Yurt Dışında Çalışan Türkiye’de Nasıl Emekli Olur

Yurt dışında çalışan Türkiye’de nasıl emekli olur ve hem yurtdışı hem Türkiye’de emeklilik nasıl olunur, sizlerle paylaşıyoruz. Yurtdışı emeklilik borçlanması ne kadar, birlikte inceleyelim.

Yurt dışında çalışan Türkiye’de nasıl emekli olur sorusu, yurtdışında çalıştıktan ve çalışma süresini doldurduktan sonra Türkiye’de emekli olmak isteyen bireyler tarafından sık sık araştırılmaktadır.

Yurtdışında çalışıp ülkemizde emekli olmak için bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek bu konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışırken Türkiye’de Sigortalı Olmak

Yurtdışında çalışırken bir yandan da Türkiye’de sigortalı olmak isteyenler, yurtdışında çalışırken Türkiye’de sigortalı olmak konusunu araştırmaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, bir Türk vatandaşı yurtdışında çalışırken Türkiye’de sigortalı olabilmektedir.

Ancak sigortanın olabilmesi için primlerin ödenmesi gerekmektedir. Sigorta primlerinizi ödediğiniz sürece hangi ülkede çalıştığınız fark etmeksizin Türkiye’de de sigortalı olarak görünebilir ve sigortalı olma avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yurtdışı Borçlanma ile emekli olan yurtdışında Çalışabilir mi

Yurtdışı borçlanma ile emekli olan yurtdışında çalışabilir mi

Yurtdışı borçlanma ile emekli olan yurtdışında çalışabilir mi, konusunu merak eden bireyler, maaş bağlanması için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini bilmelidir. Aşağıdaki listede belirlenen bu şartlar açıklanmaktadır.

 • Türk vatandaşı olmak
 • Borçlanma süresi botunca yurtdışında bulunduğunu belgelemek
 • Yurtdışı borçlanma talebi dilekçesi yazarak SGK kurumuna başvuru yapmak
 • Borçlanma sürecinde vatandaşlık hakkını kaybetmemiş olmak

Yukarıda belirtilen temel şartları karşıladıktan sonra primlerin ödenmesini sağlayarak emekli aylığı bağlatabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün

Yurtdışı borçlanma 3600 gün, yurtdışı borçlanması yaptırarak ülkemizde sigortalı olmak ve çalışma süresinden sonra Türkiye’de emekli olmak isteyen bireyler, yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler araştırması yapmakta ve bu kapsama hangi ülkelerin dahil olduğunu öğrenmek istemektedir. Yurtdışı borçlanma anlaşması olan ülkelerden bazıları şu şekildedir:

 • Avusturya
 • İsveç
 • Almanya
 • Kanada
 • Fransa
 • İsviçre
 • Norveç
 • İngiltere
 • Lüksemburg
 • Arnavutluk
 • Hırvatistan

Eğer yukarıdaki ülkelerden birinde çalışmıyorsanız, çalıştığınız ülkede yurtdışı borçlanması anlaşması olup olmadığını araştırmanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz tavsiye edilmektedir. Aksi halde borçlanmadan yararlanmanız çok daha zor olacaktır.


Daha fazla ilgili içerik;


Yurtdışı Emeklilik Şartları

Yurtdışı emeklilik şartları, emekli olmayı düşünen bireyler, yurtdışı emeklilik şartları araştırması yapmaktadır. Bazı şartların yerine getirilmesi durumunda emeklilik mümkün hale gelmektedir. Yurtdışı emekliliği için aranan temel şartları aşağıdaki listede belirtildiği gibidir.

 1. Gerekli tüm evrakları eksiksiz olarak sunmak
 2. Çalışma günlerini doldurmak
 3. Borçlanma şartını yerine getirmek
 4. Borçlanmanın SGK ya da BAĞ-KUR üzerinden yapmış olmak
 5. Başvuru süresini geçirmeden belgelerle birlikte başvuruyu gerçekleştirmek

Yukarıda belirtilen şartları karşılayan ve özellikle de prim ve borçlanma hususlarını yerine getiren bireyler, emekli olmaya hak kazanmakta ve emekli maaşı almaya başlayabilmektedir.

SGK Yurtdışı İşlemleri Daire Başkanlığı

Sgk yurtdışı i̇şlemleri daire başkanlığı

Yurtdışında çalışan ve SGK kurumu aracılığıyla ülkemizde emekli olmayı talep eden bireyler, SGK yurtdışı işlemleri daire başkanlığı işlemlerini ve iletişim yöntemlerini merak etmektedir. SGK, yurtdışı işlemleri için de hizmet vermekte olup, kolay bir şekilde işlem yapmaya müsaade etmektedir. 

Yurtdışından SGK işlemlerini gerçekleştirmek isteyen bireyler, gidecekleri bir SGK kurumu olmadığı için yapacakları işlemler hakkında bilgi almak için SGK internet adresine giriş yapabilir ya da SGK iletişim numaralarını kullanarak işlem yapabilirsiniz.

SGK Yurtdışı Servisi Telefon Numarası

SGK Yurtdışı servisi telefon numarası arayışı içerisinde olanlar, +90 216 170 11 22 telefon numarasını arayarak yurtdışından SGK’ya bağlanabilir ve emeklilik, sigorta, borçlanma gibi hususlarda daha detaylı bilgi alarak işlemlerini yapabilir.

Yurtdışında Çalışanların Türkiye’de Emekli Olması

Yurtdışında çalışıp Türkiye’de emekli olmak isteyen ve bu bağlamda yurtdışında çalışanların Türkiye’de emekli olması konusunu araştıran bireyler, yukarıdaki başlıklarda belirtilen şartları yerine getirmeleri durumunda ülkemizde emekli olabileceklerini bilmelidir.

Ali Saroğlu

Ali, Ankara'da yaşıyor. Deneyimlediği tecrübeleri paylaşmayı seviyor. Liberal. ali.saroglu@bedavainternet.com.tr