Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu e-devlet sistemi üzerinden ulaşılmaktadır. Öğrenci yardım başvuru ve başvuru formu hakkında tüm detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Öğrenci yardım parası, düşük gelire sahip ailelerin çocuklarına eğitim hayatı boyunca yapılan maddi destek olarak adlandırılmaktadır. 2023 yılında öğrencilere 787 ile 1611 TL yardım yapılacağı söylenmiştir. Maddi güçlük çeken öğrenciler SED yardımı adı altında eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Başvuru formuna ulaşmak için iki seçenek karşınıza çıkmaktadır. 

 • E-devlet sistemine girerek Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön başvuru formunu doldurmanız gerekir. 
 • E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak istemeyen kişiler ise Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.  
E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu
E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu

Birçok işlemlerinizi e-devlet sistemini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Devlet tarafından maddi zorluk çeken aileler için birçok yardım düzenlenmektedir. Bu yardımlardan biri de Öğrenci Yardımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenci yardımına başvuru yapmak için alttaki adımları takip etmeniz gerekir.  

 • İlk önce e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. 
 • Daha sonra arama kısmına “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” yazmanız gerekir. 
 • Karşınıza gelen seçeneğe tıklayarak başvuru formunu görüntüleyin. 
 • Açılan sayfada Yeni Başvuru seçeneğine tıklayarak başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. 
E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu 

Sosyal Yardım Ödemeleri içeriğimize bakmadıysanız linke tıklayarak göz atabilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı

Devlet tarafından ya da bazı kurum ve kuruluşlar tarafından öğrencilere para yardımında bulunulmaktadır. İlk okuldan üniversiteye kadar eğitim gören öğrenciler devlet tarafından sağlanan para yardımına başvuruda bulunabilirler. Burs veren kurum ve kuruluşların dışında devlet tarafından maddi zorluk çeken ailelere 1611 TL’ye kadar yardım yapılmaktadır. 

Devlet tarafından verilen öğrencilere maddi desteğe başvuruda bulunmak istiyorsanız e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sistemini kullanmak istemiyorsanız kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurunuzu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  

Öğrenciye 1000 TL Yardım E-Devlet

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitede eğitim gören öğrenciler için devlet para yardımında bulunmaktadır. 2022 ve 2023 yılında öğrencilere verilecek yardım paraları 787 TL ile 1611 TL arasında değişiklik göstermektedir. Öğrencinin eğitim seviyesine göre bu oran değişiklik göstermektedir. Bu yardıma başvuru için alttaki adımları takip ediniz.  

 • İlk önce linkine tıklamanız gerekir. 
 • Linke tıkladıktan sonra e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. 
 • Hemen ardından başvurunuzu e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.  

Başvuru gerçekleştikten en fazla 1 ay sonrasında sonuçlandırılmaktadır. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler eğitim hayatları boyunca devlet tarafından sağlanan öğrenci yardımından yararlanabilirler. Bu yardım alt düzeyde maddi gelire sahip olan kişiler için verilmektedir.  

Öğrenciye 1000 TL Yardım E-Devlet 

SED Öğrenci Yardımı Başvuru Formu

Öğrencilere yardım parası SED adı altında gerçekleşmektedir. Bu yardım sayesinde öğrencilere eğitim hayatları boyunca maddi yardım sağlanır. Ekonomik nedenlerden dolayı okul hayatında zorlanan öğrenciler bu yardıma başvuruda bulunabilirler. İhtiyaç sahibi vatandaşlar 9 ay süre boyunca SED öğrenci yardımı alabilirler. SED öğrenci yardım başvurusunda bulunmak için iki seçeneğiniz vardır. Online olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz ya da şahsen kurumlara giderek başvuru formunu doldurmanız gerekir.

SED öğrenci yardımı başvuru formu için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sisteminde Sosyal Ekonomik Destek adı altında öğrenci yardım başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz başvuru formuna Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen giderek başvuru formuna ulaşabilirsiniz.  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı maddi anlamda zorluk çeken ailelerin çocuklarına eğitim hayatları boyunca yardım etmektedir. Hem maddi yardım hem de kıyafet, kırtasiye gibi yardımlarda bulunmaktadır. Öğrencilere yapılan yardımlar SED olarak adlandırılmaktadır. Bu yardım sayesinde öğrenciler eğitim hayatları boyunca her yıl belirli miktarlarda yardım almaktadır.  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından öğrenci yardımına başvurmak için e-devlet sistemini ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru talebinde bulunabilirsiniz. 

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Desteğe ihtiyaç olan öğrenciler tarafından devlet öğrenci yardımı düzenlemektedir. Kaymakamlıklar maddi durumu olmayan aileler için eğitim masraflarını karşılamaktadır. Bu sayede aile üzerindeki eğitim yük hafifletilerek öğrencinin eğitim hayatına katkı sağlamaktır. Öğrenci yardım parası ilkokul öğrencilerden yükseköğretim öğrencilerine kadar verilmektedir. 

Öğrenci yardımına başvuruda bulunmak için ikamet ettiğiniz şehirde bulunan kaymakamlıklara gitmeniz gerekir. Kaymakamlıklara giderek başvuruda bulunmak istiyorsanız yanınızda bulundurmanız gereken bazı belgeler şu şekildedir; 

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi 
 • Öğrenci olduğunu kanıtlamak için öğrenci belgesi 
 • Aylık eve gelen gelir belgesi 
 • İkametgah belgesi  
 • Eğer varsa fakirlik ya da muhtaçlık belgesi 

Yukarıdaki belgeler dışında bazı kaymakamlıklar sizlerden ek belge isteyebilir. Ancak genel olarak yanınızda bulunması gereken belgeler bu şekildedir. Belgeleri hazırladıktan sonra size en yakın Kaymakamlığa gidin ve başvuru formunuzu doldurun. İşte bu kadar.  

Konu hakkında düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yorum kısmına yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.  

Kaymakamlık Yardım Sorgulama – e-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kabul Edildi Ne Demek 

Kimse Yok Mu Derneği Yardım Başvurusu – Türkiye’deki Yardım Dernekleri

8 Comments

 1. 3 çocuğum var 1 tanesi okula gidiyor diyer ikisi de bez alıyorum para yardımı istiyorum sizden kiradayim lütfen yardımcı olunuz

 2. Paraya ihtiyacım var. İstanbul gibi bir şehirde öğrenciyim. Geçinmekte çok zorluk çekiyorum. Lise öğrencisiyim başvuru yaparsam bana da çıkar mı

 3. Başak Saroğlu on

  SED hizmeti aynı haneden en fazla 2 çocuğa da verilir. Yani 2. çocuğunuz için SED ödemesi alabilirsiniz. Ayrıca yeni program kapsamında çok çocuklu ailelere yardım programı düzenlenmiştir. 2 çocuğu olan aileler 350 TL yardımdan yararlanabilirler. Çocuk destek bileşeni yardımı hakkında ttps://bedavainternet.com.tr/cocuk-destek-bileseni/ linke tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 4. İyi akşamlar sed öğrenci yardımı çocuk başına mı yoksa sadece hane başına mı benim iki öğrencim var kızım 2 ci sınıfa oğlum 1 ci sınıfa gidiyor ama sadece kızıma yardım desteği verildi bilgilendirirmisiniz beni bu konuda teşekkür ederim 🙏