Kadir gecesi ne zaman 2023, sorusuna kadir gecesi her sene ramazan ayının 27. gecesidir diyebiliriz. Bu sene 2023 yılı ramazan ayı 27. Gecesi yani Kadir gecesi 17 Nisan pazartesi gününe denk gelmektedir.

Kuran-ı Kerim bu gece Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamber Muhammed (s.a.v) vahiy edilmeye inmeye başlamıştır. En faziletli en kutsal gece kadir gecesidir. Bu gecenin faziletini belirten sure vardır Kuran’da. Bu sure kadir suresidir. Kadir gecesinde yapılan ibadet bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir. Kadir gecesinde yeryüzüne Cebrail (a.s) ve birçok melek iner. Kadir gecesini hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Hz. Peygamber (s.a.v)  bunun kesinlikle hangi gece olduğunu bildirmemiştir. Bu konu ile ilgili bir hadisinde “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız. “ (Müslim) buyurmuştur.

Kadir Gecesi Ne Zaman, Saat Kaçta

Kadir gecesi ne zaman, saat kaçta sorusuna kadir gecesinin hangi gece olduğu hangi saat olduğu kesin olarak bildirilmemiştir. Ramazan ayının tam olarak hangi gecesi Kadir gecesi olduğu kesin olarak bildirilmemiştir. Bu yıl Ramazan ayının 27. Gecesi kadir gecesi 17 Nisan Pazartesi akşamından 18 Nisan’a kadar olan süredir. Dini alimler Kadir gecesini anlayabilmemiz için; Kadir gecesi hava açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur diye tarif etmişlerdir.

Kadir gecesi ne zaman 2023 - 3 aylar ve kandiller ne zaman başlıyor?
Kadir gecesi ne zaman, saat kaçta

Kadir Gecesi Ne Zamandı

Kadir gecesi ne zamandı sorusuna zaman olarak kadir gecesi her sene  Ramazan ayının 27. Gecesi olarak bilinir. Kuran da bu gece bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmiştir. Sema kapılarının açıldığı, gökten meleklerin indiği, tövbelerin kabul edildiği bu gece en mübarek gece olarak bilinir. Kadir gecesi “leyletü’l-Kadr” Kuran’ın indirildiği gece olarak da anılır.

Kadir gecesi ile aynı adı taşıyan kadir suresi bu gecenin faziletlerini anlatmaktadır. Kadir gecesinde kadir suresini okumak çok faziletlidir. Kadir gecesini ibadet ile meşgul olarak geçirmeliyiz. Bu konu ile ilgili bir hadisinde Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari)

Kadir Gecesi Etkinlikleri Okul Öncesi

Adetliyken Kadir Gecesinde Nasıl İbadet Edilir

Bugün Kandil Mi Diyanet

/ 5.

Share.

Comments are closed.