Yahudilerin Ağacı – Gargat Ağacı Yahudiler İçin Neden Önemli

Gargat ağacı Yahudiler için neden önemli ve gargat ağacının meyvesi var mıdır, bilgilendiriyoruz. Gargat ağacı Türkiye’de var mı, gelin birlikte inceleyelim.

Yahudilerin ağacı, beyaz çiçekleriyle dikkat çeken ve dolgun yapraklara sahip olan Gargat ağacıdır. Bu ağacı Yahudi ağacı olarak akıllara kazınmış olmasındaki sebep ise Yahudiler tarafından çok sevilen ve değer verilen bir tür olmasından kaynaklanıyor.

Bölgede özellikle Filistin civarlarında sıkça yetiştiği bilinen Gargat ağacı, Müslüman ve Hristiyanlar için de büyük öneme sahiptir. Bodur bir ağaç olan ve yenilebilir meyvesi bulunan Gargat ağacı nisan ve mayıs aylarında beyaz çiçekler açar. Latince ismi Nitraria olan bu ağaç türü bozkır ve çöl iklimlerinde sıkça rastlanan bir türdür.

Gargat Ağacı Türkiye’de Var mı?

Gargat ağacı Türkiye’de var mı sorusunun yanıtı genel itibarıyla hayır olacaktır. Görece daha kurak iklimlerde yetişmesiyle bilinen bu türün örneklerine nadiren de olsa Türkiye’de de rastlanabilir. Fakat Gargat ağaçlarının sıkça rastlandığı belirli bir bölge söylemek imkânsızdır. Gargat ağacı daha çok Filistin ve İsrail topraklarında yetişir. Bunun yanı sıra Medine de bu ağaç türünün yetiştiği bölgelerden birisidir. Pakistan’a kadar uzanan kurak iklim içerisinde Gargat ağaçlarına rastlamak mümkündür.

Gargat Ağacı Yahudiler İçin Neden Önemli?

Gargat ağacı yahudiler i̇çin neden önemli

Gargat ağacı Yahudiler için neden önemli sorusunun yanıtı tamamıyla dinidir. Nitekim Yahudiler, arkalarına saklandıkları tüm ağaçların kendilerini haber verdiğini ve düşmanlarca bulunduğunu düşünmektedir. Fakat Yahudilere göre Gargat ağacının arkasına saklandıklarında herhangi bir şekilde haber verilmez.

 Bu kapsamda Yahudilerin düşman olarak gördüğü ve onlar sebebiyle ağaçların arkasına saklanmayı planladıkları topluluk Müslümanlardır. Bu sebeple Yahudiler de her bölgede Gargat ağaçlarını görebilmek adına sıkça ekim işlemleri uygular. Aynı zamanda Gargat ağacının aşağıdaki özelliklere sahip olduğu da biliniyor:

  • Gargat ağacı bahar aylarında beyaz çiçekler açar
  • Gargat ağacının boyu 3 ila 4 metre aralığında değişiklik gösterebilir
  • Gargat ağacı kırmızı ve yenilebilir meyveler verir
  • Bozkır ve çöl iklimlerinde sıkça rastlanabilir

Gargat Ağacı Ne Anlama Gelir?

Gargat ağacı ne anlama gelir diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam edecek. Yahudilerin geneli tarafından kıyamet alameti olarak da bilinen bir inanış vardır. Bu inanışa göre kıyamet öncesinde Müslüman ve Yahudi toplulukları arasında bir savaş çıkacaktır.

Bu savaş esnasında Yahudiler hangi ağacın arkasına saklanırsa saklansın ağaçlar dillenecek ve Müslümanlara Yahudilerin yerlerini söyleyecektir. Fakat Gargat ağacı için bu durum tam tersidir. Bir Yahudi ağacı olduğu için arkasına geçen Yahudilerin isimlerini hiçbir şekilde Müslümanlara söylemeyeceğine inanılır.

Yahudilerin Saklanacağı Ağacın İsmi Nedir?

Yahudilerin saklanacağı ağacın ismi nedir sorusunun yanıtı sıkça merak edilmeye devam ediyor. Yahudiler ile Müslümanlar arasında çıkacak olan savaş sonucunda Yahudilerin arkasına saklanacağı söylenen ağacın adı Garkad ağacıdır. Bu ağaç, arkasına saklanan Yahudileri koruyacak ve onların isimlerini, aramaya gelen Müslümanlar ile paylaşmayacaktır. Bundan dolayı dini inanca sahip olan kişiler tarafından büyük bir saygı duyulur.

Garkad Ağacı Kuranda Geçiyor mu?

Garkad ağacı kuranda geçiyor mu sorusunun yanıtı hem evet hem de hayır olacaktır. Garkad ağacı doğrudan Kur’an-ı Kerim’de geçmese de Garkad ağacının anlatımlarında da ifade edilen Yahudi-Müslüman savaşları Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir. İsra suresinin 4-7 ayetlerinde geçiyor. Nitekim Garkad ağacıyla ilgili de Hz. Muhammed tarafından aşağıdaki gibi buyurulmuştur:

  • Müslümanlar, Yahudiler ile savaşmadıkları sürece kıyamet kopmayacaktır. Çıkacak olan savaşta Müslümanlar onları öyle bir mahvedecek ki Yahudiler bir taşın ya da ağacın arkasına saklansa dahi o ağaç ya da taşlar dile gelecek. ‘Ey Müslüman! Ey Allah’ın kulu! Arkamda bir Yahudi var, gel ve onu öldür.’ diyecek. Fakat yalnızca Garkad ağacı haber vermeyecek, çünkü bu ağaç onların ağacıdır.

Yahudilerin ağacı ve hikayesi hakkında tüm detayları içeriğimizde sunduk. Yer verdiğimiz bu bilgileri eksik ya da hatalı buluyorsanız yorum alanına yazabilirsiniz. Yorumlarınızı dikkatle inceleyip geri bildirimde bulunuyoruz.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥