Grinin Elli Tonu serisi birbirini üzerine devam eden üç kitap ve film serisinden oluşmaktadır. Yazılan kitap serisi erotik aşk romanıdır ve E. L. James tarafından yazılmıştır. Serinin kitapları tüm dünyada ses getirmiştir. Serinin kitapları Türkiye’ ye ilk olarak İngilizce dilinde gelmiştir ancak ilerleyen zamanlarda Türkçe olarak yayınlamıştır. Çok okunan kitap serisinin film uyarlamasını Grinin Elli Tonu Netflix‘te izleyebilirsiniz. Gri tonu serisi haricinde pek çok Netflix Erotik diziler serisinide bulabilirsiniz.

Kitap serisi yayımlandıktan sonra son 10 yılın en çok satanlar listesinde 2011 ve 2019 yıllarında ilk üçte yer almayı başarmıştır. Serinin genel konusuna bakılacak olursa BDSM, mazoşizm ve itaat kavramları yer alıyor. Kitabın ana karakterleri Christian Grey ve Anastasia Steele’dir. Bu iki karakterin ilişkisi üzerinden yazılan kitap serisine ilgi özellikle erkeği baştan çıkaran kadın okuyucular tarafından oluyor.

Kitap serisi çok ilgi görünce, kitaplar üzerinden uyarlama yapılarak üç filmden oluşan erotik dram film serisi çekildi. Filmler Universal Studios tarafından dağıtılmıştır. Grinin Elli Tonu filminin yönetmenliğini Sam Taylor üstlenmiştir. James Foley ise Karanlığın Elli Tonu ve Özgürlüğün Elli Tonu filmlerinin yönetmenliğini yapmıştır.

Grinin Elli Tonu Serisi Sıralaması

Filmin başrollerinde yer alan oyuncular ise Jamie Dornan ve Dakota Johnson’ dır. İlk film olan Grinin Elli Tonu 13 Şubat 2015 tarihinde izleyici ile buluşmuştur. Karanlığın Elli Tonu 10 Şubat 2017 tarihinde izleyici ile buluşmuştur. Serinin üçüncü ve son filmi olan Özgürlüğün Elli Tonu 9 Şubat 2018 tarihinde izleyici karşısına çıkmıştır. Çekilen film serisi dünyada oldukça fazla ilgi görmüş ve çok iyi hasılat yapılmıştır.

Grinin elli tonu serisi sıralaması:

  • Grinin Elli Tonu
  • Karanlığın Elli Tonu
  • Özgürlüğün Elli Tonu
Grinin Elli Tonu Grey'in Sırrı

Grinin Elli Tonu Grey’in Sırrı

Grinin Elli Tonu serisinin ilk filmi Grinin Elli Tonu filmidir. Başrollerini Jamie Dornan ve Dakota Johnson’ın oynadığı filmde Jamie Dornan- Christian Grey ve Dakota Johnson- Anastasia Steele olarak karşımıza çıkmıştır.

Dünyada yayınladığı andan itibaren en çok ilgi gören filmler arasına girmiştir. Film de Christian Grey yakışıklı, zeki ve mal varlığı çok olan bir iş insanıdır. Anastasia Steele ise genç ve güzeldir, bir üniversite edebiyat öğrencisidir. Christian Grey ile bir röportaj yapmak için şirkete gider ve Christian Grey’ in dikkatini çeker. İlişkiye soğuk baksa da Christian Grey cazibesi ile onu kendine çeker ve bir ilişki yaşamaya başlarlar.

Ancak Anastasia, Christian’ ı o kadar iyi tanıyamamaktadır. Christian Grey zevklerine düşkün söz konusu cinsel ilişki olunca acımasız olan, itaat konusunda hırsları olan bir adamdır. Christian’ ın sıkıntılı bir geçmişi vardır ve hiçbir kadın onun gözünde iyi değildir. Anastasia ilişki ilerledikçe yavaş yavaş Christian’ ın bu karanlık düşünce dünyasını keşfeder.

Grinin Elli Tonu Sözleşme Maddeleri

Grinin Elli Tonu Sözleşme Maddeleri

Kitabın ana karakterleri olan Christian Grey ve Anastasia Steele bir birliktelik yaşarlar ancak ilişkinin devam etmesi adına Christian, Anastasia’ ya şartlar sunar. Yani birlikteliğin devam etmesi için Anastasia bu sözleşmeyi imzalamaya zorlanmıştır. Bu sözleşme bir gizlilik sözleşmesidir.

İlişki de karşılıklı olarak nasıl davranılması gerektiği, Anastasia’ nın neler giyip giymemesi gerektiği, ne yiyeceği- içeceği, cinsel ilişki sırasında hangi davranışların serbest, hangi davranışların yasaklı olduğu açıkça sözleşmede yer almaktadır. Çift karşılıklı olarak birbirlerini hiçbir şeye zorlamayacaktır. Çift bu sözleşme maddeleri üzerine, pazarlık içerisine girmiştir.

Grinin Elli Tonu Sözleşme Sahnesi

Grinin Elli Tonu film serisinin ilk filmi Olan Grinin Elli Tonu filminde dikkat çeken sahnelerden birisi de sözleşme sahnesidir. Filmin ana erkek karakteri Christian yakışıklı, zeki bir adam olmasının yanında oldukça karanlık geçmişi olan sır dolu bir adamdır. Anastasia ile bir birliktelik yaşamaya başlamışlardır ancak bu birlikteliğin yaşanması için Anastasia’ ya bir sözleşme imzalatmak istemiştir. Anastasia bu olay karşısında şaşırmış olup sözleşmenin maddelerine baktığında kendi hayatına dair her şeyin nasıl olup olmayacağı, normal birliktelik ve cinsel birliktelik sırasında davranışların nasıl olacağı hakkında maddelerin olduğunu görmüştür.

Çift bu sözleşme üzerinde düşünürler ve pazarlık yapmaya başlarlar. Filmin bu sahnesi izleyicileri şaşırtmış olup, gerçek hayatta böyle bir olay ile karşılaşıldığında düşünce ve duyguların neler olacağı hakkında yorumlar yapılmıştır.

Karanlığın Elli Tonu Netflix’te Neden Yok
Karanlığın Elli Tonu Netflix’te Neden Yok

Karanlığın Elli Tonu Netflix’te Neden Yok

Erotik ve dram türünü bir araya getiren Grinin Elli Tonu film serisi dünya çapında büyük ilgi gösterilmiştir ve halen konuşulmaya devam edilmektedir. Grinin Elli Tonu filminin devamı olan Karanlığın Elli Tonu 10 Şubat 2017 tarihinde izleyici karşına çıkmıştır. Filmin fragmanına bile büyük ilgi gösterilmiştir 24 saatte 115 milyon tıklanan filmin fragmanı sinema tarihinin en büyük rekorlarından biri olarak görülüyor.

Bu filmde ise filmi ana karakterleri olan Christian ve Anastasia ilişkilerini bitirip, yaşadıkları ilişkiyi unutmaya çalışmaktadırlar. Daha sonra çift tekrardan birleşecektir. Anastasia Christian’ ın geçmişinde yaşadığı olaylar sonrası oluşan kadınlara karşı öfkesi ile ve kıskanç taraflarıyla baş başa kalacaktır.

  • Grinin Elli Tonu serisinin dağıtım hakkı Universal Studios’ a aittir. Universal’ ın yayın haklarını Netflix’ e vermesi pek mümkün değildir. Bakıldığında Netflix’ in mevcut kitaplığında herhangi bir Universal yayını yoktur. Film aslında Netflix’ te vardır ancak Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri dışında ki bölgelerde yaşayanlar bu filmi Netflix üzerinden izleyebilirler.
Fifty shades of grey
Fifty shades of grey

Vincenzo Dizi Konusu ve Oyuncuları

Dark Dizisi İzleyici Yorumları

Sadakatsiz Dizisi İzleyici Yorumları

Netflix Kulüp Dizisi Oyuncuları