maaşı 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Motorlu trafik polisi nasıl olunur ve Kadın trafik polisi nasıl olunur işte detaylar.

Trafik polisi nasıl olunur maaşı 2022, trafik polisi olmak isteyen kişilerin kesinlikle POMEM, PMYO, PAEM, ön lisans ya da lisans mezunu olması gerekmektedir. Polislik mesleğini bu okulları okuyarak polis olarak görev yapmaya başlamanız gerekmektedir. Polis memuru olduktan sonra Trafik Şubeye geçiş yapmak istediğinizle ilgili bir dilekçe verdiğinizde Trafik polisi olarak göreve başlamış olursunuz.

 • Kısacası Trafik Polisi olmak için önce Polis memuru olmanız gerekir. Lise mezunu adaylar polislik için başvuruda bulunabiliyor. Fakat üniversiteye giriş sınavından polis akademisinin belirlediği baraj puanının üstünde bir puan almaları gerekir. Trafik polisliği Emniyet Genel Müdürlüğünde bir branş olarak geçmektedir. Trafik polisi bir aylık kurs sonunda trafik polisi olabilirler. Bazı yerlerde trafik polisi kursu almanıza gerek yoktur, kursuz bir şekilde de trafik polisi olunabilir.
 • Peki polis olunca ne kadar maaş alınır. Bir Trafik polisi en düşük 6.000 TL ortalama 8.000 TL en yüksek de 10.000 TL almaktadır.

Motorlu Trafik Polisi Nasıl Olunur

Motorlu trafik polisi nasıl olunur, motorlu trafik polisi olmak için ayrı bir alım bulunmamaktadır. Polis memuru olabilmek için Polis Akademisine bağlı okullara öğrenci alımı olur. Polis okullarından mezun olunca polis memuru olarak göreve başlanır. Bazı illerde farklı birimlerde görevlendirilirler. Bunlardan biride trafik polisliğidir. Fakat siz kendiniz gönüllü olarak trafik polisi olmak istediğinizde Trafik Şubeye dilekçe göndererek Trafik polisi olabilirsiniz. Trafik polisleri arasından da seçim yapılarak motorlu trafik polisi olunabilir. Motorlu trafik polislerine şahin de denilmektedir.

Kadın Trafik Polisi Nasıl Olunur

Kadın trafik polisi nasıl olunur, trafik polisi olmak istiyorsanız öncelikle polis olması gerekir. Polis olmak içinde üç yöntem bulunur. Yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarında başarı göstermelisiniz. Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) en çok Polis alan bir kurumdur. Bu kurumun bazı şartları vardır.  

 • Kadın polis olabilmek için en az ön lisans veya lisans mezunu olması gerekir.
 • 20 yaşından küçük olması gerekir.

POMEM de 4 ile 6 ay eğitim görürler. Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) Türkiye de 5 tane bulunmaktadır. Bayan polis olmak isteyen kişiler buraya başvurabilirler. Bu kurumda en az lise mezunu olunmalıdır. Lise son sınıfta da olabilirler. 26 yaşından küçük olmalıdırlar.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) bayan polis olmak isteyenler son olarak bu kuruma başvurabilirler. Türkiye de bir tane bulunmaktadır. Bu kurum Amir yetiştirmektedir. PAEM i başarıyla bitirdikten sonra amir olarak göreve başlayabilirler. Kadın polislerin başvurabilmesi için 30 yaşından küçük olmalıdırlar. Lisans eğitimini bitirmiş olmalıdırlar.  On bir aylık bir eğitim sonunda komiser olarak göreve başlayabilir.

Her kurum için boylarının 1.62 cm ve üzeri olması gerekir. Ayrıca sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekir. Ve polis memuru olduktan sonra Trafik Şubeye dilekçe yazarak trafik polisi olabilirler.

Kadın Trafik Polisi Nasıl Olunur
Kadın Trafik Polisi Nasıl Olunur

Kadın Trafik Polisi Boy Sınırı

Kadın trafik polisi boy sınırı, trafik polisi olunması için ayrı bir alım uygulanmamaktadır. Polis için geçerli şartlar bulunur. Trafik polisi olmak istiyorsanız zaten polis olmanız gerekir. Polis memuru olduktan sonra Trafik Şubeye dilekçe yazarak trafik polisi olabiliyorsunuz.

 • Polis olabilmek için kadınlarda 1.62 cm boy sınırı verilmiştir. Boyunun 1.62 cm ve üzeri olması şarttır.

Polislik üç yöntemle alım yapmaktadır. Yazılı sözlü ve fiziki yeterliliktir. Yazılı ve sözlü yöntemleri başarılı olarak geçseniz bile fiziki yeterlilik olmayınca adaylığınız iptal edilmektedir. Ayrıca sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekir.

Kadın Trafik Polisi Maaşları

Kadın trafik polisi maaşları, her meslekte olduğu gibi trafik polislerinde de kademe ve tecrübeye göre maaş değişiklik gösterir. Polislik mesleğini zor bir meslektir. Özellikte trafik polisi zorlayıcıdır, kış günlerinde yaz günlerin de dışarda çalışmak ve trafikte stres dolu insanlarla uğraşmak epey uğraştırıcıdır. Polis memurlarının maaşları kadro ve pozisyona göre değişmektedir.

 • Kadın ve erkek polislerin maaşları arasında herhangi bir ayrım yoktur. Sadece evli olunması ve çocuğun olmasına göre fiyat değişir. Genel olarak 6.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.
Kadın Trafik Polisi Maaşları
Kadın Trafik Polisi Maaşları

Trafik Polisi Olmak İçin Kaç Yıl Okunur

Trafik polisi olmak için kaç yıl okunur, polislik eğitimleri değişik kategorilerde verilmektedir. Bu kategoriler ön lisans, lisans, lise ve yüksek lisans olarak değişkenlik göstermektedir. Bu durum karşısında 6 ay ile 2 yıl arasında farklılık gösterir.

 • (POMEM)Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü; ön lisans veya lisans mezunu olanlar buraya başvurabilir ve 6 ay eğitim sonunda
 • (PMYO) Polis Meslek Yüksek Okulu; lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencileri buraya başvurarak 2 yıl eğitim sonunda
 • (PAEM) Polis Amirleri Eğitim Merkezi; lisans eğitimini bitirmiş olanlar buraya başvurur ve 11 aylık eğitim sonunda polis memuru olabilmektedir.

Lise Mezunu Trafik Polisi Alımı

Lise mezunu trafik polisi alımı, lise mezunu iseniz ve trafik polisi olmak istiyorsanız ilk olarak polis olmanız gerekir. Peki polis olmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi sizler için ele aldık.

Lise mezunlarının polis olabilmesi için YKS puanına göre PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) başvurabileceklerdir. Bazı şartları vardır.

 • Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Lise ve dengi bir okuldan mezun olunması ve ÖSYM tarafından yapılan sınavdan taban puan veya üzeri puan alarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 • 2 yıllık bir eğitimin sonunda polis memuru olacaksınız.

Polislik Başvuru Ücreti Nasıl Yatırılır

Olay Yeri İnceleme Polisi Nasıl Olunur

Polislik Nasıl Bir Meslek

Interpol Polisi Nasıl Olunur

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu