TUS Puanları – TUS Puan Sıralaması, TUS Kaç Üzerinden Değerlendirilir

TUS puanları ve Tus puan hesaplama nasıl yapılır, bilgilendiriyoruz. TUS en yüksek puan ve TUS kaç üzerinden değerlendirilir, birlikte inceleyelim.

Tus puanları, tıp fakültesi öğrencilerinin uzmanlık eğitimi almak için başvurdukları dallara göre farklı şekillerde yapılmakta ve aldıkları puana göre uzmanlık alanları seçmelerini sağlamaktadır.

Tus sınavı yani açılımı ile Tıpta Uzmanlık Sınavı yılda iki kere ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Tus puanları, uzmanlık için başvurulan dala göre değişiklik göstermektedir.

TUS Puan Hesaplama

Tus puan hesaplama işlemi soru başına yapılır ve tıp fakültesi öğrencilerinin seçtikleri dala göre değişen puanlar ile yapılmaktadır. Tus puanı hesaplamak için aşağıdaki bilgiler dikkate alınabilir;

  • Tus sınavında (Tıpta Uzmanlık Sınavı) toplam 200 soru vardır.
  • Soruların her biri 1 puan olarak belirlenmiştir.
  • Tus puanı toplam soru sayısı ve dopru sayısının yüzde ortalaması alınarak hesaplanır.

Bunun yanı sıra tus puanını, ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) puanı da etkilemektedir.

TUS En Yüksek Puan

TUS en yüksek puan almak Tıp Fakültesi öğrencileri için oldukça önemlidir. En yüksek puanı almış öğrenciler, ilerlemek istedikleri uzmanlık alanında iyi bir kontenjan sahibi olacaklardır. Tus puanının yanı sıra TYT puanı ve ALES puanı da oldukça önemli bir etkendir.

Tus sınavında en yüksek puan her sınavda değişiklik göstermektedir. Sınavın zorluğu ve öğrencilerin performansına göre değişiklik gösterebilir. Kısacası belirli bir değer yoktur.

TUS Puan Sıralaması

Tus puan sıralaması

TUS puan sıralaması, her uzmanlık dalı için farklı şekillerde belirlenir. Sadece Tus sınavında alınan puan değil, diğer etkenler de Tus sıralamasını etkilemektedir. Tıp Fakültesi öğrencilerinin Tus sınavında verdikleri her doğru cevap, sıralamada yükselmelerini sağlayacaktır.

Aynı paunı almış iki aday arasında mezuniyet yılı ve okuduğu fakülte sıralama üzerinde etkileyici faktörler arasında yer almaktadır. Bunun aynı sıra Tus puan sıralaması, sınava giren adaylar arasında en çok doğru cevabı vermiş adaylardan en az doğru cevabı vermiş adaylara doğru sıralanmaktadır.


Daha fazla ilgili içerik;


TUS Kaç Üzerinden Değerlendirilir

TUS Kaç üzerinden değerlendirilir sorusuna cevap verebilmek için ilk önce Tus sınavında kaç soru sorulduğu ve her sorunun kaç puan üzerinden değerlendirildiğinin bilinmesi gerekir. Tus sınavında adaylara toplam 200 soru sorulmaktadır. Bu 200 sorunun her biri 1 puan değerindendir. Bunun yanı sıra Tus sınavının değerlendirilmesinde aşağıdaki detaylar da oldukça önemlidir;

  • Sınava giren öğencilerin doğru sayısına göre sınav puanı hesaplanır.
  • Tus puanının hesaplamasında yanlış sayılarının puana herhangi bir etkisi olmaz.
  • Tus sınavında cevapsız bırakılan sorular doğru yanıtlardan çıkarılmaz ve etkilemez.
  • Tus sınavında adayların doğru cevabı bilmeleri için kapsamlı bir tıp bilgisine sahip olamları gerekmektedir.

Tüm bu maddelerin yanı sıra yanlış veya boş bırakılan sorularla ilgili puanları etkileyecek herangi bir ceza puanı veya kesintisi yapılmaz.

TUS ta En Fazla Kaç Puan Alınır

TUS ta en fazla kaç puan alınır sorusunun cevabı çok merak eidlen konular arasında yer alamktadır. Tıpta uzmanlık sınavında 200 soru vardır ve her bir soru 1 puan üzerinden hespalamaktadır. Bu nedenle Tus sınavından alınabilecek en yüksek puan 200 olacaktır.

Tus oldukça zor bir sınavdır ve yüksek puan alınabilmesi için yüksek bir tıbbi bilgi birikimi olmasıgerekmektedir.

Tusta Hangi Bölümler Var

Tusta hangi bölümler var sorusu Tus sınavına girecek ve ilerlemek istedikleri dalı seçecek Tıp Fakültesi öğrencileri için oldukça merak edilen bir husustur. Tus sınavında toplam iç bölüm vardır. Bunlar;

  • Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  • Klinik Tıp Bilimleri Bölümü
  • Temel Tıp Bilimleri-Klinik Tıp Bilimleri Karışık Bölümü olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.

Tus sınavına girecek öğrencilerin hazırlanmadan önce bu üç ana bölümden birini seçmesi, seçtikleri bölüm için çok sıkı bir çalışma düzeni içine girmesi gerekmektedir.

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥