ABD Enflasyon Verileri Ne Zaman Açıklanacak 2022

ABD enflasyon verileri ne zaman açıklanacak 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. ABD enflasyon beklentisi ve ABD enflasyon verisi doları nasıl etkiler işte detaylar.

ABD enflasyon verileri ne zaman açıklanacak 2022, enflasyon ülkedeki ekonominin ne kadar iyi olduğunun bir göstergesidir. Enflasyon oranı bir ülkede yüksekse fiyatların arttığının göstergesidir. ABD de mart ayına ilişkin açıklanan enflasyon oranları 40 yılın en yüksek rekorunu kırmıştı. Mart ayında ABD’de açıklanan enflasyon oranları %8.5 düzeyindeydi. Nisan ayında hafif gerileme yaşansa da ABD için yüksek enflasyon tehlikesi devam etmektedir. ABD mayıs ayına ait enflasyon verilerindeki heyecanlı bekleyiş devam etmektedir. ABD mayıs ayına ait enflasyon oranlarının ne zaman açıklanacağı ise merak konusu olmaktadır.

  • ABD mayıs enflasyonuna ait verilerin Haziran ayı içerisinde açıklanacağı düşünülmektedir. 10 Haziran veya 11 Haziran gibi Mayıs ayındaki enflasyon oranları açıklanabilir.

Bitcoin (BTC) Tekrardan Enflasyon Tehlikesinden Korunarak Yükselebilecek mi

ABD Enflasyon Beklentisi

Tüm dünya ülkeleri enflasyonla mücadele etmektedir. Son zamanlarda yaşanan pandemi ve savaşın etkisi olduğu için enflasyon oranı kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. ABD mart ayının enflasyon oranının yüksek olmasıyla birlikte FED faiz artırımına gitmişti. Nisan ayında enflasyon oranlarında ise gerileme olsa da yüksek enflasyon tehlikesi devam etmektedir. FED rekor üstüne rekor kıran enflasyondaki yükselişi kontrol altına alamadığı için faiz artırımlarına devam etmektedir. ABD enflasyondaki beklenti düşüş yönünde olmasıdır. Enflasyon beklentileri yıllara göre şu şekildedir;

  • 2022 yılında yıllık enflasyonun %4.1 seviyelerine düşeceği tahmin edilmektedir. 2023 ve 2024 yılında %2.3 sevilerine kadar geri çekildikten sonra enflasyon kontrol altına alınması düşünülmektedir.
ABD Enflasyon Verisi Doları Nasıl Etkiler

ABD Enflasyon Verisi Doları Nasıl Etkiler

Piyasaların gündeminde ABD enflasyon ve faiz kararlı yer almaktadır. FED’in yaptığı açıklamalara göre enflasyon artış gösterdiği sürece faiz artımlarının devam edeceği yönündedir. Peki faiz artırımı devam ederse dolar hangi yönde bir etkilenme yaşar?

Faizlerde görülen yükseliş ve büyüme beklentileri dolar endeksini değerli kılmaktadır. Bu yüzden faiz artımıyla birlikte doların yükseleceği ve yukarı yönde ivme kazanacağı düşünceler arasında yer almaktadır. Ama bu durum birden fazla etmene bağlıdır. Enflasyon normal değerden yüksek çıkması halinde FED faiz artırımı yapacaktır. FED’in bu kararından sonra dolar yükselirken altın düşüş yaşayacaktır. Bazı analistlere göre olağanüstü durumdan geçiş evresindeyiz. Bu yüzden düşünülen tahminler gerçekleşmeyebilir. Altın düşer beklentisi içerisindeyken yükseliş yaşanabilir.

Dünyanın En Değersiz Parası Sıralaması

Yeni 500 TL Banknot Çıktı Mı

Altın Yükselir mi? Altın Yorumları Güncel

Altın Düşer Mi? Altın Alacaklar Dikkat

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu