Su diyeti, kısa bir süre boyunca sadece su veya diğer sıvıların tüketilmesini içeren aşırı bir diyet türüdür. Genellikle 24 ila 72 saat sürer, ancak bazı insanlar bunu daha uzun süre yapmayı seçebilir.

60 günlük su diyeti belirli bir süre ile yeme içme eylemlerine ara verme ile yapılan bir diyettir. Oruç tutmak bilimsel olarak vücuda birçok faydası olduğu bilinen bir eylemdir. Bir gün içinde belirli bir süre ile besin alımının durdurulması ile oruç tutulur.

60 günlük su diyeti, diğer adı ile 60 günlük su orucu diyeti de bu şekilde sağlıklı kilo kaybını mümkün kılan bir diyettir. 60 günlük su diyetinin nasıl yapıldığı, su diyeti yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve diyeti yapanların yorumlarına burada ulaşabilirsiniz.

Su Diyeti Nedir?

Su Diyeti Nedir

Su diyeti öncesinde ödem atmak ve sonrasında da fazla kilolardan kurtulmak için tercih edilen bir diyettir. Su orucu diyeti ile yağ yakımını başlatmak da mümkündür. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için su diyeti yapıyorsanız tek tüketebileceğiniz kaynak su olacaktır.

Su diyetinin amacı belirli bir süre boyunca sadece su tüketerek vücudu ödem atmaya ve iter. Aylarca uygulanması tavsiye edilmeyen genellikle kısa süreli olarak uygulanan bir diyet olduğunu da söyleyelim. Özellikle sigara içenler tarafından uygulandığında akciğer temizliğini destekleyen bir diyettir.


Daha fazla diyet içeriği;


Su Orucu Diyeti Nasıl Yapılır?

Su Orucu Diyeti Nasıl Yapılır

Su orucu diyeti suyun sade ya da tatlandırılarak sadece su tüketimi ile gerçekleştirilen bir diyettir. Çok uzun süre gerçekleştirilmesi tavsiye edilmeyen su orucu diyetini ilk aşamada 7 günlük olarak deneyebilirsiniz.

Su orucu diyeti yapılırken su dışında başka hiçbir şey tüketilmez. Suyu tatlandırarak da tüketebilirsiniz. Katı gıda ve besin alımı tamamen bırakıldığından çalışan ve çok enerji gerektiren faaliyetlerde bulunan kimselere tavsiye edilmemektedir.

Su orucu diyeti yapılırken tansiyon düşebilir ya da ani baş dönmeleri olabilir. Bu nedenle herkes için doğrudan önerilen bir diyet değildir. Su orucu diyetinin yapılmasına ilişkin bazı püf noktaları;

 • Diyet 24 saatlik ya da 72 saatlik periyotlar ile uygulanmalıdır.
 • Katı gıda ve besin alımı yapılmamalıdır.
 • İlk denemede bitkin düşmek normaldir. Ev ortamında bol bol dinlenebileceğiniz bir alanda diyeti denemelisiniz.
 • Su orucu tutulurken vücut sürekli su alımı yapıldığından halihazırda daha önce depoladığı besinleri işleme alarak enerji üretir. Vücutta depo edilmiş olan besinler ile diyet süreci sürdürülür.
 • Su orucu tutulurken tüm öğünler içme suyu ile geçirilmelidir. Suyun içine atılan portakal dilimleri ya da limon dilimleri ile suyu tatlandırıp suyu lezzetlendirebilirsiniz.
 • Su orucu tutmaya karar verdiğinizde kendinize birkaç gün süre tanıyın. Bu süre zarfında yeme içme faaliyetlerini azaltın. Böylece vücudunuz aniden yeme içmenin kesilmesi ile şok olmayacaktır.
 • Vücut enerjisinde düşme yaşanması normaldir. Bu nedenle çalışan ve çok enerji gerektiren faaliyetlerde bulunanlar tarafından uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Su Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Su Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Su diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta vücudun bitkin düşebileceği bu nedenle de uygun bir ortamda bulunulması gerekliliğidir. Vücudun su diyeti yapılırken besin almaması nedeniyle ani tansiyon düşmesi ve baş dönmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Diyetinizi planlarken çok uzun süre ile diyet planlamamaya özen gösterin. Genellikle 24 saat ya da 72 saatlik su orucu diyetleri tavsiye edilmektedir. Su içmekten çok hoşlanmayanlar için diyeti suyu tatlandırarak da yapmak mümkündür.

Su diyeti ile birlikte vücuttaki ödem atılmaya başlanır. Vücudun ödem atması ve ardından yağ yakımına başlaması hızlı bir kilo verme sürecini de beraberinde getirir.

Su diyeti yapılmaya başlandığında ilk aşamada hızlı kilo vermek doğaldır. Ancak diyetin ilerleyen haftalarında kilo verme de yavaşlar. Bu artık diyetin etkisiz olduğu anlamına gelmez.  

Su Orucu Faydaları Nelerdir?

Su Orucu Faydaları Nelerdir

Su orucunun faydaları bedenin ödemden kurtulması ile sınırlı değildir. Doğru yapılan bir su diyeti beraberinde bireyin ruhsal olarak da daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. Su orucunun başlıca faydaları;

 • Yağ yakımını başlatarak hızlı kilo verme sürecini başlatır.
 • Göbek çevresinde meydana gelen yağlanmaları azaltmak için etkili bir diyet türüdür.
 • Stresi azaltır ve yüksek kaygıdan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Böbrek temizliğine yardımcı olur. Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışması için su tüketimi ile böbrek temizliğini destekler. Kum ve taş düşürme gibi sorunları olanlara da tavsiye edilir.
 • Bağırsakları çalıştırarak boşaltım sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur.
 • Kabızlık sorununun çözülmesinde etkili bir yoldur.
 • Cildin yenilenmesine yardımcı olur. Su tüketimi cildin ihtiyaç duyduğu nemin kazanılmasına yardımcı olur.

60 Günlük Su Diyeti Listesi

60 Günlük Su Diyeti Listesi

60 günlük su diyeti listesi tamamen suya yönelik bir tüketim ile oluşturulur. Su diyetini aralıklı olarak yaparak 60 günün sonunda 20 kiloya kadar vermek mümkündür. Kilo verme hızı başta yüksekken ilk iki haftadan sonra yavaşlayacaktır.

60 günlük su diyeti yapacaksanız diyetinizi periyotlara ayırmalısınız. Diyete başlamadan önce vücudunuzu birkaç gün az tüketerek hazırlayın. Diyete başladıktan sonra diyetinizi 3 günlük olacak şekilde periyotlara bölün.

Diyetinizi uyguladığınız 3 günün ardından 4 gün ara verin. Ara verme sürecinde salata, meyveli yoğurt gibi hafif besinler ile besin tüketimini de gerektiren hafif bir diyet uygulayın. Ardından tekrar üç günlük su diyetinize başlayın.

Diyetinizi bu şekilde aralıklı olarak 60 güne tamamlamayı hedefleyebilirsiniz. Besin tüketimi konusunda karbonhidrat değeri düşük olan sebzelere yönelebilirsiniz. Sebze ve meyve tüketimi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi almanızı sağlayacaktır.

Su Orucu Diyeti Kimler Yapamaz

Su Orucu Diyeti Kimler Yapamaz

Su orucu diyeti herkesin yapabileceği bir diyet değildir. Öncelikle su orucu diyeti ile zayıflamanın hızlı olmasının ödem atma ile başlayan bir diyet olduğu için olduğunu unutmamalısınız. Diyeti yapmaya karar vermeden önce aşağıdaki gruplardan birinde olup olmadığınıza da bakmalısınız. Peki gerçekten kimler su orucu diyeti yapmamalıdır? İşte liste;

 • Düzenli ilaç kullananlar,
 • Yoğun enerji gerektiren faaliyetlerde bulunanlar,
 • Tüm gün yoğun olarak çalışanlar,
 • Ergenlik döneminde olanlar,
 • Hamile olanlar,
 • Kronik böbrek rahatsızlığı olanlar,
 • Reflüsü olanlar,
 • Bünyesi hassas olanlar,
 • Tansiyon sorunları olanlar,
 • Şeker hastalığı olanlar.

Su Diyeti Yorumları

Su Diyeti Yorumları

Su diyeti yorumları ile diyeti yapanların zorlandığını sıkça dile getirdiği bir diyettir. Bu diyette yapılacaklar oldukça basittir. Sık sık ve bol bol su tüketimi vücudun üçüncü günden sonra terleme gibi farklı tepkiler vermesine neden olduğundan korkutucu bulunabilir. Su diyeti yapanların yorumları; 

 • Su diyeti pat diye başlanacak bir diyet değil. Hızlı kilo veriliyor ancak bu süreç oldukça zor.
 • Diyeti yapmaya başladıktan sonra ilk gün her şey iyiydi ancak sonrasında çok zorlandım. 4 günde 3 kilo verdim. Diyeti aralıklı olarak yapmayı deneyeceğim.
 • Su orucuna başladıktan sonra bünyemdeki besinler üçüncü gün bitmiş olacak ki çok kötü oldum. Midem ağzımda dedikleri durumu çok yaşadım. Pes edip bir şey yemedim. Devam ettim. Kilo vermek için hızlı bir yol olsa da sürekli yapılacak bir diyet değil.
 • Su diyeti ile 6 kilo verdim. Kilo verme sürecim yaklaşık 3 hafta sürdü. Diyeti aralıklı olarak uyguladım ve aralarda da meyveli yoğurt gibi hafif besinler ile beslenerek verdiğim kiloları tekrar almadım.
 • Tam 24 günde 8 kilo verdiğim bir diyettir kendisi. Yapması kolay olmasa da sonuçları memnun eden türden. Tavsiye ederim ancak herkes yapmasın. Ben ev hanımı olduğum için evde diyetin son günlerini uyuyarak ve dinlenerek geçirdim. Çalışsam hayatta yapamazdım.

60 günlük su diyeti nasıl yapılır?

Su diyeti yapılırken mutlaka gün içinde gıda alınmamalıdır. Kilo vermenin alternatif bir yolu olarak sudan faydalanmak için gün boyunca sıvı tüketimi mümkünken gıda tüketimi yapılmamalıdır.

Su diyeti ile bir ayda kaç kilo verilir?

Su diyeti ile bir ayda 10 kiloya kadar verebilirsiniz. Ne kadar kilo verebileceğiniz metabolizmanıza bağlıdır. Bu nedenle bir ayda 5 kilo da vermek mümkündür 15 kilo da.

1 günlük su diyeti kaç kilo verdirir?

1 günlük su diyeti, ortalama 1-2 kilo verdirebilir. Ancak, bu kilo kaybının çoğu, vücudun su kaybından kaynaklanmaktadır. Diyete devam edildiğinde, gerçek kilo kaybı da başlamaktadır.

3 günlük su diyeti nasıl yapılır?

3 günlük su diyeti, daha etkili bir kilo verme yöntemidir. Ancak, bu diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. 3 günlük su diyeti programı, yukarıda verilen örnek programın aynısıdır. Ancak, bu diyette, günde en az 3 litre su tüketilmesi hedeflenmektedir.
Leave A Reply