Almanya Resmi Tatiller 2024 – Kaç Gün Resmi Tatil Var

Almanya resmi tatiller 2024 yılında hangi güne denk geliyor? Bu sorunun yanıtını milyonlarca kişinin araştırdığını biliyoruz. Almanya’da birçok önemli gün için resmi tatil uygulanır. Diğer ülkelere göre en fazla resmi tatilin yapıldığı ülkeler arasında yerini alır.

Banka, okul gibi kurumların birçoğu resmi tatil yapar. Resmi tatiller genellikle ücretli tatil izinlerine dahil edilir. Yılbaşı tatili ve paskalya pazartesi resmi tatile girer. Resmi tatillerin dışında bölgesel tatiller, okul tatilleri ve diğer tatiller olmak üzere 4 kısımdan oluşur. Almanya’da resmi tatillere gelin birlikte bakalım.

Almanya Resmi Tatiller Ne Zaman?

Almanya resmi tatiller 2024 - kaç gün resmi tatil var

Resmi tatiller birçok kişi tarafından heyecanla beklenir. Ücretli izine ayrılma imkanınızın olduğu resmi tatiller dinlenmenize yardımcı olur. Resmi tatil günleri yılbaşı, kutsal cuma, paskalya pazartesi gibi kategorilere ayrılır. Bu günlerde tüm eyaletler resmi tatil içerisinde yer alır. Peki 2024 yılında resmi tatiller ne zaman?

1 Ocak 2024Yılbaşı
29 Mart 2024 Kutsal Cuma
1 Nisan 2024 Paskalya Pazartesi
1 Mayıs 2024 Mayıs Günü
9 Mayıs 2024Yükseliş Günü
20 Mayıs 2024 Whit Pazartesi
3 Ekim 2024 Alman Birliğinin Günü
25 Aralık 2024 Noel Günü
26 Aralık 2024Noel’in Ertesi Günü
31 Aralık 2024 Yeni Yıl Arifesi

Almanya Yılda Kaç Gün Resmi Tatil Var?

Almanya’da tatil günleri bölgelere göre ayrılır. 16 federal eyaletten oluşan bir ülke. Bu yüzden resmi tatilleri Almanya’da bulunan eyaletler karar verir. Bazı eyaletler başka yerde tanınmayan günleri resmi değil direk tatil olarak ilan eder. Ancak tüm eyaletlerde geçerli 10 adet resmi tatil günü bulunur. Resmi tatil günleri içerisinde Noel günü, alman birliğinin günü, whit pazartesi gibi özel günler yer alır. 2024 yılında 10 farklı resmi tatil Almanya’da bulunan tüm eyaletlerde geçerli olacaktır.

2024 Yılı Bayramlar Ne Zaman?

Almanya resmi tatiller 2024 - kaç gün resmi tatil var

Öğrenci ya da çalışanlar resmi tatilleri heyecanla bekler. Özellikle yeni yıla girdikten hemen sonra bayramlar ve yeni yıldaki resmi tatiller hesaplanmaya başlar. 2023 yılında bayramlar oldukça fazla değildi. Ancak 2024 yılında birçok bayram hafta içine geldiği için tatil yapma şansınız yüksek.

Almanya’da tüm eyaletler tarafından kutlanan 10 resmi ve bayram tatili bulunur. Paskalya pazartesisi, yükseliş günü, Alman birliği günü, noel günü olmak üzere 10’a ayrılır. Bayram günlerinde bazı özel şirketler çalışmanızı isteyebilir bu durumda iş sözleşmenizi kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

2024 Resmi Tatiller Kaç Gün?

Almanya’da resmi tatiller genellikle bir ya da iki gün oluyor. Ancak hafta sonuna gelme durumunda tatilinizi birleştirebilirsiniz. Almanya’da resmi tatillerin dışında birçok farklı yasal tatiller bulunur. Bu yasal tatillerde eyaletlere göre değişiklik gösterir. Resmi tatiller genel olarak 10 günden oluşur.

2024 yılında resmi tatillerde 29 Mart, 1 Nisan, 20 Mayıs günleri pazartesi ya da cuma gününe denk geldiği için hafta sonu ile birleştirebilirsiniz. 25 ve 26 Aralık tarihlerinde ise cuma günü birleştirilirse 5 gün resmi tatil ilan edilebilir. Ancak bu durum eyalet tarafından resmi bir şekilde açıklanmadığı sürece kesin değil.

Almanya Paskalya Tatili 2024 Kaç Gün

Paskalya tatili 2024 yılında 1 Nisan 2024 tarihine denk geliyor. 1 Nisan tarihi ise pazartesi gününe denk geldiği için hafta sonu ile birleştirebilirsiniz. Cumartesi, pazar ve pazartesi günlerini birleştirebilirsiniz. Paskalya tatili salı, çarşamba ya da perşembe gününe denk gelseydi sadece bir gün tatil yapma imkanınız olurdu. Ancak 2024 yılında 3 gün paskalya tatilinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Almanya resmi tatiller 2024 konusu hakkında yorumlarınız, fikirleriniz ve düşünceleriniz varsa yorum bölümüne yazarak bizlere ulaştırmayı lütfen unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr