Açığa alınmış uçak bileti, bir uçuş için satın alınan ancak kullanılmayan bilettir. Açığa alınan biletler, bir defa ilave ücret ödemeden başka bir uçuş için kullanılabilir.

Açık bilet istediğiniz an kullandığınız, üzerinde tarih ve saat olmayan seyahat belgesidir. Satın aldığınız biletleri iptal ettiğinizde bileti açığa alarak maddi zararı önlemiş olursunuz.  Açığa alma işlemi neredeyse tüm vatandaşlarımızı sevindirdi. Açığa alma hakkınızı kullanarak işlerinizi hallettikten sonra uçak biletinizi ayarlayabilirsiniz.

THY Müşteri Hizmetleri0850 302 54 93
Bilet SorguTHY Bilet

THY Ülkemizde ve Dünyada çok fazla tercih edilmektedir. THY aldığınız bileti açığa aldırmak istiyorsanız mevcut biletinizi uçuş saati öncesinde iptal etmeniz gerekir. İptal işlemlerinizi son bir saat içerisine bırakmayınız.

Biletin açığa alınması için Türk Hava Yolları çağrı merkezine (0850 302 54 93), satış noktalarına ya da biletinizi aldığınız kurum üzerinden yapılması gerekir.  Açığa alma hakkından dolayı açığa alınan biletler bir kereliğine ilave ücret ödemeden tekrar biletlenir.

 • Açığa alınan biletleri kullanmak için yeni sefer oluşturmanız gerekir. Yeni sefer oluşturulurken aynı ücret olması gerekir. Aynı ücret olduğu sürece herhangi ceza ve ilave ek ücret alınmamaktadır.
 • 21 Mart 2020 ile 31 Mart 2022 tarihine kadar esnek bilet satın alarak seyahat özgürlüğünüz olsun. Esnek bilet ile açığa alma haklarınızı kullanabilirsiniz.

PNR Kodu Sorgulama

Açığa Alınan Uçak Bileti

PNR kodu, bir uçak bileti rezervasyonunu tanımlayan altı haneli bir koddur. PNR kodu, biletinizi satın aldığınız yerden veya havayolunun web sitesinden öğrenebilirsiniz.

PNR kodunuzu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Biletinizi satın aldığınız yerden öğrenmek için:

 • Biletinizi satın aldığınız yere giderek, rezervasyon numaranızı verin.
 • Rezervasyon numaranızın PNR kodunuz olduğunu öğrenin.

Havayolunun web sitesinden öğrenmek için:

 • Havayolunun web sitesine giriş yapın.
 • “Rezervasyon” veya “Bilet Sorgulama” bölümüne gidin.
 • PNR kodunuzu ve soyadınızı girin.
 • “Sorgula” butonuna tıklayın.

PNR kodunuzu kullanarak, biletinizin detaylarını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler arasında, uçuş tarihi, uçuş saati, uçuş sınıfı, havayolu, kalkış ve varış noktaları yer alır.

Açığa Alınan Uçak Bileti Nasıl Kullanılır AnadoluJet

Açığa alınan uçak bileti nasıl kullanılır AnadoluJet, AnadoluJet ülkemizde uçuş seferleri düzenleyen bir diğer kurumdur. AnadoluJet yolcularına konforlu ve kısıtlama olmadan özgürce uçuş hakkı vermektedir. Herhangi ek cezai bedel ödemeden. Biletlerinizi tekrar kullanmak istiyorsanız iptal edilen biletler açığa alınacaktır.

Değişiklik işlemi gerçekleştirecekseniz Türk Hava Yolları veya AnadoluJet satış ofisinden, çağrı merkezlerinden ve biletin satın alındığı kurum üzerinden değişiklik yapabilirsiniz. Biletinizin iptal işlemlerini uçuş saatinden önce yapılması gerekmektedir.

 • Açığa aldığınız biletlerinizi yeni sefer oluşturarak kullanabilirsiniz. Aynı ücret olduğu sürece herhangi ek ödeme alınmaz. Vergi, sınıf farkından oluşan ek ücret farklarını hizmet bedeli tarafından tahsil edilir.

THY Bilet Açığa Alma Ücreti

Açığa Alınan Uçak Bileti

THY bilet açığa alma ücreti, Türk Hava Yollarında açığa alınan biletleri tekrardan kullanma hakkına sahipsiniz. Türk Hava Yolları yolcularına önem vermektedir. Seyahatinizi kısıtlamadan dilediğiniz zaman da gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.

 • Açığa alınan bilet hangi sınıfta yer alıyorsa o sınıfa ait ceza uygulanmaktadır. Biletinizi açık bilete dönüştürdüğünüzde 1 sene içinde kullanmanız gerekir. Açığa aldığınız biletinizi kullanırken yeni seferinizde aynı ücret olması gerekir. Aynı ücret değilse ücret farkı ödemeniz gerekir.

Açığa Alınan Uçak Bileti Nasıl Kullanılır Pegasus

Açığa Alınan Uçak Bileti Nasıl Kullanılır

Açığa alınan uçak bileti nasıl kullanılır Pegasus, Pegasus ülkemizde bir diğer uçak seferleri düzenleyen kurumlardan birisidir. Açık bilet demek kullanım tarihi belli olmayan bilet çeşitlerinden bir tanesidir. Satın aldığınız bileti plan değişikliğinden dolayı iptal edip açığa aldırabilirsiniz. Açıkta olan bir bilet 1 sene içinde kullanılması gerekir. Bilet tekrar tarihlenirken ücret farkı biletin üzerine eklenir. Açık biletler de sadece tarih belli değildir. Üzerinde yazan ismi değiştirme hakkına sahip değilsiniz.

Önceden aldığınız bileti açığa almak istiyorsanız şu adımları gerçekleştirebilirsiniz. Online bilet işlemleri sayfasına giderek biletinizi açığa alabilirsiniz. 0888 228 12 12 telefon numarasıyla iletişime girerek biletinizi açığa alabilirsiniz.

 • Açığa alınan biletlerinizin üzerindeki PNR kodu sayesinde biletinizi kullanabilirsiniz. Yeni bir sefer düzenleyerek açığa alınan biletini kullanmalıdır.

Daha fazla ilgili içerik;

Açığa alınmış uçak bileti nasıl kullanılır?

Açığa alınmış uçak bileti, bir uçuş için satın alınan ancak kullanılmayan bilettir. Açığa alınan biletler, bir defa ilave ücret ödemeden başka bir uçuş için kullanılabilir.

THY açığa alınan bilet ne zamana kadar geçerli?

THY açığa alınan biletler, düzenlendiği tarihten itibaren 2 yıl geçerlidir. Bu süre içinde açığa alınmış biletinizi başka bir uçuş için kullanabilirsiniz.

THY bileti açığa alma nedir?

THY bileti açığa alma, bir uçuş için satın alınan ancak kullanılmayan biletin, başka bir uçuş için kullanılmaya uygun hale getirilmesi işlemidir. Açığa alınmış biletler, bir defa ilave ücret ödemeden başka bir uçuş için kullanılabilir.

THY bilet açığa alma ücretli mi?

THY bilet açığa alma ücreti, biletin sınıfına ve uçuş tarihine göre değişiklik gösterir. Genel olarak, ekonomi sınıfı biletlerin açığa alma ücreti, business sınıfı biletlerden daha düşüktür.
Leave A Reply