Kalabalık şehirlerde genellikle metro ya da tramvay ulaşım araçları kullanılır. Gideceğiniz bölgeye daha hızlı ulaşmanızı sağlayan metro ve tramvay araçlarını kullanan şoförlere vatman adı verilir. Ne iş yapabilirim diyorsanız vatman mesleği sizin için uygun olabilir.

Raylı sistemlerde görev alan vatmanların çalıştığı kuruma ve şehre göre alacakları maaşlar değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak maaşları en düşükten en yükseğe kadar şu şekildedir:

En düşük34,400 TL
Ortalama43,000 TL
En yüksek71,700 TL

Metro Vatman Maaşları

Vatman Maaşları

Vatman olmak isteyen birçok kişi maaşları merak ediyor. Gerekli eğitimi tamamlayan herkes kolayca vatman olabiliyor. Vatman olduktan sonra metro ya da tramvay gibi birçok raylı sistemde görev alabilirsiniz.

Metroda görev alan maaşları genellikle çalıştıkları kuruma ve kıdem yıllarına göre değişiklik gösterir. Ayrıca çalışılan kuruma göre ücretlerde değişiklik meydana gelebilir. Genel olarak ülkemizde metroda çalışanların maaşları şu şekildedir:

  • Türkiye’de hizmet veren metro vatmanlar genellikle 34,400 TL maaş alırlar.

İstanbul Vatman Maaşları

İstanbul’da ulaşım sıkıntısı olduğundan dolayı birçok yerde metro ve tramvay araçlarını görebilirsiniz. Belediye otobüs ulaşım araçlarına göre metro daha çok tercih ediliyor. Vatman olarak İstanbul şehrinde daha kolay iş bulabilirsiniz.

Diğer şehirlere göre maaşları daha yüksektir. İstanbul şehrinde vatman olarak çalıştığınız kurum ve deneyiminize göre ücret alırsınız.

Vatman Nasıl Olunur

Vatman Maaşları

Vatman olmak için üniversite okumanıza gerek yoktur. Gerekli şartları tamamlayan birçok vatandaşımız vatman kurslarına giderek eğitim alabilirler.

Eğitim aldıktan sonra kurs bitiminde belirli bir sınava katılırlar. Bu sınavda başarılı olan kişiler kolayca vatmanlığa başlayabilirler. Vatman olmak için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • Askerlik görevini tamamlayan,
  • En az lise mezunu olan,
  • Soğukkanlı ve duyu organları iyi çalışması,
  • 35 yaşından küçük olan kişiler eğitime katılabilirler.

Vatmanlık için eğitimler belediyeler tarafından verilmektedir. Belediyelere giderek eğitim için başvuru yapmanız gerekmektedir. 23 ay boyunca süren vatman eğitimi alırsınız.

Tramvay kullanımı için hem teorik hem de uygulamalı eğitimler vardır. Bu eğitimleri tamamlayan kişiler yazılı ve sözlü sınava girerler. Başarılı olmaları halinde belediyeler tarafından sağlanan iş yerlerinde göreve başlayabilirler.


Daha fazla ilgili içerik;

1 Comment

  1. Emre Kanlı on

    20 yaşındayım ve vatman olmak istiyorum. Belediyeler iş imkanı sunuyorsa bu devirde yapılacak en mantıklı işlerden biri. Kesinlikle deneyeceğim en azından devlet kurumuna girmiş oluruz.

Leave A Reply