25 Yıllık ev hanımlarına emeklilik başvurusu 2024 sorusu kadınlar tarafından sıklıkla merak edilip araştırılıyor. Devlet tarafından alınan karar neticesinde artık 25 yıldır evli olan ve daha evvel hiç sigorta giriş olmayan kadınlar da emekli olabilecek.  Şu şartları taşıyan her kadın emekli olma fırsatı yakalayacak;

 • SGK ile hiçbir ilişiğinin olmaması gerekiyor.
 • 25 yıllık evli kalma şartıyla emekliliğe başvurma tarihinde SGK ilişiğinin olmaması
 • 1995 yılından itibaren evli olmak (25 yılı doldurmuş olması)
 • 1970 yılından önce doğmuş olmak, başvuru tarihinde ise 50 yaşını doldurmuş olmak
 • Malullük maaşı ya da benzeri bir aylık almamak

Bu şartları taşıyan her kadın başvuru yapması halinde emekli olabilecek.

25 yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu E-Devlet

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik başvurusu e-devlet üzerinden yapılır mı ve nasıl yapılır gibi sorular merak ediliyor. Normal emeklilik şartlarını taşımayan ve asla yasalar kapsamında emekli olması mümkün olmayan kadınlara 25 yıllık evlilik koşuluyla emekli olma yolu açılmıştı. Bu emeklilik başvuru e-devlet üzerin yapılamamaktadır. Başvurmak isteyenlerin bizzat başvuruda bulunması gerekiyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu 2024

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu 2024 yılında da geçerliliğini korumaya devam ediyor. 25 yıldır evli olan ve 50 yaşını doldurmuş olan kadınlar bu hatan faydalanabilir. İlgili emeklilik için başvuru adımlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Başvuru şartlarını taşıyan kadınların en yakın Vergi Dairesini ziyaret etmesi ve Gelir Vergisinden muaf olduklarına dair belge almaları gerekiyor.
 • Alınan bu belgeler bölgede bulunan Vergi Dairesi Müdürlüğüne bizzat teslim edilmelidir.
 • Bu teslimin hemen ardından il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na kimlik fotokopisi ve isteğe bağlı sigorta giriş formu verilmelidir.
 • Belge teyitlerinden sonra sigortalılık sürecinin başlaması halinde ev hanımlarının primlerini yatırmaya başlaması gerekiyor. Yatırılan primler kriterleri karşıladığı zaman emekli olabilirler.

Ev Hanımlarına Maaş Başvurusu 2024

Ev hanımlarına maaş başvurusu

Ev hanımlarına maaş başvurusu 2024 yılında nasıl ve nereden yapılır. Ev hanımları ve daha önce hiç sigortası olmayan kadınlar emeklilik haklarına normal şartlarda sahip değildir. Ancak geliştirilen yeni yasa kapsamında 25 yıldır evli olan ve 50 yaşını doldurmuş olan kadınlar da emeklilik aylığı alabilecek. Bunun için ilgili başvuruları yapmaları ve başvuru neticesinde isteğe bağlı sigorta primlerini ödemeleri gerekiyor.


Daha fazla ilgili içerik;


Annemin Hiç Sigortası Yok Nasıl Emekli Olabilir

Annemin hiç sigortası yok nasıl emekli olabilir sorusu sıkça merak ediliyor. Eğer ev hanımı olan bir anneniz varsa yasalar kapsamında onunda artık emeklilik hakkı bulunuyor. Anneniz şu şartları taşıyorsa ev hanımı olsa bile emekli olabilir;

 • Daha evvel hiç sigorta girişi yoksa
 • 25 yıldır evliyse
 • 50 yaşını doldurduysa

Bu şartları taşıyan her ev hanımı için emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

/ 5.

Share.
Leave A Reply