5664’e nasıl mesaj atılır ve 5664 hasar sorgulama işlemini sizlerle paylaşıyoruz. E-devlet araç hasar sorgulama ve 5664 hasar sorgulama nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

5664 SMS ile sorgulama hizmeti için kullanılan numaradır. Araç hasar sorgulaması yapmak için bu numarayı kullanabilirsiniz. Ancak SMS ile sorgulama yapmanın da ücretli olduğunu söylemek gerekir.

Hasar kaydı sorgulama ücreti60 TL
5664 Hasar Sorgulama

Sorgulama yapmak için sadece ilgili alana mesaj atmanız yeterlidir. Yazımızın devamında araç hasar sorgulama için mesaj servisinin nasıl kullanılacağını detaylı bir şekilde derledik. 5664’e mesaj atarak öğrenebileceğiniz bilgiler;

  • Araç hakkında detaylı bilgi,
  • Araç hasar bilgisi,
  • Araç parça değişen bilgisi.

5664 Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır

5664 Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır

5664 hasar sorgulama işlemi SMS gönderimi yolu ile araç hasarının tespit edilmesi için kullanılır. Araç hasar tespiti servisi ücretlidir. Tarifeniz faturalı ise ay sonunda faturanıza sorgulama başına 60 TL yansıtılmaktadır. Faturasız tarife kullanıyorsanız cihazınızda kullanılabilir bakiye olması halinde servis aktif olarak çalışabilmektedir.  5664 hasar sorgulama için aşağıdaki adımları takip edin;

  • Telefonunuzun SMS bölümünü açarak alıcı bölümüne 5664 yazın.
  • Mesaj kısmına doğrudan araç plakasını yazın.
  • Mesajı gönderin. Ardından aracın kaç adat kazaya karıştığından ve kaza sonucunda aldığını hasarı mesaj olarak alacaksınız.

Eksper raporlu olan kazalarda değişen parça sayısını öğrenmek isterseniz bu durumda da 5664 alıcı numarasına tekrar SMS göndermeniz gerekir. Bu işlem için PARCA(boşluk)araç plakası(boşluk) hasar oluştuğu tarihi gg/aa/yyyy şeklinde yazmalısınız. Aşağıda örnek bir yazılış görebilirsiniz.

Örnek parça değişen öğrenme mesajı; PARCA 06CDE444 02/02/2021

Kullanabileceğiniz başka bir sorgulama yöntemi de Şaşi numarası ile sorgulama yapmaktır. Araç şasi numarasını girerek değişen parça sayısnıı öğrenebilirsiniz. Bu işlem için HASAR S yazmalı boşluk bırakıp ardından araç şasi bilgisini yazmalı ve boşluk bırakıp hasar tarihini yazmalısınız.

Mesajı gönderdikten sonra hızlı bir şekilde geri dönüş alacaksınız. Örnek şaşi numarası ile değişen parça sorgulama mesajı; HASAR S ŞASİ NUMARASI 02/02/2021

Araç detay bilgisini öğrenmek isterseniz doğrudan mesaj bölümüne DETAY yazıp boşluk bırakın ve ardından araç plakasını yazın. Mesajı gönderdiğinizde araca ait detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;


Araç Hasar Sorgulama Ücretsiz

Araç Hasar Sorgulama Ücretsiz

Araç hasar sorgulama ücretsiz olarak ancak tüzel kişiler tarafından Tramer sorgulaması yolu ile yapılabilmektedir. E-devlet kanalı üzerinden tramer sorgulama yazarak arama bölümünde ilgili sorgulama alanını bulun.

Sorgulama yapmak için araç bilgilerini girerek güvenlik kodunu girin ve ardından tramer sorgulamasını yapabilirsiniz. Öte yandan tüzel kişilikler dışında araç hasar sorgulamasını ücretsiz olarak yapmak mümkün değildir.