Üstü Karalanmış Yazı Nasıl Okunur? (Programsız Pratik 1 Yol)

Üstü karalanmış yazı nasıl okunur sorusu insanlar tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Bir kişi size Whatsapp üzerinden bir fotoğraf atarsa ve orada bazı kişiler yorum yapmış olsun. Yorum yapan kişilerin kim olduğunun anlaşılmaması için üzerleri karalanmış olsun.

Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en faydalı işlem Instagram üzerinden fotoğrafın düzenleme ayarlarıyla oynamaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek karalanmış alanların altındaki yazıları görebilirsiniz:

 • Instagram üzerinden sanki fotoğraf paylaşacakmış gibi yükleme yapın.
 • Düzenle bölümüne tıklayın.
 • Bu bölümden parlaklık, kontrast, sıcaklık gibi ayarlar üzerinde oynama yaparak yazıları açığa çıkarın.

Telefonda Üstü Karalanmış Yazı Nasıl Okunur?

Bir arkadaşınız size bir fotoğraf attı ama bazı bölgeleri görmemeniz için karaladıysa ve siz merak ediyorsanız bir yöntemle ne yazdığını öğrenebilirsiniz. Telefonda üstü karalanmış yazı nasıl okunur derseniz burada cevap Instagram uygulamasıdır.

Size gönderilen fotoğraftaki karalamanın rengi oldukça önemlidir. Örneğin eğer mavi renk ile karalama yapıldıysa Instagram üzerinden parlaklığı en üst seviyeye çekip sonrasında sıcaklığı da arttırmanız gerekir.

Bu şekilde karalama yapılan bölgelerin altındaki yazılara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karalanmış yazıyı Okuma programı

Karalanmış yazıyı okuma programı

Fotoğrafların üzerinde karalanan bölgeler varsa ve siz altındakileri okumak istiyorsanız Instagram uygulamasını kullanabilirsiniz. Karalanmış yazıyı okuma programı diye kendi başına bir uygulama yoktur.

Bu şekilde yazıları ortaya çıkardığını iddia eden programlara karşı dikkatli olmanız gerekir. Kötü amaçlı insanlar telefonunuzu ya da bilgilerinizi ele geçirebilir. En güvenli yol Instagram üzerinden fotoğrafın yapısında değişiklik yapmaktır. Bu değişikliği de düzenle kısmından yapabilirsiniz.

İphone üstü Karalanmış Yazı Nasıl Okunur?

Elinizde olan bir fotoğrafın karalanmış bölgeleri varsa bu bölgeler üzerinde oynama yaparak altında olan yazıları okuyabilirsiniz. İphone üstü karalanmış yazı nasıl okunur konusunda en güvenli yol Instagram uygulamasını kullanmaktır.

Örneğin elinizdeki fotoğrafta siyah karalamalar varsa Instagram fotoğraf düzenle bölümünden parlaklığı arttırın, kontrastı en fazla noktaya getirin ve sıcaklığı arttırın. Bu şekilde oynamalar yaparak karalamanın altındaki yazılara ulaşabilirsiniz. Eğer karalama rengi kırmızıysa sıcaklığı düşürmeniz gerekir her renk için farklıdır.


Daha fazla ilgili içerik;


Dijital ortamda karalanmış yazı nasıl okunur?

Fotoğraf şeklinde olan yazıları okumanızın tek yolu fotoğrafı bir düzenleme uygulamasına yüklemeniz parlaklık ve renk ayarları ile oynayarak yazıyı meydana çıkararak okuyabilirsiniz.

Karalanmış yazı okuma uygulaması var mı?

Karalanmış yazı okuma uygulaması diye bir uygulama yoktur. Karalanmış yazıyı nasıl okuyacağınızı içeriğimizdeki yazıda detaylı bir şekilde anlattık. İncelemek ister misiniz?

Whatsappta üstü karalanmış yazı nasıl okunur?

Whatsapp’ta üstü karalanmış yazıyı okumak için, öncelikle karalanmış yazıyı içeren mesajı açmanız gerekir. Mesajın üzerine dokunun ve basılı tutun. Açılan menüden “Karalamayı kaldır” seçeneğini seçin.

Whatsapp’ta üstü karalanmış yazıyı okumak için:

 1. Karalanmış yazıyı içeren mesajı açın.
 2. Mesajın üzerine dokunun ve basılı tutun.
 3. Açılan menüden “Karalamayı kaldır” seçeneğini seçin.

Bu işlem, karalanmış yazıyı kaldıracak ve yazıyı okuyabileceksiniz.

Fotoğrafta karalanan yeri görmek için:

 1. Karalanan yeri içeren fotoğrafı açın.
 2. Fotoğrafın üzerine dokunun ve basılı tutun.
 3. Açılan menüden “Karalamayı kaldır” seçeneğini seçin.

Bu işlem, karalanmış yeri kaldıracak ve fotoğrafın tamamını görebileceksiniz.

Beyaz karalanan mesajı görmek için:

 1. Karalanmış mesajı içeren konuşmayı açın.
 2. Konuşmanın üzerine dokunun ve basılı tutun.
 3. Açılan menüden “Karalamayı kaldır” seçeneğini seçin.

Bu işlem, karalanmış mesajı kaldıracak ve mesajı okuyabileceksiniz.

Whatsapp’ta üstü karalanmış yazıyı okumak için başka bir yöntem var mı?

Evet, Whatsapp’ta üstü karalanmış yazıyı okumak için başka bir yöntem vardır. Bu yöntem, bir fotoğraf düzenleme programı kullanmaktır. Örneğin, Snapseed ve PicsArt gibi fotoğraf düzenleme programları, karalanmış yerleri kaldırmak için kullanılabilecek “Silgi” ve “Dolgulama” araçlarını içerir.

Fotoğrafta karalanan yeri görmenin başka bir yolu var mı?

Evet, fotoğrafta karalanan yeri görmenin başka bir yolu vardır. Bu yöntem, bir fotoğraf düzenleme programı kullanmaktır. Örneğin, Snapseed ve PicsArt gibi fotoğraf düzenleme programları, karalanmış yerleri kaldırmak için kullanılabilecek “Silgi” ve “Dolgulama” araçlarını içerir. Üçüncü taraf uygulamalar da kullanabilirsiniz. Örneğin, Ink Hunter ve Revealer gibi uygulamalar, karalanmış yazıyı siler, bazı uygulamalar ise karalanmış yazıyı bulanıklaştırır.

Beyaz karalanan mesajı görmenin başka bir yolu var mı?

Evet, beyaz karalanan mesajı görmenin başka bir yolu vardır. Bu yöntem, bir fotoğraf düzenleme programı kullanmaktır. Örneğin, Snapseed ve PicsArt gibi fotoğraf düzenleme programları, karalanmış yerleri kaldırmak için kullanılabilecek “Silgi” ve “Dolgulama” araçlarını içerir. Üçüncü taraf uygulamalar da kullanabilirsiniz. Örneğin, Ink Hunter ve Revealer gibi uygulamalar, karalanmış yazıyı siler, bazı uygulamalar ise karalanmış yazıyı bulanıklaştırır.

Karalanmış yazıyı okumak yasal mı?

Karalanmış yazıyı okumak, yasal bir hak değildir. Ancak, karalanmış yazının içeriği, kamuoyunu ilgilendiren bir konuysa, karalanmış yazıyı okumak için yasal bir gerekçe olabilir. Örneğin, bir siyasi liderin karalanmış yazısı, kamuoyunu ilgilendiren bir konuysa, karalanmış yazıyı okumak için yasal bir gerekçe olabilir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥