Komando Uzman Çavuş Maaşı – Doğu Görevinde Maaşı Ne Kadar?

Jandarma uzman çavuş maaşı 2023 yılında ne kadar oldu güncel olarak bilgilendiriyoruz. Uzman çavuş maaşları doğuda ne kadar ve sözleşmeli uzman çavuş maaşını gelin birlikte inceleyelim.

Komando Uzman Çavuş Maaşı2023 Güncel
Minimum23.710 TL
Maksimum58.270 TL
Ortalama29.630 TL
Komando Uzman Çavuş Maaşı

Uzman çavuş maaşı kişinin kıdemi, görev yeri ve rütbesine göre değişir. Temmuz ayında yapılan zamlar neticesinde artış gösteren uzman çavuş maaşı 6 aylık periyotlarda zam almaktadır. Uzman çavuş maaşlarında en belirleyici olan etken kişinin görev yaptığı yerdir. Buna ek olarak kıdem derecesi de uzman çavuş maaşını etkileyen bir diğer faktördür.

Komando Uzman Çavuş MaaşıBatıDoğu ve Sınır Ötesi
Suriye’de Uzman Çavuş Maaşı25.000 TL (Günlük 700 TL)
Jandarma Uzman Çavuş Maaşı 202317.000 TL25.000 TL
Kuzey Irak’ta Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşı22.000 TL (Günlük 700 TL)
Sözleşmeli Uzman Çavuş Maaşı15.000 TL23.000 TL
Komando Uzman Çavuş Maaşı18.000 TL30.000 TL
Komando Uzman Çavuş Maaşı

Ortalama olarak değerlendirmek gerektiğinde uzman çavuş maaşının güncel rakamlarını yukarıdaki tabloda bulmanız mümkündür. Uzman çavuş maaşları Sahil Güvenlik Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığına göre de farklılık gösterebilir.

Suriye’de Uzman Çavuş Maaşı

Suriye'de uzman çavuş maaşı

Özellikle meslek tercihinde bulunacak kişiler için merak edilen bir konu olan Suriye’de uzman çavuş maaşı kuvvet, sınıf ve kıdeme göre değişiyor. Suriye’de görev yapan uzman çavuşlara görev parası ve operasyon ikramiyesi kapsamında ortalama 25.000 TL maaş ve günlük 700 TL maaş almaktadırlar.

Jandarma Uzman Çavuş Maaşı 2023

Jandarma uzman çavuş maaşı

Jandarma uzman çavuş maaşı 2023 yılında en düşük 17.000 TL ile en fazla 25.000 TL değişiklik göstermektedir. Jandarma uzman çavuş maaşları için hudut tazminatı, görev parası, ikramiyeler ve kıdem ve rütbe gibi değişkenler bulunmaktadır.

Kuzey Irak’ta Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşı

Kuzey irak'ta görev yapan uzman çavuş maaşı

Kuzey Irak’ta görev yapan uzman çavuş maaşı rütbe ve kıdemden bağımsız olarak 22.000 TL (Günlük 700 TL) arasında maaş aldıklarını söylemek mümkündür. Kuzey Irak bölgesinde görev yapan uzman çavuşların maaşı çıktıkları göreve göre artış ya da azalış gösterebilmektedir.

Sözleşmeli Uzman Çavuş Maaşı

Sözleşmeli uzman çavuş maaşı

Uzman çavuşlar, Uzman Erbaş kanununda belirtildiği kapsamda 2 yıldan az 5 yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yapılarak göreve başlamaktadır. Azami 52 yaşına kadar görev yapan uzman çavuşların sözleşme dolayısıyla maaşların herhangi bir değişiklik yoktur. Bu kapsamda sözleşmeli uzman çavuş maaşı 15 bin ile 23 bin TL arasındadır.

Komando Uzman Çavuş Maaşı

Komando uzman çavuş maaşı

Komando uzman çavuş maaşı diğer uzman çavuşlara göre daha fazladır. Genellikle terör bölgeleri ve yurtdışı görevlerde yer alan komando uzman çavuşlar sabit maaşlarına ek olarak terör tazminatı ve komando bröve parası gibi ödenekler alırlar. Bu nedenle komando uzman çavuş maaşları 18 bin TL ile 30 bin TL arasında değişmektedir.

Uzman Çavuş Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Uzman çavuş eğitimleri 24 hafta yani 6 ay sürmektedir. Uzman çavuş eğitim kursları Safranbolu, Yenifoça, Kırkağaç, Kastamonu ve Seferihisar’da bulunur.

Uzman Çavuş Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Uzman çavuş olmak için lise mezunu olmak yeterlidir. Lise mezunu olan kişiler Türk Silahlı Kuvvetlerine başvuru formu doldurarak uygun görülmeleri halinde eğitimlere katılabilirler.

Bordo Bereli Maaşları

Subay Maaşları – Astsubay ve Diğer Rütbeler

Teğmen Maaşı – Jandarma ve Kara Kuvvetleri

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥