Adetliyken Kadir Gecesinde Nasıl İbadet Edilir?

Adetliyken Kadir gecesinde bol bol dua edilmeli ve zikir çekilmelidir. Kadınların Adet halinin Kadir gecesine denk gelmesi halinde bu gece dualar ve zikirler ile geçirilmelidir. Zikir çekmek ve dua etmek adetli iken yapılabilecek uygulamalardır.

Kadir gecesinden faydalanmak için Kur’an-ı Kerim’de gecen dua nitelikli ayetleri de okuyabilirsiniz. Yazımızın devamında Kadir gecesi ve kandil günlerinde yapılabilecek zikirlere yer verdik.

Adetliyken Kandilde Hangi Zikirler Çekilir?

Adetliyken kandilde tüm zikirler çekilebilir. Zikirlerin dua niyeti ile çekilmesi adet halinde zikir çekilmesi için yeterlidir. Adetliyken kandil boyunca zikir çekilmesi alim kimseler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Kandil günleri özel dini günlerdir. Bu günlerde dua kapılarının açık olduğu düşünülmektedir. Dua etmek için her zaman uygundur ancak kandil geceleri dualar ile süslenmesi gereken gecelerdir. Adetliyken kandilde aşağıda yer alan tüm zikirleri çekebilirsiniz. Dua niyeti olduğu sürece ayetleri de okuyabilirsiniz. Ancak Kur’an-ı Kerim’e dokunmamanız gerekir.

Regl Döneminde İbadet

Regl döneminde yapılması caiz olan ibadetler;

 • Dua
 • Zikir
 • Kur’an-ı Kerim okumak
 • Tefekkür
 • Sadaka vermek

Adetliyken Yapılacak Zikirler

Adetliyken yapılacak zikirler aslında kadınların dua niyeti çekebileceği zikirlerdir. Tüm zikirleri dua niyeti ile çekebilir ve içerisinde dua olan ayetleri de dua niyeti ile adetliyken okuyabilirsiniz. Adetliyken yapılacak zikirler;

 • Kelime-i şehadet,
 • Kelime-i tevhid,
 • İstiğfar duası,
 • Salavat,
 • Esma-ül Hüsna,
 • Zikir ve dua anlamı taşıyan ayetler.

Adet hali içerisinde olan kadınların bu süre boyunca tefsir ve fıkıh ilmi kapsamında kaynakları kullanarak dini çalışmalar yapması da tavsiye edilmektedir. Kur’an-ı Kerim’e temiz olunmaması nedeni ile dokunulmaması gerekir.

Regl İken Okunacak Dualar Diyanet

Adetliyken kadir gecesinde nasıl i̇badet edilir

Regl iken okunacak dualar Diyanet tarafından da sadece dua niteliği taşıyan ayetlerin okunması ve diğer tüm duaların okunabilmesi yönünde açıklama yapılmıştır. Diyanet’e göre adet hali içerisinde olan kadınların dua niteliği taşıyan ayetleri dua niyeti ile okumalarında bir sakınca yoktur.

Ayetlerin dua niteliği ile okunması mümkünken aynı zamanda tüm dualar da adetliyken dahi edilebilir. Adet hali kadınlar için aylık periyodik olarak meydana gelen bir haldir. Bu hal süresince kadınların dua ve zikirler ile süreci tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

Adetliyken Berat Gecesinde Nasıl İbadet Edilir?

Adetliyken Berat gecesinde ibadet etmek için bol bol dua okunması tavsiye edilir. Adet hali içerisinde olan kadınların Berat gecesinde ibadet etmek için dua etmeleri ve dua niyeti ile bazı ayetleri okumaları mümkündür.

Adetliyken okuyabileceğiniz dualar ise bir sınırlama dahilinde değildir. Regl olan kadınların regl süreci içerisinde Berat kandiline denk gelmeleri halinde istedikleri duayı edebildikleri bilinmektedir. Peygamber efendimizin Berat kandili duası;

“Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim.”

Berat gecesi Müslüman kimselerin af dilemek için başvurabilecekleri özelg ecelerden biridir. Af gecesi olarak da bilinen Berat gecesinde bol bol dua ederek affolunmayı talep etmek Müslüman kimseler için gereklidir.

Müslümanların Berat gecesinde ibadet ederken adetli olmaları fark etmeksizin Al-i İmran suresinde yer alan dua nitelikli ayetleri okumaları tavsiye edilmektedir. Al-i İmran suresi 26-27-193 ve 194. Ayetleri Türkçe karşılıklarını da okuyarak zikretmeleri Berat gecesinde yapılabilecek ibadetlerden biridir.


Daha fazla ilgili içerik;

Adetliyken Kadir Gecesi’nde dua nasıl edilir?

“Ey Rabbim, sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni de affet.”
“Ey Rabbim, sen her şeyin sahibisin, her şey senden istenir, senden rahmet ve mağfiret dilerim.”
“Ey Rabbim, beni bağışla, bana merhamet et, beni hidayet et ve bana rızık ver.”

Adetli kadın mübarek gecelerde nasıl ibadet eder?

Adetliyken namaz, oruç, tavaf ve mescitte itikaf gibi ibadetlerin yapılması caiz değildir. Ancak, dua ve zikir gibi ibadetlerin yapılmasında bir sakınca yoktur.

Kandilde regl olanlar hangi tesbihler çekilir?

Kelime-i tevhid: “La ilahe illallah, Muhammedün rasulullah.”
Salavat-ı şerife: “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.”
İstiğfar: “Estağfirullah el-azim, el-kerim, lâ ilâhe illâ hu, el-hayyul kayyum, ve etûbü ileyh.”

Regl döneminde nasıl ibadet edilir?

Dua edebilirler.
Zikir çekebilirler.
Kur’an-ı Kerim okuyabilirler.
Tefekkür edebilirler.
Sadaka verebilirler.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr