Yuvam Hesabı Nasıl Açılır? (Aylık Faiz Oranları)

Son zamanlarda Yuvam hesap nedir ve Yuvam hesabı nasıl açılır soruları merak edilmektedir. Yuvam hesabını açtırmanız oldukça kolay. Peki nasıl mı? Ülkemizde yer alan bankalara giderek ya da şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden Yuvam hesabınızı kolayca açtırabilirsiniz.

Yuvam hesap açmanız için bazı şartları sağlamanız gerekir. Bu şartları sizler için ele aldık.

 • Türk vatandaşıysanız yurt dışında oturma, çalışma izni olan kişiler ya da yerleşim yeriniz yurt dışı olarak gözükmesi gerekir.
 • Türk vatandaşı değilseniz mavi karta sahip olmanız gerekir.
 • Türk vatandaşı değilseniz bankalardaki hesap açma şartlarını sağlamalısınız.
 • Türkiye dışında o ülkenin kanunlarına uygun bir şirketinizin olması gerekmektedir.
 • Ülkemizde bankalarda bulunan döviz mevduat ve katılım hesapları tarafından Yuvam hesap açılabilir.

Yuvam hesabı ülkemizde sisteme ayak uydurun mevduat ve katılım bankaların tümünde kolayca açılmaktadır.

Merkez Bankası Yuvam Hesabı Getirisi

Yuvam hesabı nasıl açılır

Yuvam hesabı ülkemizde son zamanlarda en popüler konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yuvam hesabın kısaca işleyişini sizler için ele aldık. Bu hesaplar 3, 6, 12, 24 aylık vadelerle açılabilmektedir.

 • Yuvam hesap açılırken Türk lirasına dönüşümünün gerçekleştiği zamandaki kur ile vade sonunda gerçekleşen kur ele alınırken hesaplama gerçekleşmektedir.
 • Vade sürenize göre ana paranıza ilave getir eklenecektir. Yani 3 aylık bir vade belirlediyseniz %1, 6 ay ise %2, 12 ay ise %3, 24 ay ise %4’lük bir ilave getiri ödenecektir.
 • Kısacası hesap getirisi hesaplanırken Ana Para+ Faiz/Kar Oranı + İlave Getir toplanmaktadır.

Dilerseniz bu durumu bir örnekle daha detaylı bir şekilde inceleyelim. Bir kişi 10.000 doları 1 yıl vade ile yuvam hesaba yatırmış olsun. Yuvam hesap açıldığı zaman 1 Dolar 15 TL olsun. O zaman Yuvam hesap getirisini hesaplayalım.

 • İlk önce ana para üzerinden geçerli faiz ve kar oranını yani %14’ü hesaplayalım.
 • Ana para 150.000 TL olduğuna göre vade sonunda 21 bin TL faiz ve kar payı elde edilir.
 • Ayrıca 12 aylık hesap vadesi açıldığı için 300 Dolar karşılığı TL olarak ilave getiri gerçekleşmektedir.
 • Vade sonunda 1 doların 17 TL olduğunu düşünürsek elde edeceğimiz orana bir bakalım.
 • Ana paramız 150.000 TL, faiz/kar oranı 21.000 TL, ilave getiri oranımız (300×17) 5.100 TL olmaktadır.
 • Yuvam hesapla toplam gelir 176.100 TL olmaktadır. Dolar 15 TL iken 150 bin TL yatırdığınızda bir sene sonunda doların 17 TL olması durumunda 176.100 TL getiri elde edersiniz.

Yuvam Hesabı Faiz Oranları

Binlerce kişi Yuvam hesabı açtırmak istemektedir. Ancak Yuvam hesabının karlı olup olmadığını, ne kadar getirisinin olacağı merak edilmektedir. Yuvam hesap açılırken kurla, vade bitimindeki kur oldukça önemlidir. Hesap açmadan önce MB dolar tahminlerini incelemeniz sizlere yardımcı olacaktır. Yuvam hesabı getiri hesaplanırken 3 ana madde bulunmaktadır. Ana para, faiz/kar oranı ve ilave getir olmaktadır.

Yuvam hesap işleyişinde ülkemizde geçerli olan faiz oranı ele alınmaktadır. Yani hesap yapılırken ana para üzerinden %14’lik faiz hesaplanmaktadır. %14’lük faiz dışında ilave getir olarak adlandırılan faiz oranı eklenmektedir.

 • 3 ay vade için %1
 • 6 ay vade için %2
 • 12 ay için %3
 • 24 ay için %4 oranlarında bir ek faiz eklenmektedir.

Temel olarak Yuvam hesapta %14’lük geçerli faiz eklendikten sonra vadeye göre ek bir faiz eklenmesi yapılarak hesaplanmaktadır.

Yuvam Hesabı Hangi Bankalarda Var

Yuvam hesabı nasıl açılır

Yuvam hesabınızı kolayca internet üzerinden ya da şubelere giderek kolayca açabilirsiniz. Bu hesabı açmak isteyen kişiler ülkemizde bulunan mevduat ve katılım bankalarına giderek kolayca hesaplarını açtırabilirler. Bu hesabı açtırmak için tercih edebileceğiniz bankları sizler için ele aldık.

Yuvam hesap açılacak bankaların başında Ziraat, Ziraat Katılım, Akbank, Vakıfbank, Alternatif Bank, Kuveyt Türk, İş Bank, TEB, Garanti bankaları yer almaktadır.

Eğer Yuvam hesap hakkında merak ettikleriniz, sorularınız ve düşünceleriniz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Yuvam Hesabı Kimlere Verilir?

Yuvam Hesabı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm gerçek kişilere verilir. Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşları da Yuvam Hesabı açabilirler.

Yuvam Hesabı Ne Kadar Faiz Veriyor?

3 ay vadeli Yuvam Hesabı’nın faiz oranı %2,50’dir.
6 ay vadeli Yuvam Hesabı’nın faiz oranı %3,00’dir.
12 ay vadeli Yuvam Hesabı’nın faiz oranı %3,50’dir.

Yuvam Hesabı Nasıl Çalışıyor?

Yuvam Hesabı, Türk Lirası (TL) cinsinden açılabilen bir vadeli mevduat hesabıdır. Hesap açıldığında, belirlenen vade süresi boyunca hesap bakiyesi faiz getirisi elde eder. Vade sonunda, hesap bakiyesi ve faiz getirisi birlikte çekilebilir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥