Erotizm, BDSM ve İhanetlerle Dolu Bir Yaşam: 365 GÜN Filmi

365 Gün yayınlandığı andan itibaren ses getiren, kimileri tarafından eleştirilen kimileri tarafından erotik bulunan bir yapım. Polonyalı bir kadın ile İtalyan bir mafya babası arasında geçen kaçırılma ve zorlanma öyküsü de denebilir. Filmin IMDb puanı ise 3.7

Bir mafya babasının size kendisini sevmesi için 365 gün verdiğini düşünün. Film hiç de beklediğiniz gibi devam etmeyecek. Öncelikle filmin sahnelerin duygudan yoksunluğu ve karakterlerin kötü oyunculuğu nedeni ile sıkça eleştirildiğini söyleyelim. Ancak film gerçekten çok fazla izlendi. Bu durumu konusuna ve bazı erotik sahnelerine bağlıyoruz.

İzleyenlerin dilinden düşmeyen, çok eleştirilen 365 Gün filmi konusu nedir? – IMDb: 3.3

365 Gün filmi konusu itibariyle bir mafyanın hayatının kadınını bulması sonrasında kadının da ona aşık olması için onu kaçırarak 365 gün tanımasından oluşuyor. Filmin konusu her yönden izleyenleri başta biraz sıksa da aslında filmdeki erotik sahneler ile izleyenleri uyanık tutuyor.

365 Gün filminin konusu kapsamında aslında aşk değil. Filmin konusu filmin başında söylenen şu saçma sözle bile özetlenebilir: “Güzel kadınlar göze cennet gibi ruha ise cehennem gibi gelir.” Bir mafya babasının ağzından duyduğumuz bu laflar sonrasında mafya babası ölüyor ve tüm mirası da oğluna kalıyor.

Miras demişken sadece mal varlığı değil mafyalık da babadan oğula geçiyor. Tam da bu noktada işler filmin ana konusuna doğru evriliyor. O gün gördüğü bir kadına aşık olan yeni mafya babası yana yakıla kadını arıyor ve sonunda buluyor. Bulduğunda ne mi yapıyor?

365 gün filmi

Dikkat Spoiler İçerir!

Sıkı durun burası Spoiler içeriyor! Kadını kaçırarak büyük malikanesine getiriyor. Kadın ufak bir kaçamak yapayım tatilde dinlenirim derken kendini birden bu mafya babasının elinde buluyor. Durumdan fazlası ile rahatsız olan ve adamdan hiç hoşlanmayan kadın için işler kısa sürede değişmeye başlıyor.

BDSM’nin ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Kadın ilerleyen sahneler boyunca elleri ve ayaklarının bağlanmasından ilginç bir zevk duymaya başlıyor ve ardından adama karşı ilgi duymaktan kendini alıkoyamıyor.

Fantezi içerek sahneler ile birlikte kadın ile adamın yakınlaşması efendi köle ilişkisine benzer bir şekilde gerçekleşiyor. BDSM’yi sevmek dedikleri tam da bu. Filmin ana konusu bu yakınlaşmayı inceliyor. Sonu ise gerçekten izleyiciyi çıldırtabilecek türden bir son. Hani derler ya “Şimdi al bunu, ne sonuç çıkarmak istersen onu çıkar.” Tam da bu şekil bir son sizi karşılayacak.

365 gün filmi nasıl çekildi?

365 Gün filmi nasıl çekildi?

365 Gün filmi Polonya ve İtalya’da çekimleri süren bir filmdir. Çekimler sırasında erotik sahneler bulunması nedeni ile olması gerekenden biraz daha uzun sürede tamamlandığını da söylemek gerekir. Erotik sahnelerde duyguyu vermek normal sahnelere göre daha zor olsa gerek.

Erotik ve dram kategorisinde yer alan 365 Gün filminin yönetmenliğini Barbara Bialowas üstlendi. Filmin konusu ise bir kitap serisinden alıntı. Kitap serisinin yazarı ise Blanka Lipinska. Bu yapımın tam olarak Grinin Elli Tonu filminden esintiler içerdiğini ve başarılı bulunduğunu da söyleyelim.

365 Gün filmi kaç seriden oluşuyor?

365 Gün filmi 2 parçadan oluşan bir seridir. Filmin ilk bölümü olan 365 Gün’de tanışma ve evlenme öyküsü işlenirken ikinci bölümü olan 365 Gün Bugün’de biraz ihanet, biraz ayrılık ve biraz da mafya dünyasından esintiler görüyoruz.

Film boyunca ilk bölümün verdiği durgun izleyişi ikinci bölümde biraz unutuyoruz.  Biraz daha adrenalin barındırsa da monotonluk sürmeye devam ediyor. Filmin 2022 yılı Nisan ayında vizyona girmesi sonrasında erotik Netflix yapımları arasında da popüler olduğunu görebilirsiniz.

365 Gün filminin devamı gelecek mi?

Evet. Filmin devam serisi çıktı. 365 Gün: Bugün olarak çıkan devam filmi 27 Nisan 2022 tarihinde Netflix’te yayınlandı. Filmin devam filmi olarak erotik gerilim kategorisinde yayınlanması izleyenleri şaşırtmadı.

Netflix erotik filmleri arasında adını sıkça duyuran bu filmin devamının konusu ise Laura ve Massimo’nun evliliği ve sonrasında yaşananlardır. İlk filmin sonunda Laura bebeğini kaybetmişti. Şimdi ise yeni bir hikaye ve erotizm söz konusu.

365 Gün filmi nerede çekildi?

365 Gün filminin tüm sahneleri Polonya ve İtalya’da çekildi. Sahnelerin her birinin Polonya ile İtalya arasında mekik dokunarak çekildiğini söylemek doğru olmayacaktır. Çekimlerin çoğu İtalya’da yapıldı. Ne de olsa İtalyan bir mafya babasının kaçırdığı kadın hakkında dönen bir senaryo mevcut.

365 Gün filmi gibi filmler listesi

365 Gün filmi gibi filmler arıyorsanız aklınıza ilk gelecek Grinin Elli Tonu olmalıdır. Bu film kelimenin tam anlamı ile erotik filmler arasında son zamanların en popüler filmi olabilir. Kitaptan uyarlama olan Grinin Elli Tonu filminde görecekleriniz erotizme dair bir filmden beklentilerinizi fazlasıyla aşabilir. İzlemekten zevk alabileceğinizi düşündüğümüz 365 Gün benzeri filmler;

 • Good Kisser (IMDB: 4.3)
 • Newness (IMDB: 6.3)
 • Grinin Elli Tonu  (IMDB: 4.1)
 • Karanlığın Elli Tonu (IMDB: 4.6)
 • Tiger, Blood in the Mouth (IMDB: 5.5)
 • Basic Instinct (IMDB: 7.0)
 • What/ If  (IMDB: 6.3)
 • Another World (IMDB: 7.5)
 • Belle De Jour (IMDB: 7.7)
 • City of God (IMDB: 8.6)
 • Bıtter Moon (IMDB: 7.2)

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥