2. Dünya savaşı kelimenin tam anlamı ile bir vahşet ve çığlıklar deryasıydı. Strateji, savaş, kan, politika ve daha ne ararsanız savaşta vardı. Kaldı ki sinema dünyası da bu savaşın nimetlerini çok kez yemiştir.

Savaşta yaşananların insan psikolojisi üzerindeki etkilerinden tutun da milletler ve ülkeler üzerindeki etkilerine kadar çeşitli konularda 2.dünya savaşı filmleri görmek mümkün. Aşağıda sevilen 2.dünya savaşı filmlerine ait bir liste derledik.

Fury

Brad Pitt cazibesi ve asker kostümünü bir arada düşünün. Fury – IMDb: 7.5

Fury 2014 yapımı bir 2.dünya savaşı filmidir. Başrolünde Brad Pitt oynadığından birçoklarının bildiği bir filmdir. Savaşın insanlar üzerindeki değiştirici etkisini, ruhun çöküşünü ve dramın yükselişini en iyi görebileceğiniz yapımlardan biri. IMDB puanı ise 7,6. Oldukça başarılı bulunmuş bir yapım.

Hayat Güzeldir

Savaşın güzel yanlarını görebileceğinize inandıran bir yapım: Hayat Güzeldir – IMDb: 8.6

1997 yapımı olan ancak her izleyeni tekrar tekrar düşündüren bir yapım.  Savaş her zaman kötülükleri anımsatsa da bu yapımda hem gülecek hem ağlayacaksınız. Bir baba ve çocuğunun öyküsünü savaş döneminde geçen zorlukları ve çok daha fazlasını tek bir yapımda izleyeceksiniz. Film gerçekten çok iddialı. IMDB puanı ise 8,6.

Battle for Sevastopol

Bir kadın savaşın hatta tarihin yönünü değiştirebilir mi? Battle for Sevastopol – IMDb: 7.0

Bir kadının tarihin işleyişindeki yönü değiştirebileceğine inanmayabilirsiniz ancak bu öykü gerçek bir hayattan alınmış. Bir Sovyet keskin nişancısı olan Lyudmilla’nın yaşadıklarını konu alıyor. Savaşlara hiç kadınların gözünden bakmış mıydınız?

Bir kadının savaşa olan bakışı, yaptıkları ile kendi vicdanını susturmaya çalışması ve çok daha fazlası dram niteliğindeki yapımda. IMDB puanı ise 7,1.

The Pianist

Müzik ve savaşın bir arada olduğunu hayal edin. Amaç sadece hayatta kalmak. The Pianist – IMDb: 8.5

İkinci dünya savaşı sırasında Polonya asıllı bir Yahudi müzisyenin hayatta kalmak için verdiği mücadeleyi konu alan yapım oldukça sevildi. Üstelik 2.dünya savaşı denildiğinde ilk akla gelen yapımlardan biri de olur kendisi. Birçok kez ödül aldı. IMDB puanı ise 8,5. Acı ve dramı iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Savaşa bir de çocukların gözünden bakın. Çizgili Pijamalı Çocuk – IMDb: 7.7

Çizgili Pijamalı Çocuk, savaş sırasında yaşanılanlara çocukların gözünden bakabileceğiniz çok acıklı bir romandan uyarlandı. Sinema dünyasına taşındıktan sonra da çok sevilen yapımda aslında toplama kampında olan Yahudi asıllı bir esir çocuk ile tel örgülerin arkasındaki bir çocuğun iletişimini konu alıyor. Sonu ise hiç beklemeyeceğiniz kadar acıklı.

Schindler’s List

3 saatlik bir siyah beyaz yapım. 2. Dünya savaşını gerçek bir gözden görün. Schindler’s List – IMDb: 9.0

Baştan söyleyelim bu filmin öyküsü gerçek. Savaşta birçok Yahudi esirin ölümünü engelleyen bir kişi olduğunu düşünün. Schindler tam da bu kişi.

Alman asıllı olmasına rağmen dönemindeki olayları bir kenara bırakıp vicdanı ile düşünen bu adam Yahudileri kurtarmak için bir mücadeleye giriyor. Mücadeleyi uzun uzadıya siyah beyaz ekranda 3 saat boyunca izleyebilirsiniz. IMDB puanı 8,9.

Er Ryan’ı Kurtarmak

Savaşın korkunç giysisini bir de bu yapım ile görün. Yürekler arasındaki bağ her zaman birkaç mermiden daha güçlüdür: Er Ryan’ı Kurtarmak – IMDb: 8.6

Er Ryan düşman topraklarında kalmış ve kardeşleri çoktan öldürülmüş bir askerdir. Ancak onun için hikaye henüz yeni başlıyordur. Kendisi için savaşan ve düşman topraklarına gözünü kırpmadan giren bir grup Amerikan asker vardır.

Tam da burada hikaye hızlanıyor. Er Ryan’ı kurtarmak için girişilen mücadele ve savaşın korkunç giysisinin insan üzerinde nasıl durduğunu izlemek sizin için asla zaman kaybı olmayacak. Filmin IMDB puanı 8,6.

Paratroop Command

Savaş insan için öldürmeyi sandığınızdan daha fazla kolaylaştırıyor. Belki de sadece bir bahane haline getiriyor. Paratroop Command – IMDb: 5.3

1959 yapımı olan bu filmin dilimizdeki adı Paraşütçüler Komutanlığı. Filmin konusu ise savaş sırasında insanların birbirlerine karşı duydukları kin ile aslında yapmamaları gereken birçok şeyi normalleştirerek insan hayatına kıyabildikleridir. Eski yapımları seviyorsanız bu filmin sizde bırakacağı etkiyi şimdiden görebilirsiniz.

Stalingrad

Almanların savaşa bakışını bir de bu film ile görün. Stalingrad – IMDb: 7.5

Stalingrad 1993 yapımı filmlerden biri. Almanların savaş ve savaşmaya karşı olan tutumunu çok net bir şekilde görebileceğiniz yapımlardan biri.

Nazilerin ne kadar acımasız olabileceğini herkes biliyor. Peki Nazilerin bu tutumlarını kendi içlerinde de sürdürdüklerini biliyor muydunuz? İnsanın insanlığını kaybetmeden bir Nazi olarak kalması mümkün müdür?

Zafer Günleri

Bir 2. Dünya savaşı hikayesi: Zafer Günleri – IMDb: 7.0

Zafer Günleri, ikinci dünya savaşında yaşanılan binlerce hikayeden sadece biri. 2006 yılında vizyona çıkan ve kendisini sevdiren bu filmde tahminleriniz sizi yanıltabilir. Üstelik bu yapımın politik etkileri de oldu. Bu konuda merakınızı gidermek için Fransız hükümeti ile Kuzey Afrikalı savaşçıların öldükten sonra kalan eşlerine verdikleri tazminatı araştırabilirsiniz.

Black Book

Bir devlet işgali kaç insanın hayatını değiştirebilir ki? Black Book – IMDb: 7.7

Hollanda’nın işgali, İsrail’in kuruluşu ve bu iki durum arasında yaşanan kanlı katliamlar kanınızı dondurabilir. Film hakkında fazla ipucu vermeden savaşın insanlara neler yaptırabileceğini en iyi göreceğiniz yapım olduğunu söylemek istiyoruz. Pişman olmayacağınız türden bir savaş filmi. Özellikle Hollanda’yı seviyorsanız.

The Great Escape

Bir askerin Nazi kamplarından kaçış hikayesi: The Great Escape – IMDb: 8.2

Bir İngiliz askerinin Nazi kamplarında kaldığını ve kamptan kaçışını konu alan yapımda insanların neler yaşadıklarını çok net bir şekilde görebilirsiniz. POW kampından kaçmanın ne kadar zor olduğu bir yana dursun insanın orada aklını korumasının ne kadar imkansız olduğunu da gözler önüne seriyor. Psikolojinizi zorlayabilecek tarzda bir yapım.

The Imitation Game

Bir makine kaç askerin hayatını kurtarabilir? The Imitation Game – IMDb: 8.0

Nazilerin kullandığı iletişim makinesi ENİGMA’nın şifresini kırabilen bir makine icat ettiğinizi düşünün. Bu makine ile binlerce insanın hayatını kurtaracak bilgiye ulaşabilirsiniz. Ulaşıldı da. Film tam da bunu konu alıyor.

Teknolojinin insan  yaşamını etkileme gücünü bir bilgisayar üreten dâhinin gözünden görün. Başrolünde Benedict Cumberbatch oynuyor. Aynı zamanda cinsel tercihlere ve yönelimlere dönem siyasetinin bakışını da değerlendiren ilginç bir tarzı var. Harika bir yapım.

Netflix Aylık Ne Kadar

BluTV üyelik ücreti , BluTV İndirimli Fiyatları