Abdestsiz Telefondan Kuran Okunur Mu?

Abdestsiz telefondan kuran okunur mu sorusu çok merak ediliyor. Bildiğiniz üzere Kuran-ı Kerim sureleri seslendirilerek Youtube ve benzeri mecralarda paylaşılıyor. Bu mecralardan sureleri dinlemek isteyen herkesin aklına ‘’abdestsiz Kuran-ı Kerim dinlenir mi?’’ sorusu takılıyor. Soruları yanıtlamak gerekirse de;

  • Normal şartlarda fiziki olarak abdestsiz Kuran-ı Kerim’e dokunulması ve okunması mümkün değildir.
  • Ancak Diyanet’in açıklamasına göre gusül gerektiren durumlar dışında Bilgisayar / telefon / mobil cihazlar üzerinden abdestsiz okumak caizdir.

Nitekim yine de abdestli okunmasının daha faziletli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Abdestsiz Telefondan Yasin Okunur Mu?

Abdestsiz telefondan yasin okunur mu

Abdestsiz telefondan Yasin okunur mu sorusuna evet diye yanıt verebiliriz. Çünkü cep telefonu Mushaf sayılmıyor. Bu nedenle de din alimleri cep telefonu üzerinden Mushaf olmadığı için abdestsiz Yasin okunmanın caiz olduğunu ifade ediyor. Bazı alimler ise her durumda okuma yaparken abdest almanın daha faziletli olacağını vurguluyor.

Vakıa Suresi Telefondan Abdestsiz Okunur Mu?

Vakıa suresi telefondan abdestsiz okunur mu

Vakıa Suresi telefondan abdestsiz okunur mu sorusuna Mushaf sayılmadığı için evet şeklinde yanıt verebiliriz. Telefon, bilgisayar ve benzeri cihazlar Mushaf niteliği taşımadığı için abdestsiz olarak Vakıa suresi ya da diğer Kuran surelerini okumanın caiz olduğu ifade ediliyor.

Abdestsiz tesbih çekmekte sakınca görülmediği gibi bu durumda da bir sakınca olmadığı ifade ediliyor. Ancak yine de her zaman mümkünde abdestli olarak tesbih ya da sure okumak çok daha faziletlidir.

Telefondan Kuran Okumak Hatim Olur Mu?

Telefondan kuran okumak hatim olur mu

Telefondan Kuran okumak hatim olur mu sorusu merak ediliyor. TV, tablet, telefon ya da CD üzerinden okunan mukabeleleri takip etmek, dinlemek sevaptır. Lakin tek başına hatim etmeniz anlamına gelmez. Hatim için Kuran-ı Kerim’i doğrudan tilavet etmeniz, okumanız gerekiyor.

Telefondan başı açık Kuran okunur mu?

Kuran okunurken bazı dini kaynaklarda yer verilen bilgilere göre kadınların başının ve kollarının direk kapalı olması gerektiğine ilişkin ayet ya da hadis bulunmadığı aktarılıyor. Bu noktada saygı üzre Kuran olurken örtünülmesi gerektiği düşünülüyor.

Yatakta uzanarak telefondan Kuran okunur mu?

Diyanet işleri başkanlığı ‘’ayaktayken, otururken ve ‘yanları üzerine yatarken’ Allah’ı anın’’ ayetini esas alarak, herhangi bir saygısızlık kastı olmadan yatakta uzanırken Kuran dinlemekte bir sakınca olmadığını açıklamıştır.

Kuranı Kerim Kaç Sayfa Diyanet

La İlahe İllallah Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin Anlamı

Fetih Suresi Kaç Sayfa | Türkçe ve Arapça Okunuşu

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr