Üç Aylar tesbihi nasıl başlanır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Üç aylarda tesbih çekmenin fazileti ve 3 aylar tesbihi bitince okunacak dua işte detaylar.

23 Ocak 2023 itibariyle mübarek üç aylara girdik. Allahü Teala bazı günleri diğer günlerden üstün kılmıştır. Bazı gecelerden daha faziletli kılınmıştır. Üç aylar bu günlerden bazılarıdır. Allahü Teala’nın rahmet denizine dalmalı, sürekli tövbe etmelidir. Bu rahmet günlerinde yararlanmak isteyen Müslümanlar bol bol tövbe edip kendilerini zikire yöneltmelidirler.  

Sevgili Peygamberimiz üç aylardan ilki olan Recep ayına girildiğinde şu duayı okurmuş.

“Allahümme beriklena fi Recebe ve Şabane ve belliğna Ramazan” (Allah’ım Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır). Peygamber Efendimizin bu sözünden de anlıyoruz ki bu üç ayların fazileti oldukça önemlidir.

Üç aylar boyunca yapacağınız zikirleri sizler için yazımızda yer vermeye çalıştık. Üç aylarda bol bol tövbe etmeniz gerekir.

  • Allah rızası için 100 defa “Allahümme Salli Ala Muhammed” diyerek salavat getirin.
  • Daha sonra Allahü Teala’nın esmasını zikir ediniz.
  • Üç aylar boyunca 1000 defa “La ilahe illallah” (Allah’ta başka ilah yoktur) zikrini yapınız.
  • Daha sonra “Muhammedürreslulullah” 100 kere deyiniz.
  • Daha sonra 10 gün boyunca 100 defa “Sübhana’llahi’l – hayyil- kayyum” denir.
  • 10 gün boyunca 100 defa “Sübhana’llahi’l-ehadi’s- samed” denir.
  • 10 gün boyunca da 100 defa “Sübhana’llahi’l – gafuri’r- rahim” diye zikirler de bulunabilirsiniz.

Üç Aylarda Tesbih Çekmenin Fazileti

Üç aylarda tesbih çekmenin fazileti, üç aylar Allahü Teâlâ’nın bize sunduğu muhteşem günlerden biridir. Bu günlerde bol bol tövbe ve ibadet ederek kendinizi Rabbinize yöneltin. Peygamber Efendimize bol bol salavat getirmek diğer günlerde önemlidir ama bu üç aylar da daha çok önem kazanmıştır.

  • Tesbih çekmenin faziletleri oldukça fazladır. Tesbih çekerek Allah’a kendinizi daha yakın hissedersiniz. Kalbiniz kötülüklerden arınır. Üç ay boyunca tesbih ve zikirleri yapan kişiye rivayete göre Allahü Teala o kişiye hayır yağdırır. Günahlarından arınır ve cehennemi hak etmiş kişilere şefaatçi kılınır.

Üç aylarda zikirlerden biri olan Sübhana’llahi’l – hayyil- kayyum zikrinin anlamı şu şekildedir. Gerçekte tek diri ve her şeyin tek yöneticisi olan Allahü Teâlâ’ya tesbih ederim anlamı taşır. Sübhana’llahi’l-ehadi’s- samed zikrinin anlamı ise tek ve ulu olan Allahü Teala’ya tesbih ederim demektir. Sübhana’llahi’l – gafuri’r- rahim zikrinin anlamı ise yarattıklarını çokça esirgeyen Allah-u Teala’ya tesbih ederim anlamı taşır. Zikirlerin anlamlarına bakınca bu üç ayların önemi bir kez daha belli olmaktadır. Üç aylar da bol bol zikir ve salavat getiriniz.

3 aylar tesbihi bitince okunacak dua
3 aylar tesbihi bitince okunacak dua

3 Aylar Tesbihi Bitince Okunacak Dua

3 aylar tesbihi bitince okunacak dua, üç aylar o kadar kıymetli ve anlamlı aylardır ki gerçek Müslüman olan kişiler bu ayları en hayırlı bir şekilde değerlendirir. Bu aylar da yaptığınız her türlü ibadet sizlere rahmet olarak döner. Allahü Teala bu aylar da rahmetini yağdırmak için bizi bekler. Bizlerse elimizden geldikçe ibadet ederek Rabbimizi mutlu etmeye çalışırız.

  • Üç aylar da tesbih çekmenin faziletini sizlere anlattık. Tesbih çektikten sonra Rabbinize ilk olarak tövbe edin daha sonra gönlünüzdeki duayı edebilirsiniz. Üç aylarda en çok okumanız gereken dua şudur; “Allahümme beriklena fi Recebe ve Şabane ve belliğna Ramazan” (Allah’ım Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır) bolca bu duayı okuyabilirsiniz.

3 Aylar Tesbihi Abdestsiz Çekilir Mi

3 aylar tesbihi abdestsiz çekilir mi, üç aylarda kendinizi günahlardan uzak tutun ve bol bol Rabbimizi memnun etmeye çalışalım. Üç aylarda yapılacak olan ibadetler arasında zikir ve tesbih çekmek vardır. Üç aylarda yukarıdaki zikirleri çekmeniz oldukça faziletlidir. Rabbimiz sizlere rahmetinden yararlanmak için bu günleri yaratmıştır. Bu aylarda zikir etmeyi unutmayın.

  • Tesbih çekerken abdestli olmak daha hayırlıdır. Fakat abdestsiz de tesbih çekilebilir. Abdestsiz olan kişiler salavat getirip sürekli dua okuyabilmektedir. Abdestli tesbih çekmeniz daha hayırlıdır fakat abdestsiz bir şekilde tesbih çekmenin herhangi bir sakıncası yoktur.

/ 5.

Share.

Comments are closed.