Almanya’da okul tatilleri merak konusu oldu. Okul tatilleri birçok öğrenci ve öğretmen tarafından heyecanla bekleniyor. Almanya’da birçok farklı dini ve milli günler var. Bu günlerde okulların tatil olması hem öğrencinin dinlenmesi hem de ailesi ile vakit geçirmesini sağlar.

Almanya’nın tüm eyaletlerinde geçerli olan resmi tatiller var. Bu tatillere ek olarak bazı eyaletler dini bayramlarda da okulları tatil eder. Noel arifesinde çoğu okul tatil yapmazken Bavyera eyaletinde öğleden sonra okullar tatil. Paskalya, noel, bahar, sonbahar ve yaz tatili tüm okullarda geçerli tatil günleri.

Almanya’da Okullar Ne Zaman KapanıyorHaziran ya da Temmuz
Almanya’da Bir Ders Kaç Dakika45 dakika
Sınıfta Kalma Var Mı Sınıfta kalma yok.

Almanya’da Okul Tatilleri 2023

Almanya’da birçok farklı günde resmi tatil ilan edilir. Resmi tatillerde iş yerleri ve okullar tatil yapar. Birçok farklı eyaleti içerisinde barındıran Almanya’da dini ve milli günler vardır. Almanya’da ara tatil, yaz tatiline kadar birçok farklı günde okul tatil edilir. Her eyalet için geçerli okulların tatil olduğu günler ve tatil zamanları şu şekildedir;

 • Yaz Tatili; Temmuz ayının ortası ya da sonunda başlayan yaz tatili Ağustos ayının sonunda biter.
 • Sonbahar Tatili; Ekim ayının sonlarında başlayan tatil ve Ekim ayının sonlarında biter. Genellikle bir hafta sürer.
 • Noel Tatili; Yılbaşının gelmesiyle Aralık ayının sonunda başlayan tatil Ocak ayının ortasında son bulur. Bu tatil iki hafta boyunca devam eder.
 • Bahar Tatili; Ara tatillerden biri olduğu için bir hafta boyunca okullar kapalıdır. Mart ayının ortası ve Mart ayının sonunda gerçekleşir.
 • Paskalya Tatili; Nisan ayının başında ve Nisan ayının ortasında gerçekleşen bu tatilde ise okullar iki hafta boyunca kapalıdır.

Almanya’da Okul Tatilleri 2024

Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte 2024 yılında okul tatil günleri araştırılmaya başlandı. Tüm eyaletlerde resmi gün olarak kabul edilen ve okulların tatil olduğu günler şu şekilde sıralanabilir. İşte Almanya’da okul tatilleri şu şekildedir;

 • Yaz Tatili; 19 Temmuz ile 30 Ağustos arasında,
 • Sonbahar Tatili; 16 Ekim ile 22 Ekim arasında,
 • Noel Tatili; 21 Aralık ile 8 Ocak arasında,
 • Bahar Tatili; 12 Mart ile 19 Mart arasında,
 • Paskalya Tatili; 1 Nisan ile 14 Nisan tarihlerinde gerçekleşir.

Almanya’da tüm eyaletlerde geçerli olan tatillerden sonra farklı eyaletlerdeki okul tatillerini de sizler için ele aldık. Bu eyaletlerde dini günlerden bazıları okullar tatil edilir.

 • Bayvera Eyaleti; Noel arifesi olduğu gün öğleden sonra okullar tatil edilir.
 • Baden Württemberg Eyaleti; Kurban Bayramındaki ilk gün okullar tatil edilir.
 • Saarland Eyaleti; Hannukah’ın ilk gününde öğrenciler okula gitmez.

Almanya Paskalya Tatili Kaç Gün

Almanlar için paskalya önemli bir gün. Bu yüzden paskalyada okullar tatil edilir. Genellikle paskalya Nisan ayının ilk haftası ile ikinci haftasında gerçekleşir. Bu tarihler arasında okullar tatil edilir. Almanya’da paskalya nedeniyle okullar iki hafta boyunca tatil edilir.

Almanya için dini ve kültürel günlerden biri Paskalya. İsa Mesih’in dirilişi kutlanılarak, çeşitli etkinlikler düzenlenir. Önemli etkinlikler arasında Paskalya pazarı, yumurtası ve ateşi bulunur. 2024 yılında paskalya 1 Nisan tarihinde başlayacak olup 14 Nisan’a kadar devam edecektir.

Almanya Okul Tatili Kaç Gün

2024 yılında Almanya’da okul tatilleri toplamda 73 gün sürecektir. Bu sürenin 28 günü yaz tatili, 7 günü sonbahar tatili, 14 günü Noel tatili, 7 günü bahar tatili ve 17 günü Paskalya tatilidir. Almanya’da okul tatilleri, öğrencilerin dinlenme ve eğlenmelerine olanak tanır. Ayrıca, aileler ve öğrenciler için birlikte vakit geçirme fırsatı sunar.

Almanya Okul Yaz Tatili Kaç Gün

2024 yılında Almanya’da okul yaz tatili, 19 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında olacaktır. Bu nedenle, Almanya’da okul yaz tatili, 28 gün sürecektir.

Okul yaz tatili boyunca, öğrenciler genellikle aileleriyle birlikte tatile giderler. Ayrıca, öğrenciler, bu süreyi kitap okumak, spor yapmak veya yeni beceriler öğrenmek için de kullanabilirler. Almanya’da okul yaz tatili, öğrencilerin sosyalleşmeleri ve yeni şeyler öğrenmeleri için önemli bir fırsattır.