Ülkücü, Türkçülük ve İslamcılık ideallerini benimseyen, Alparslan Türkeş’in fikirlerini takip eden ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne yakın olan bir kişiyi ifade eder.

Ülkücüler Neyi Savunur?

Türk milletinin bilim ve teknolojide dünyanın en ileri canlısı olarak yaşaması ve müreffeh bir toplum olabilmesi için ahlaki ve manevi olarak en üst düzeyde olan insanlara sahip olduğu bilinmektedir. Ekonomik olarak gelişmek, tarımı modern teknolojiye göre geliştirmek, modern sanayiye sahip olmak ise Ülkücülerin ideal ilkelerinin arasında yer almaktadır. Bunun dışında Türk devleti kimsenin merhamet dilenemeyeceği bir devlet haline gelmelidir. Kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmek, Ülkücüler neyi savunur sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Türklerin esaretten kurtulması, yabancıların emri altında yaşamaktan kurtulması ve kendi kaderini tayin etmesi yani tam bir bağımsızlık içinde yaşaması Ülkücülerin ana fikirlerinden biridir. Türk milliyetçiliği ve idealizmi içinde başka fikirler ve hedefler de bulunmaktadır. Bu hedefler çerçevesinde Türk devleti kimsenin merhamet dileyemeyeceği bir noktaya ulaşacak, var olabilen, varlığını sürdürebilen, sözünü dünyaya taşıyabilen bir varlık haline gelecektir.

Dünyadaki haklarını herkese duyurmak, ayrıca tüm Türklerin kölelikten kurtulması ve yabancıların emri altında yaşamaması gerekir. Bu nedenle, hepsi bağımsız olmak için özdenetim ilkesini takip eder. Ülkücü nesil, milliyetçi hareket, idealist asker, milliyetçi kişilik gibi ifadelerle insanların zihninde yer bulan idealizm, vatan, millet, bayrak, tarih, etnik kültür, turan vb. kelimelerle bu ideoloji ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra kendilerine dair kullandıkları sembol ise gri kurt sembolü olarak bilinmektedir.

Ülkücüler Atatürk’ü Sever mi?

Ülkücü Ne Demek?

Ülkücüler Atatürk’ü sever mi sorusuna, Atatürk’ü sevmemelerine engel olan bir ideolojiye sahip olmadıklarını söylemek mümkündür. Dolayısıyla bir ülkücünün Atatürk’ü sevmemesi için herhangi bir sebep bulunmamaktadır. Çoğu ülkücü toplum tarafından Ulu Önder M.Kemal Atatürk ilkeleri savunulsada yok denecek kadar az bir kısım ne yazık ki Atatürk ilkelerine katılmamaktadır. Şöyle özetleyecek olursak, Cumhuriyet kurucusu Mustafa Kemal‘in vefatından 12 yıl sonra ülkücülük doğdu ve özünde M.Kemal ilkelerini ve kendi kurallarını savunan bir toplum olarak adlandırılabilir.

Eski Ülkücüler Kimler?

Ülkücü Ne Demek?

Eski ülkücüler kimler sorusuna verilebilecek yanıtların arasında;

Alaattin Aldemir

Ülkücü Ne Demek?

Atila Kaya

Ülkücü Ne Demek?

Alişan Satılmış

Ülkücü Ne Demek?

Harun Öztürk

Ülkücü Ne Demek?

Olcay Kılavuz

Ülkücü Ne Demek?

Ülkücüler Hangi Partiye Oy Verir?

Ülkücüler hangi partiye oy verir sorusuna MHP’ye oy verdikleri şeklinde yanıt vermek mümkündür. İnandıkları ideolojiye en yakın olan partiye oy vermektedirler.

Ülkücüler Sağcı mı?

Ülkücüler kendilerini sağcı olarak da adlandırmaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi Ne Zaman Kuruldu?

MHP, 9 Şubat 1969 tarihinde kurulmuştur.

Asker Sözleri – Duygusal Asker Mesajları

Vatan Sevgisi ile İlgili Şiirler