Tren Makinisti Nasıl Olunur

Makinistler yolcuların ya da yüklerin zamanında ve güvenli bir şekilde ulaşım yapmasından sorumlu kişilerdir. Makinistler genel olarak treni süren kişi olarak bilinmektedir ancak buna ek olarak birçok işi daha yapabilme kapasitesine sahiptirler. Bir makinist herhangi bir arıza meydana geldiğinde onu tamir edebilmelidir, hava şartlarına göre trenin içinin ısınmasını ya da serinlemesini sağlamalıdır, güvenlik sistemlerinin çalışmasını kontrol etmeli ve yolculuk esnasında gerçekleşen olumsuz olayları rapor etmelidir.

Makinist olmak isteyen biri üniversite okumalıdır. Bunlara örnek verecek olursak Elektrik Teknolojisi, Raylı Sistemler Makinistlik, Makine bölümlerine girip başarıyla bitirmeleri gerekmektedir. Bu bölümler üniversitelerin ön lisans programındadır.

Metro Makinisti Nasıl Olunur

Tren makinisti nasıl olunur

Makinistler genel olarak trenin bir yerden bir yere gitmesinde ulaşımı sağlayan kişiler olarak görülmektedir. Ancak makinistlerin görevi bunun yanında oldukça fazladır. Bir makinist tren ve yolcunun tüm güvenliğini sağlar, oluşacak arızaları kontrol eder, sıkıntıları rapor eder. Makinistler birçok kuruluşta çalışabilir ve farklı araç kullanabilirler.

Makinist olmak için kullanılacak araçlar ile ilgili makinist eğitime sokulur ve eğitim başarıyla tamamlayanlar artık makinist olur. Bir makinistin gözleri iyi görmelidir, işitmesinde herhangi bir sıkıntı bulunmamalıdır, teknik bilgiye sahip olmalıdır ve reflekslerinin hızlı olması gerekmektedir. TCDD’ de görev almak için kişilerin kurumda eğitim programlarına katılma şartı bulunmaktadır.

Raylı Sistemler Makinistlik

Raylı Sistemler Makinistlik bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Trenlerde makinist olarak çalışacak kişiler yetiştiren bölümdür. Bu bölümden mezun olan kişilere “Makinist” denilmektedir ve demir yollarında ve motor sanayisi gibi birçok alanda çalışabilirler. Bu bölümden mezun olan kişiler lokomotifin teknik bakımını yaparlar, sürüşünü gerçekleştirirler, diğer çalışanları denetler ve seyahat ile ilgili rapor hazırlarlar.

TCDD Makinist Kursu 2024

TCDD’ de görev almak için bunu isteyen makinistler burada eğitim programlarına katılmaktadırlar. TCDD taşra birimlerine alınacak işçi makinist personeller için mesleki yeterlilik eğitimi vermektedir. Kursun uygulanacağı şehir ve tarihler farklılık göstermektedir. Kursa katılmak için belirli şartlar bulunmaktadır ve bunlar:

  • Üniversitelerin ilgili ön lisans programlarından mezun olmak
  • 35 yaşını geçmemiş olmak
  • KPSS ön lisans sınavında 60 puan ve üzerinde puan almak
  • Görme ve işitme duyularının sorunsuz olması başta olmak üzere sağlık durumu görevi yapmaya uygun olmak
  • Erkek aday için askerlik yükümlülüğünün olmamasıdır.

TCDD Tren Makinist Maaşı 2024

Makinist maaşları deneyime göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında çalışılan kurum ve iş yoğunluğuna göre de maaş değişebilmektedir. Maaşlara her yıl düzenli olarak zam gelmektedir burada kuruma göre maaş zam oranı farklılık gösterebilir.

En az19,700 TL
En yüksek65,600 TL
Ortalama38.700 TL
Tcdd tren makinist maaşı

İBB makinist maaşları

İBB tarafından makinist personel alımı yapılmaktadır. Personel alımlarında aranan şartlar arasında üniversitenin gerekli bölümlerinden birinden mezun olmak şartı aranmaktadır. Burada makinistlerin B sınıfı ehliyete sahip olması, vardiyalı çalışma düzenine engeli olmaması gerekiyor.

  • İBB’ de makinist maaşları en az 19,700 TL
  • İBB’ de makinist maaşları en yüksek 38.700 TL

Kadın Makinist Nasıl Olunur

Tren makinisti nasıl olunur

Kadın makinist sayısı erkek makinist sayısına göre oldukça azdır. Özellikle İstanbul’da uzun yıllardır makinistlik yapan kadınlar vardır. Kadın makinistler oldukça dikkat çekiyor. Kadın makinistler bu mesleği yapmaktan oldukça fazla zevk aldıklarını dile getiriyorlar. Kadın makinistler belli eğitimler alındıktan sonra makinist koltuğuna oturabiliyor ve o büyük treni harika bir şekilde sürüyorlar.


Daha fazla ilgili içerik;

Tren makinisti ne kadar maaş alıyor?

Tren makinisti maaşı, çalışılan kuruma, deneyime, kıdeme ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak, tren makinistleri, Türkiye’de ortalama 38.700 TL maaş almaktadır. En düşük tren makinisti maaşı 19.700 TL iken, en yüksek tren makinisti maaşı 65.600 TL’dir.

Tren makinisti olmak için hangi bölüm okunmalı?

Tren makinisti olmak için herhangi bir bölüm okumak şart değildir. Ancak, TCDD ve özel tren işletmecileri, tren makinisti adaylarının en az lise mezunu olmasını şart koşmaktadır.

Tren makinisti ehliyeti nasıl alınır?

TCDD ve özel tren işletmecileri, tren makinisti adaylarından, “Demiryolu Makinisti Mesleki Yeterlilik Belgesi”ne sahip olmalarını şart koşmaktadır. Bu belgeyi almak için, TCDD tarafından düzenlenen sınava girmek gerekmektedir. Sınavda başarılı olan adaylar, “Demiryolu Makinisti Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanırlar.

Makinistler kaç saat çalışıyor?

Makinistler, genellikle haftada 5 gün, günde 8 saat çalışmaktadır. Ancak, bazı durumlarda, nöbet usulü veya 24 saatlik çalışma şeklinde de görev yapabilmektedirler. Makinistlerin çalışma saatleri, çalıştıkları kuruma ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥