Süleymancılar Neden Hacca Gitmez? (İlginç)

Müslümanlık dinin 5 şartı arasında hacca gitmek yer alır. Maddi gücü olmayan kişiler hacca gitmeyebilirler. Ancak maddi durumu yerinde olan kişilerin bu ibadeti yerine getirmeleri şarttır. Süleymancıların hacca gitmediklerine dair bazı bilgiler bulunur. Hatta kadınların hacca gitmesinin yasak olduğu söylenir. Ancak bu bilgilerin çoğu asılsızdır. Süleymancılar hacca gitmez demek asılsız ve yanlış bir bilgi olacaktır. Süleymancılar dine bağlı olduklarından dolayı imkan olduğu sürece hac ibadetlerini gerçekleştirirler.

Süleymancılar Hacca Gider Mi

Süleymancılar neden hacca gitmez

Müslümanlığı kabul eden herkesin hacca gitmesi gerekir. Maddi durumu elverişli olan kişilerin ise hacca gitmesi farzdır. Etrafımızda bulunan bazı kişiler Süleyman cemaatini ele alarak onlar hacca gitmez gibi bir söylemde bulunabilir. Ancak bu söylem yanlıştır.

Müslümanlık dinin bir cemaati olan Süleymancılar hacca giderler. Süleyman cemaatini kuran Süleyman Hilmi Tunahan’ın hacca gitmemesinden dolayı tüm Süleymancılar hacca gitmezler gibi bir cümle kullanılmaz. Durumu yerinde olan Allah’a inanan ve Süleyman cemaatini seçen kişiler hacca giderler.

Süleymancılar Neden Tavuk Yemezler

İbadetlerin gerçekleşmesi konusunda farklı görüşlerin ortaya çıkmasıyla birlikte mezhep ve cemaatler oluştu. Bu cemaatler Allah’ın dinini kabul eder ve ibadetlerini gerçekleştirirler. Genel olarak Süleymancılar için tavuk yemez, camiye gitmez, hacca gitmez gibi bazı ön yargılar bulunur. Süleymancılar haram kılınan domuz eti ya da haram yolla yapılan yemekleri yemezler.

Süleymancılar tavuk yemez gibi bir düşünce yoktur. Sadece yenilen yemek haram ise bu yemeğin yenmesini tercih etmezler. Bazı Süleymancılar tarafından o marka tavuk tüketmeyiz ya da dışarda yemek yemek haram gibi cümleler duyabilirsiniz. Ancak bu durum tüm Süleymancı cemaatini kapsamamaktadır. Yediğiniz yemeğin helalliği konusunda net bir düşünceye sahipseniz rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Süleymancılar Neden Elleri Kapalı Dua Eder

Süleymancılar neden hacca gitmez

Süleymancıların ibadet şekilleri biraz daha farklıdır. Her cemaatin benimsediği farklı ibadet tarzları vardır. Süleymancılar genellikle sessiz kalpten edilen duaları benimserler. Hatta zikir çekerken sessiz bir şekilde gözlerini kapatarak bu ibadeti yaparlar.

Süleymancılar dua ederken iki serçe parmak birleştirilir. İki elin açık kısmı kalmadan dua ederler. Bu ibadet şekli sağ ve sol elin aynı hizada tutulması içindir. Dua ederken ellerin arasında belirli boşluk bırakılır ya da iki el aynı hizada olması için birleştirilir. Bu iki dua şeklinin arasında dinimizde bir fark yoktur. Önemli olan avuç içlerinin yukarı bakması ve ellerin omuz hizasında olması gerekir.

1. Süleymancıların mezhebi nedir?

Süleymancılar, Sünni İslam’ın Hanefi mezhebine mensuptur. Cemaat, Nakşibendi tarikatının Müceddidi koluna bağlıdır.

2. Süleymancıların şu anki lideri kim?

Süleymancıların şu anki lideri, Alihan Kuriş’tir. Kuriş, 2016 yılından beri cemaatin liderliğini yürütmektedir.

3. Süleyman Hilmi Tunahan kaç çocuğu var?

Süleyman Hilmi Tunahan’ın 3 çocuğu vardır. Bunlar, Kemal Kacar, Mehmet Emin Tunahan ve Hatice Tunahan’dır.

4. Süleymancılar AK Partili mi?

Süleymancılar, AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan ve cemaatin önde gelen isimlerinden biri olan Kemal Kacar’ın vefatından sonra AK Parti’den uzaklaşmıştır. Cemaatin şu anki lideri Alihan Kuriş, AK Parti’yi eleştiren açıklamalar yapmaktadır.

5. Süleymancılar bu seçimde hangi partiyi destekliyor?

Süleymancılar, 2023 Türkiye genel seçimlerinde herhangi bir partiyi desteklemediğini açıklamıştır. Cemaat, seçimlere katılmama kararı almıştır.

  • Süleymancılar, Türkiye’nin en büyük cemaatlerinden biridir. Cemaatin Türkiye’de tahmini 2 milyon üyesi olduğu tahmin edilmektedir.
  • Süleymancılar, eğitime büyük önem vermektedir. Cemaatin Türkiye’de ve yurt dışında çok sayıda okul ve dershanesi bulunmaktadır.
  • Süleymancılar, sosyal yardım faaliyetlerine de büyük önem vermektedir. Cemaat, fakir ve muhtaç vatandaşlara yardım etmektedir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥