Almanya’da Tax Free Var Mı – Tax Free Oranı Nasıl Hesaplanır

Almanya’da Tax Free var mı sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz? Çoğu ülkede geçerli olan Tax Free sayesinde yurtdışında yaptığınız alışverişlerinizde veri iadesi alabilirsiniz. Almanya’da Tax Free işlemi yapan ülkeler arasında yerini alır.

Yurtdışına çıktığınız zaman teknolojik ürünlerden mutfak malzemelerine kadar birçok ürünü satın alabilirsiniz. Ürün satın aldıktan sonra gümrükte, şehir merkezinde ya da alışveriş merkezlerinde ürünün vergi tutarını geri alırsınız. AB üyesi olmayan ülkede sürekli oturma izniniz varsa, AB üyesi olmayan ülkelerde 3 aydan fazla vizeniz varsa bu alışverişten yararlanabiliyorsunuz.

Almanya Vergi İadesi Ne KadarBirçok farklı neden ele alınarak bu tutar belirlendiği için değişiklik gösterir.
Almanya’dan Dönerken Tax Free Nasıl AlınırAlmanya Havalimanında bulunan aracı kurumlara başvuru yapabilirsiniz.
Online Alışveriş Tax Free Olur Mu Hayır
Tax Free Kaç Günde GelirEn geç bir hafta sonra
Suudi Arabistan Tax Free Var MıHayır

Almanya Tax Free Hesaplama

Almanya tax free hesaplama

Dünyada bulunan çoğu ülke Tax Free işlemini gerçekleştirir. Ülkelere göre Tax Free oranı ise değişiklik gösterir. Ülkede uygulanan KDV oranıyla Tax Free oranı birbirine eşittir. Eğer ülke KDV oranını yüksek tutuyorsa Tax Free iade oranı da o kadar yüksek olur.

Almanya’da KDV oranları %19 olduğu biliniyor. Telefon fiyatları ve teknolojik ürünlere genellikle %19 KDV uygulanır. Ülkenin KDV oranı, satın alınan ürüne ait KDV oranı ve kurumun komisyonu ele alınarak Tax Free iadesini hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak 300 Euro cinsinden ürün aldığınızı düşünelim. 300 Euro ürün üzerinde 34 Euro Tax Free iadesi alabilirsiniz. Ancak bu rakamların ortalama olduğu birçok faktöre göre değişiklik göstereceğini unutmayın.

Almanya İPhone Tax Free Oranı 2023

Ülkemize göre Almanya’da İPhone fiyatları oldukça uygun. Almanya’ya gittiğiniz zaman İPhone telefon almak isteyebilirsiniz. Ancak bunun için %19 vergi ödemesi yapmanız gerekir. Almanya’da İPhone fiyatları ortalama 700 ile 900 euro arasında yer alır. Bu durumda 130 ile 170 euro arasında Tax Free iadesi alabilirsiniz. Ancak bu iade oranlarına aracı kurumun komisyonu ve ürünün KDV oranı da hesaba katmanız gerekir. Tax Free almak için yapmanız gerekenler çok basit;

  • Ürünü satın aldıktan sonra havalimanına geçiş yapın.
  • Havalimanında bulunan Tax Free ofisine Apple ürünü götürün.
  • Ürünün faturası, pasaport ve kimlik belgelerinizle müraccat edin.
  • Size verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra posta kutusuna formu göndermeniz yeterli.
  • Başvurunuz incelendikten sonra formda belirttiğiniz IBAN numarasına ücret iadesi gerçekleşir.

Almanya Tax Free konusu hakkında sormak istediklerinizi, kafanıza takılanları ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr