Malulen Emekli Nasıl Olunur

Malulen emekli nasıl olunur hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Yeni yasaya göre malulen emeklilik şartları işte detaylar.

Malulen emekli nasıl olunur, yeni yasaya göre malulen emeklilik şartları ülkemizde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle hastalanan, ameliyat olan ya da rapor aldıktan sonra işine devam edemeyenler bunlar arasındadır. Bu doğrultuda malulen emeli olmak ya da engelli hakkıyla emekli olmak mümkündür.

Eğer malulen emekli olmak istiyorsanız, bunun bazı şartları olduğunu ve yerine getirmeniz gerektiğini bilinmelidir. Ardından 

Yeni Yasaya Göre Malulen Emeklilik Şartları

Yeni yasaya göre malulen emeklilik şartları günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. 40 yaş malulen emeklilik şartları da bunlar arasındadır. Bunun için farklı şartlar bulunmakta olup, çalışma gücünüzü etkileyen durumun çalışmaya hayatından sonra başlaması gerekir. Bu iş kazası, hastalık ve birçok nedenden dolayı olabilir.

Şayet doğuştan sakatlığınız, kronik hastalığınız varsa engelli emekliliği söz konusu olacaktır. Malulen emekli olmak için 1800 gün ve 10 yıl sigorta süresini de tamamlamanız gerekir. Ancak bir başka insanın bakımına muhtaçsanız, 10 yıl aranmadan 1800 gün yeterli olmaktadır.

Buna karşılık hastalık türü ve ağırlığı fark etmeden prim şartı yerine getirilmiyorsa emekli olunamayabilir. Buna karşılık askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanması gibi imkanlar bulunuyorsa eksik prim günleri tamamlanarak, borçlanma ardından malulen emekli olunabilir.

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar
Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar

2021 Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar

2021 malulen emeklilik maaşı ne kadar birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ancak farklı etmenlere göre farklılık göstermektedir. Bunlardan birincisi her yıl değişebilmesidir. Bunun yanı sıra,

 1. Prim ödeme gün sayısı,
 2. Ödenen prime esas kazanç,
 3. Malullük oranı da farklılaştırmaktadır.

Dolayısıyla her malulen emekli aynı maaşı almaz. 2021 malulen emeklilik maaşları ne kadar için bilmeniz gereken, devlet tarafından belirli aralıklarla kontrol edilmesidir. Bu nedenle ülkemizde veya yabancı bir ülkede çalışması, kontrol ardından malullük durumunun kalkması kaldırılmasına neden olabilir. 

Malulen Emeklilik Hastalık Yüzdeleri 2021

Malulen emeklilik için bazı hastalıklar bulunmaktadır. Lösemi, cilt, akciğer ya da karaciğer kanserleri bunlara neden olabilmektedir. Malulen emeklilik hastalık yüzdeleri 2021 için şu gibi hastalıklar da bulunmaktadır;

 • Epilepsi
 • Sara
 • Parkinson sendromu
 • Demans
 • Beyin tümörleri
 • Görme azlığı
 • AIDS
 • Şizofreni
 • Bipolar bozukluklar
 • Karaciğer sirozu
 • Uzuv kayıpları bunlar arasındadır.

Bunun için ilgili rapor, sağlık kurulundan alınmaktadır. Ancak bilmeniz gereken iş gücünün belirli bir yüzdesinin kaybedildiğinin aranmasıdır. Burada yüzde 60 oranı kaybedilmiş olmalıdır.

Malulen Emeklilik Şartları Tablosu

Malulen emeklilik şartları tablosu, Malulen Emekli olmak istiyorsanız, ilk olarak 1800 gün ve 10 yıl gibi şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakmanız gerekir. Ardından da kuruldan rapor alınma süreci vardır. Bunun için ilk olarak SGK müdürlüğüne giderek başvuru gerçekleştirilir.

Sonrasında ise yüzdenin tespit edilmesi için sevk edildiğiniz sağlık kurumuna giderek, kuruldan iş gücü kaybı ile ilgili raporu almanız gerekir. Sonrasında bu durum onaylanmaktadır.

Normal Emeklilik İle Malulen Emeklilik Arasındaki Maaş Farkı

Normal emeklilik ile malulen emeklilik arasında maaş farkı içinde derece ve kademe, görev unvanı, hizmet süresi gibi unsurlar da dikkate alınmaktadır.

Günümüzde birçok kişi emeklilik ve malulen emeklilik maaşı arasında farkı karıştırmaktadır. Normal şartlarda emeklilik, sigortalı kişilerin prim, yaş gibi bazı şartları sağladıktan sonra kazanılan bir haktır.

Emeklilik maaşı da bu şekilde alınmaktadır. Ancak malulen böyle değildir. Zira malul çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybeden ya da vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybeden kişilere denir. Maaş da söz konusu kişilere, sağlık kurulundan rapor alması doğrultusunda verilir.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt Dışında Çalışan Türkiye’de Nasıl Emekli Olur

3600 Günden Nasıl Emekli Olunur?

Ölen Babanın Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

İŞKUR Profil Nasıl Oluşturulur

googlehaberler