Yeni evlenen çiftlere devlet tarafından ve bazı özel kuruluşlar tarafından çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Devlet tarafından, dar gelirli ailelere konut kredisi ve konut yardımı yapılmaktadır.

Devlet tarafından sağlanacak olan bu yardım yeni evliler tarafından merak konusu oldu. Birçok kurum tarafından yapılan yardımlara bir yenisi eklendi. Çocuk yardım parası, kira yardımı gibi birçok yardımdan sonra yeni evlenenlere de yardımlar düzenlenmeye başlandı. Peki bu yardımlar nelerdir gelin birlikte detaylıca göz atalım.

  • Yeni evlenen çiftlere faizsiz 150 bin TL kredi çekme hakkı verildi. Ayrıca 48 yıla kadar vade seçeneği vardır.
  • Çalışan bir kadın evlilik için işinden ayrılmak zorundaysa tazminat alabilir. Eğer bir kurumda bir yıl çalıştıysa ve asgari ücretle çalışıyorsa alabileceği tazminat miktarı 10.000 olarak belirlenmiştir.
  • Resmi nikah tarihinden 3 yıl öncesinde devlet bankalarından çeyiz hesabı açan ve katkı payı ödeyen kişiler düğün yardımından yararlanabilmektedir. Devlet çeyiz hesabında biriken paranın %20’si kadar ödeme yapacağını açıkladı.
  • İlksan tarafından yeni evlenenlere 2.000 TL yardım yapmaktadır. Eğer İlksan sendika üyesiyseniz e-devlet üzerinden bu yardıma kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Dul ve yetim aylığı alan kişiler evlilik ikramiyesinden yararlanma hakkına sahiptir. Bir defa olmak üzere SGK kurumundan almış oldukları aylığın 12 katı kadar ikramiye alabilir. Yani bir kişi 5.000 TL aylık alıyorsa evlilik ikramiyesi 60.000 TL olacaktır.
  • Belediyeler tarafından yeni evli olan çiftlere eşya ve nakdi yardım da düzenlenmektedir.
Yeni Evlenenlere İBB Desteği

Yeni Evlenenlere İBB Desteği

Birçok kurum tarafından yeni evlenenlere yardım kampanyası düzenlenmeye başladı. Ev hanımlarına yardım kampanyasından sonra yeni evlenenlere de düzenlenen yardım birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Kaymakamlık, belediyeler ve vakıf kurumları yeni evlenenlere destek yardımında bulunmaktadır. Peki İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni evlenenlere sağlanan yardım nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 bin TL nakdi yardım yapılacağı açıklandı. Bu yardıma başvuru yapmak için İstanbul’da yaşamanız gerekir. Başvuru için iş durumu ve maddi durum oldukça önemli faktörler arasında yer almaktadır. Tek seferlik 7 bin TL yardımdan yararlanmak için Alo 153 telefon hattından ya da web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Çeyiz Parası Başvurusu

Yeni evlenenlere devlet tarafından sağlanan desteklerden birisi olarak çeyiz parası karşımıza çıkmaktadır. Çeyiz parasından yararlanmak için anlaşmalı bankalarda çeyiz hesabınızın en az 3 yıl içinde açılmış olması gerekir. Ayrıca katkı payı ödemesi yapan kişiler sadece çeyiz parasından faydalanabilirler.
Bu yardım çeyiz hesabınızda bulunan paranın %20’si kadar yardım yapılacağı açıklanmıştır. Mesela çeyiz hesabınızda 10.000 TL birikmiş varsa devlet tarafından 2.000 TL yardım parası alabilirsiniz. E-devlet öğrenci yardım başvurusu gibi birçok yardıma başvuru yapabilseniz de çeyiz parasını e-devlet üzerinden gerçekleştiremezsiniz. Bu yardıma başvuru yapabilmek için SGK müdürlüklerine ya da hizmet merkezine giderek başvuruda bulunmanız yeterli. E-devlet üzerinden çeyiz parasına başvuru yapamazsınız.

Memura Evlilik Yardımı

Memura Evlilik Yardımı

Memurlar için bazı yardımlar bulunmaktadır. Ancak bu yardımlar değişkenlik gösterir. Bunun sebebi çalıştıkları kurumlara bağlı olarak üye oldukları sandıklardır. Mesela İlksan sandığına bağlı olan kişiler evlilik yardımından yararlanabilirler. Memurlar için sandıklar dışında yararlanabilecekleri herhangi bir evlilik yardımı bulunmamaktadır. Bağlı olduğunu kurum evlilik yardımı sağlıyorsa kolayca başvuru yapılmaktadır.