Almanya işçi alımı duyurusunda 2 milyon işçi alımı yapacağını bildirdi. Almanya İşçi Alımı, işgücü açığını kapatmak ve ekonomisini güçlendirmek için yapılan bir girişimdir.

İŞKUR üzerinden de yayınlanan bu ilanları başvuru şartları ve tarihleri ilan özelinde farklılık gösteriyor. İŞKUR üzerinden üyelik açarak Almanya işçi ilanlarını takip edip doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Alman firmaları tarafından da online sitelerde ilanlar açılabiliyor. Bu ilanları da online olarak takip edip başvuru şartlarını inceleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Almanya işçi alımı

Almanya İşçi Alımı Meslekler

Almanya işçi alımı meslekler olarak merak ediliyor. Genel olarak Türkiye’den Almanya’ya işçi alımı denince akla direk inşaat sektörü geliyor. Nitekim Almanya-işçi alımı sadece inşaat sektörü ile sınırlı değildir. En sık işçi alımı yapılan bazı sektörler şu şekilde listeleniyor;

 • Aşçılık (gıda sektörü)
 • İnşaat sektörü
 • Hasta bakıcılığı ve hemşirelik
 • IT teknisyenliği
 • Ağır sanayi işçileri
 • Metal sanayi işçileri
 • Gastronomi sektörü
 • Eğitim sektörü (öğretmenlik, eğitmenlik vb.)
 • Alanında vasıflı işçiler
 • Elektrik elektronik sektörü işçileri

Almanya işçi alımı yapılan iş kolları yukarıda sıraladığımız şekilde dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra meslek sahibi olanlar ya da vasıflı işçi olarak tercih edilenler için de farklı branşlarda alım yapıldığını söylemek mümkündür.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Formu

Almanya işçi alımı başvuru formu yurtdışı istihdam kapsamında sunuluyor. İŞKUR kurumu üzerinden Almanya dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden işçi alımına dair ilanlar yayınlanıyor. Bu ilanlar talebe göre değişkenlik gösteriyor.  Ancak genel olarak Almanya işçi alımına dair ilanların sıkça yayınlandığını görmek mümkündür. Eğer İŞKUR üzerinden Almanya işçi alımı başvurularını yapmak istiyorsanız öncelikle İŞKUR kaydınızın olması gerekiyor.

İŞKUR kaydınızı açtıktan sonra ise danışmanınıza ‘’yurtdışı istihdam’’ kapsamında sadece yurt dışı ilanlarıyla ilgilendiğinizi ifade edebilirsiniz. Başvuru formunuzda hangi alanlarda çalışmak istediğiniz ve vasıflarınızı da belirtmeniz gerekiyor. Böylece sizin kriterlerine en uyun olan Almanya işçi alımı ilanlarından haber olup ilgili kriterleri taşıyorsanız hemen online başvurunuzu yapabilirsiniz.

Almanya İşçi alımı nereye başvurulur?

Almanya işçi alımı nereye başvurulur sorusunun tek bir yanıtı bulunmuyor. Çünkü birden fazla kanal üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Öncelikle ilanların nerelerde açıldığını saptamanız gerekiyor. Ülkemizde İŞKUR kurumu üzerinden yurtdışı istihdam kapsamında Almanya işçi alımı ilanları yayınlanabiliyor. İŞKUR kaydı açarak ilanları takip edebilir ve başvuru şartları özelinde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra çeşitli ajanslar da Almanya işçi alımları için aracılık ediyor. Her ajans güvenilir olmasa da sektörde uzun süredir hizmet veren ve işçi götüren ajanslar mevcuttur. Bunları saptayarak da direk başvurularınızı yapabilirsiniz. Ancak ajanslar aracı kurum olarak sizden ödeme talep edebilir.

OBM ile Almanya’ya gidenler yorumları

OBM ile Almanya’ya gidenlerin yorumları, genel olarak olumludur. OBM, Almanya’da iş bulmak isteyen Türk vatandaşları için bir danışmanlık şirketidir. OBM, Almanya’da iş bulma sürecinde adaylara destek sağlamaktadır. Bu destek, iş bulma danışmanlığı, mesleki eğitim, işe yerleştirme ve dil eğitimi gibi hizmetleri içermektedir.

Ancak, OBM ile Almanya’ya gidenler arasında olumsuz yorumlar da bulunmaktadır. Bu olumsuz yorumlarda, şirketin sunduğu hizmetlerin maliyetinin yüksek olduğu ve işe yerleştirme sürecinin uzun sürdüğü ifade edilmektedir.

İşte OBM ile Almanya’ya giden bazı kişilerin yorumları:

 • “OBM ile Almanya’ya gitmeye karar verdiğim için çok mutluyum. OBM’nin sunduğu hizmetler sayesinde Almanya’da çok kısa sürede iş buldum. OBM’ye çok teşekkür ederim.”
 • “OBM ile Almanya’ya gitmeyi düşünen herkese tavsiye ederim. OBM, Almanya’da iş bulmak isteyenlere kaliteli hizmet sunuyor.”
 • “OBM ile Almanya’ya gitmek isteyenler için bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. OBM’nin sunduğu hizmetlerin maliyeti yüksek olabilir. Ayrıca, işe yerleştirme süreci uzun sürebilir. Bu nedenle, OBM ile Almanya’ya gitmeyi düşünenler, bu hususları göz önünde bulundurmalıdır.”

Almanya Havalimanı İşçi Alımı

Danimarka İşçi Alımı