1 Kişilik Hac Parası Ne Kadar? – Diyanet Hac Fiyatları

1 kişilik hac parası, bir kişinin hacca gitmek için ödemesi gereken toplam tutarı ifade eder. Bu tutar, uçak bileti, konaklama, yeme-içme, vize ve diğer masrafları kapsar.

1 Kişilik Oda75 bin Türk Lirası
2 Kişilik Oda175 bin 097 Türk Lirası
3 Kişilik Oda165 bin 364 Türk Lirası
4 Kişilik Oda150 bin 955 Türk Lirası
1 Kişilik Haç Parası Ne Kadar

1 Kişilik Hac Parası, oda durumuna, anlaşılan organizasyon şirketine göre de farklılık gösteriyor. Aynı zamanda fiyat listesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan Haç kurası sonrasında belirleniyor.

2022 yılı ortalama Haç ücreti28 bin TL 38 bin TL arası
2023 yılı ortalama Haç ücreti62 bin TL ile 86 bin TL arası
2024 yılı ortalama Haç ücreti100 bin ile 200 bin TL arası
Yıllara Göre Hac Fiyatları

Diyanet 2024 Haç Fiyatları

Diyanet 2024 Haç Fiyatları listesi ve kontenjanları belirlendi. Dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını sonrasında sınırlı sayılarla kutsal topraklara giderek Haç görevini yapan Müslümanlar, 2024 yılında herhangi bir sınırlama olmadan tam kapasite ile haç ibadetlerini gerçekleştirebilecekler.

5 ocak 2024 tarihinde gerçekleşen kura çekimi işlemleri sonrasında bu seneki ortalama fiyatlar da belirlendi. Diyanet tarafından gerçekleştirilen Haç kurası çekimi sonrasında 2024 yılı 65 yaş üstü de dahil olmak üzere Haç kontenjanı 83 bin 430 olarak belirlendi.

Kuralı Haç Fiyatları

Hac parası ne kadar

Kuralı Haç Fiyatları Diyanet işleri Başkanlığı tarafından yapılan kurada adı çıkan Müslümanlara Haç ibadetini gerçekleştirmek için gerekli olan ücret belirlendi. Bu belirlenmeye göre kurada adı çıkan kişiler e-devlet üzerinden kesin kayıt işlemlerini yapmaları oldukça önemlidir. Bu arada Sudi Arabistan para birimi olan riyalin son kurlara göre 1 adedi 5 TL ye tekabül ediyor.

Kurarız Haç Fiyatları 2024

Kurarız Haç Fiyatları 2024 yılında oda türüne ve kişi sayısına göre farklılık gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 2024 yılı kurasız hacca gitmenin bedeli güncel rakamlara göre 150 bin ile 200 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Bu ücretler anlaşılan acentanın organizasyon programına göre de farklılık gösterebilir. Kısacası kurasız Haç ibadetini beklemeden gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar daha fazla ücret ödüyor.

Yıllara Göre Haç Fiyatları

Yıllara Göre Haç Fiyatları Diyanet işleri Başkanlığı tarafından her yıl ilan ediliyor, bunun dışında özel organizasyon firmaları Haç görevi için ücret belirleyerek farklı alternatifler sunuyor. Bu kutsal görev Müslümanlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yolculuk esnasında Arabistan’da yer alan Kabe ve diğer kutsal mekanlar, ibadet etmek amacı ile belirli vakitler içinde ziyaret ediliyor. Haç fiyatlarının son yıllara ait değişimini aşağıdaki listeden inceleyebiliriz.

  • 2022 yılı ortalama Haç ücreti 28 bin TL  38 bin TL arası
  • 2023 yılı ortalama Haç ücreti 62 bin TL ile 86 bin TL arası
  • 2024 yılı ortalama Haç ücreti 100 bin ile 200 bin TL arası

Daha önceden diyanet işleri müdürlüğü tarafından belirlenen bu liste her sene kura çekimi sonrasında değişmektedir.

Özel Haç Fiyatları

Özel Haç Fiyatları 3 farklı programa göre değişiklik gösteriyor. Programlara, yolculuğun kaç gün sürdüğü ve konaklama şartlarına göre fiyatlar belirleniyor. 2024 yılı özel Haç Fiyatları ortalama 150 bin TL’ dir. Sizlerde özel ya da kurasız Haç programları ile Diyanet İşleri Başkanlığı dışında Haç ibadetinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle Haç kurasına katılmadan da hacca gidebilirsiniz. Bu işleri yapan acente şirketlerinin organizasyon hizmetiyle Haç görevinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir kişi hac bedeli ne kadar?

2024 yılı hac bedeli, 2 kişilik standart oda için 175 bin 097 Türk Lirası olarak fiyatlandırılmıştır.

Hac kurası çıkmazsa ne olur?

Hac kurası çıkmazsa, o yıl için hacca gitmeye hak kazanamazsınız. Bu durumda, bir sonraki yıl için tekrar kuraya girmeniz gerekmektedir.

Hac kurası, her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çekilmektedir. Kura, Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar için geçerlidir.

Hac kurası için başvurular, e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvurular, her yıl Ocak ayında başlamaktadır.

Kura sonucunda hacca hak kazanan vatandaşlar, hacı acenteleri aracılığıyla hacca gitmek için gerekli işlemleri yapmaktadır.

Hac kurası çıkmaması durumunda, yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • Bir sonraki yıl için tekrar kuraya girebilirsiniz.
  • Hac organizasyonu düzenleyen özel şirketlerden hizmet alabilirsiniz.
  • Hac yerine umreye gidebilirsiniz.

Daha fazla ilgili içerik;

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥