Alman Oturumu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir – Oturum İzni Vize Yerine Geçer Mi

Alman oturumu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir sorusunun yanıtı ile karşınızdayız. Oturum izni sayesinde o ülkede yaşama ve çalışma hakkına sahip olursunuz. Almanya’da birçok farklı kategoride vatandaşlara oturum izni verilir. Bu oturum izni kategorilerine göre seyahat özgürlüğünüz değişir.

Mavi kart, standart süreli oturum izni, süresiz oturum izni ve AB oturum izni olarak kategorilere ayrılır. Oturum kartı alan bir vatandaş Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde vize olmadan seyahat etme özgürlüğüne sahip. Aynı zamanda iş kurabilme serbest bir şekilde dolaşma hakkına da sahipsiniz.

Almanya Oturum İzni İle Türkiye’ye Gidilir Mi?

Alman oturumu i̇le hangi ülkelere vizesiz gidilir - oturum i̇zni vize yerine geçer mi

Almanya oturum izninden yararlanmanız için bazı şartları sağlamanız gerekir. İş, eğitim, sığınma ya da evlilik için Almanya’ya giden vatandaşlar kolayca oturum izni alabilir. Oturum izni alan vatandaşlar Türkiye’ye gidebilir.

Oturum izninde başka bir ülkede en fazla 180 gün durabilirsiniz. 180 gün içerisinde Almanya’ya tekrar gitmeniz gerekir. Bu süreyi aşarsanız oturum izni iptal edilebilir. Süreli ya da süresiz oturum iznin de belirli bir süre sonra tekrar ülkeye geri dönüş yapmalısınız.

Almanya Oturum İzni İle Yunanistan’a Gidilir Mi?

Almanya oturum iznine sahip vatandaşlar Yunanistan’a gidebilir. Yunanistan Avrupa Birliğine dahil olduğu için kolayca oturum izninizle bu ülkelere gidebilirsiniz. Ancak Yunanistan’a gitmek için AB kalıcı oturum izni ya da AB mavi kart sahip olmanız gerekir. Yüksek nitelikli bir mesleğe sahip olanlar ya da eğitim için Almanya’da ikamet edecekler AB mavi kartına sahip olabilirler. Bu mavi kart sayesinden 18 ay boyunca Avrupa ülkelerinde kalabilirsiniz.

Oturum İzni Vize Yerine Geçer Mi?

Vize ile oturum izni birbirinden farklı. Vize denilen kavram başka ülkelerde seyahat edilmesi için alınan resmi bir izin. Ancak oturum izni başka ülkelerde 90 günden daha fazla süreyle çalışacak kişilerin aldığı bir belge. Oturum iznine sahip vatandaş o ülkenin imkanlarından yararlanabilir.

Belirli şartları sağladığı zaman o ülkenin vatandaşı bile olabilir. Oturum izninin türü, kategorisine göre başka ülkelerde vize olarak kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak Almanya’dan aldığınız AB oturum izni sayesinde Avrupa ülkelerine kolayca seyahat edebilme hakkına sahip olursunuz.

Alman Oturumu İle İngiltere’ye Gidebilir Mi?

Alman oturumu bulunan bir kişi İngiltere’ye gitmek için vize almasına gerek yok. Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım sağlayan oturum izni vizesiz seyahat etmenize olanak sağlıyor. Ancak sığınmacı ya da iltica ile Alman oturum izni aldıysanız Avrupa ülkelerinde dolaşamazsınız. Mavi kart ve AB oturum iznine sahip vatandaşlar sadece dolaşım hakkından yararlanabilir.

Almanya Oturum İzni İle Amerika’ya Gidilir Mi

Alman oturumu i̇le hangi ülkelere vizesiz gidilir - oturum i̇zni vize yerine geçer mi

Almanya oturum izni olan bir kişi Amerika’ya gitmek için vize başvurusunda bulunması gerekir. Amerika, Avrupa Birliği ülkelerinden biri olmadığı için oturum izniniz bu ülkede geçerli değildir. Almanya oturum izninizle birlikte Amerika B2 vizesine başvuru yapabilirsiniz. Almanya’da B1 ile B2 turistik vizesine başvuru yapmanız için yanınızda olması gereken evraklar şu şekildedir;

  • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi,
  • Pasaport,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • DS 160 başvuru formu,
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Talep dilekçesi,
  • Seyahat esnasında tüm masrafların karşılanması için birikmiş para,
  • Almanya’ya geri dönüleceğine dair bazı kanıtlar ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Oturum İzni İle Seyahat

Almanya yabancı ülkelerden gelen vatandaşlar için oturum izni sağlar. Oturum izni sayesinde vatandaşlar hem çalışır hem eğitim alabilir hem de Avrupa Birliği ülkelerini seyahat edebilir. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde seyahat etmeniz için AB kalıcı oturum izni ya da mavi kart oturum iznine sahip olmanız gerekir.

Farklı oturum iznine sahip vatandaşlar Avrupa Birliğine bağlı ülkeleri gezmek için vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Eğer süresiz oturum izniniz bulunuyorsa yine tüm Avrupa Birliğine bağlı ülkeleri gezebilirsiniz. Seyahat özgürlüğü sayesinde Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde de çalışma imkanından yararlanabilirsiniz.

Almanya Oturum İzni İle İsviçre’ye Gidilir Mi

Schengen vizesi ve Schengen bölgesindeki ülkelerde oturma iznine sahip kişiler İsviçre’ye kolayca gidebilir. Vize almanıza ya da vize başvurusu yapmanıza gerek bile kalmaz. Schengen bölge ülkeleri arasında Almanya yer alır. Almanya oturum iznine sahipseniz İsviçre için tekrar vize başvurusunda bulunmanıza gerek yok. Direk İsviçre’ye giderek isteyerek seyahat edebilirsiniz.

Almanya oturum izni ile vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler hakkında yorumlarınızı, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmak ister misiniz?

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr