Allahümme İnneke Afüvvün Kerîmün Tuhibbül Afve Fa’fü Anni

Allahümme inneke afüvvün fazileti ve anlamını sizlere aktarıyoruz. Allahümme inneke afüvvün kaç kere okunmalı ve Kadir gecesinde nasıl dua etmeliyim sorunuza yanıt oluyoruz.

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni, Kadir gecesinde okunan önemli dualardan biridir. Hazreti Muhammed tarafından tavsiye edilmesi sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Duanın anlamı ise aşağıdaki gibidir:

  • Allahım! Sen affedicisin, affı seversin ve beni affeylersin.

Allahümme İnneke Afüvvün Fazileti

Allahümme inneke afüvvün fazileti ile dikkat çekmeye devam ediyor. Yüce Allah’ın tüm sure ve esmalarında binlerce farklı faziletin olduğu şüphesizdir. Allahümme inneke afüvvün faziletleri de aşağıdaki gibidir:

  • Her kim bunu Kadir gecesi okursa Allah-u Teala o kişinin bir daha yoksulluk çekmesine izin vermez.
  • Allahümme inneke afüvvün okuyan inançlı kimseleri bolluk ve bereket bekler.
  • Kadir gecesi bunu okuyan kimselerin kendileri ve sevdikleri melekler tarafından korunur. Allah-u Teala melekleri görevlendirerek tüm duaların âmin denmesini sağlar.

Allahümme İnneke Afüvvün Kaç Kere Okunmalı?

Allahümme i̇nneke afüvvün fazileti

Allahümme inneke afüvvün kaç kere okunmalı diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Bu duayı özellikle Kadir gecesinde okumak, tüm faziletleriyle karşılaşılmasını sağlayacaktır. Kadir gecesine özel olarak 99 kez okunması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra normal dönemlerde ise günde 9 kez okunması tavsiye edilmektedir. Yüce Allah’a el açmak suretiyle düzenli okunması durumunda pek çok faziletle karşılaşılacaktır.

Allahümme İnneke Afivvün Anlamı

Allahümme inneke afivvün anlamı inançlı kimseler arasında sıkça merak ediliyor. Nitekim Allahümme inneke afivvün anlamı dikkatleri üzerine çekiyor. Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin ve beni affeylersin anlamı taşıyor. Yaptığı günahlardan pişman olan ve temiz bir sayfa açmak isteyen kişilerin özellikle okuması tavsiye ediliyor.

Kadir Gecesinde Nasıl Dua Etmeliyim?

Kadir gecesinde nasıl dua etmeliyim diyenler için birçok öneri bulunuyor. Bunlardan bazıları da aşağıda yer alıyor. Kadir gecesi bitmeden aşağıdaki duaların her birinin 99 kez okunması İslam alimleri tarafından tavsiye ediliyor:

  • Mâ enzelnâ aleykel kur’âne li teşkâ. İllâ tezkiraten li men yahşâ. Tenzîlen mimmen halakal arda ves semâvâtil ulâ. Er rahmânu alâl arşistevâ. Lehu mâ fis semâvâti ve mâ fîl ardı ve mâ beynehumâ ve mâ tahtes serâ.

Kadir gecesinde okunacak dua seçeneklerini ve anlamlarını detaylı şekilde aktardık. Konuya dair görüşlerinizi yorum alanı üzerinden bizimle paylaşarak geri bildirim alabilirsiniz.

Ayetel Kürsi ile Ağız Dil Bağlamak İçin Güçlü Dua

Evi Kötülüklerden Koruyan Dua – Nazardan Kazadan Beladan Koruyan Dua

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥