Ameliyat Hizmetleri Maaş 2023 – Devlet ve Özel Hastane

Ameliyat hizmetleri maaş 2023 yılında ne kadar oldu? Ameliyathane Hizmetleri maaş devlet hastanelerinde ne kadar alıyor? Ameliyathane Hizmetleri ne iş yapar, merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulabilirsiniz. Yorumlarda bize soru sorabilirsiniz.

Ameliyat hizmetleri maaş 2023 özel kurumalara göre devlet kurumlarında daha yüksektir.

  • Devlet hastanesinde çalışan bir ameliyathane hizmetlisi ortalama olarak 7.200 TL alıyorken özel hastanelerde çalışan bir ameliyathane hizmetleri 6.100 TL-7.100 TL arasında almaktadır.

Devlette kadrolu olarak çalışan ameliyathane hizmetlerinin maaşları hizmet yılına, kıdeme göre de farklılık göstermektedir. Bunların yanı sıra aile ve çocuk yardımı adı altında ek ücret de maaşa yansımaktadır.

Ameliyat hizmetleri maaş 2023 - devlet ve özel hastane
Ameliyat hizmetleri önü açık mı

Ameliyat Hizmetleri Önü Açık Mı

Ameliyat hizmetleri önü açık mı, hemen hemen her hastanede ameliyathaneler bulunmaktadır. Bu ameliyathane birimlerinde tabi ki sadece doktorlar bulunmuyor. Ameliyathanelerde en etkin rolü ameliyathane hizmetleri teknikerleri almaktadır. Ameliyathane hizmetleri ameliyatın her sürecinde etkin bir rol oynar. Hatta ameliyat öncesinde, ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında çeşitli görevleri üstlenmektedir.

Ameliyathane hizmetleri bölümünü bitirmiş herkese ameliyathane hizmetleri teknikeri denmektedir. Ameliyathane hizmetleri teknikerleri ameliyathanesi bulunan tüm sağlık kurumlarında çalışabilmektedir. Devlet hastanesinde, üniversitesi hastanelerinde, özel hastanelerde ve bu gibi sağlık kurumlarında çalışabilmektedir. Hatta isteyen mezunlar DGS ‘ ye girerek bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapmaları da mümkündür. İş imkanları, çalışma alanları gayet geniş bir bölümdür.

Ameliyat hizmetleri maaş 2023 - devlet ve özel hastane
Ameliyathane hizmetleri maaşı

2 Yıllık Ameliyathane Hizmetleri Maaşı

2 yıllık ameliyathane hizmetleri maaşı, ameliyat teknikeri olmayı düşünen kişi tüm teknikerlerde olduğu gibi alanıyla ilişkili iki yıllık ön lisans mezunu olmalıdır.

  • Ameliyathane hizmetleri teknikerleri işe yeni başladığında 8.000 TL-10.000 TL arasında almaktadır. Ek mesailer, nöbetler, ek ödemeler gibi sebeplerden dolayı maaşlarda farklılık olabiliyor. Ancak bu fiyatlar devlet hastanesinde aşağı yukarı bu civardadır.
  • Özel hastanelerde ameliyathane hizmetleri teknikerlerinin maaşları devlet hastanesindeki maaşlara göre daha düşüktür. 7.000 TL-8.000 TL arasındadır. Bu rakamlar kurumdan kuruma göre farklılık göstermektedir. Bazı özel hastanelerde personeller asgari ücretle çalıştırılmaktadır.
Ameliyat hizmetleri maaş 2023 - devlet ve özel hastane
Ameliyathane hizmetleri

Ameliyathane Hizmetleri Okuyanların Yorumları

Ameliyathane hizmetleri okuyanların yorumları, öncelikle ameliyathane hizmetleri bölümü 2 yıllık bir bölüm olduğu için en çok talep alan bölümlerden biridir. Ayrıca DGS sınavı ile de 4 yıllık lisans bölümlerine geçilebilmektedir. Sağlık sektöründe atamaların kolay olduğu söylense de bu durum başarınızla ve KPSS’den alacağınız yüksek puanla kendiniz belirlersiniz. Her meslekte olduğu gibi ameliyathane hizmetleri mesleğinin de zorlukları vardır. En başta düzenli bir çalışma saatleri yoktur. Vardiya sistemiyle çalışılmaktadır.

Ameliyathane hizmetleri okuyanların yorumları
Ameliyathane hizmetleri okuyanların yorumları

Ameliyathane Hizmetleri Taban Puanları

Ameliyathane hizmetleri taban puanları, ameliyathane hizmetleri bölümünü okumak isteyenlerin sorumluluk sahibi, sağlık sektörüne meraklı ve ilgili, disiplinli olmaları gerekir. Ameliyathane hizmetleri 2 yıllık bir eğitim süreçlidir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 120 AKTS haklarını doldurmaları ve de mezuniyet koşullarını tamamen yerine getirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca ameliyathane hizmetleri okuyan öğrencilerin DGS sınavı ile 4 Yıllık lisans bölümlerine geçebiliyorlar. DGD ile geçebilecekleri bölümler; Hemşirelik, Sosyal Hizmetler, Sağlık yönetimi Adli Tıp Teknikerliği, Acil yardım ve Afet yönetimi, Hemşirelik ve Sağlık hizmetleri dır. Ameliyathane hizmetleri bölümünü tercih etmek için 270 taban puanını geçmelisiniz. KPSS puanları ise 82-84 civarında dır.

Ameliyat hizmetleri maaş 2023 - devlet ve özel hastane
Ameliyathane hizmetleri

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Maaşları Özel Hastane

Ameliyathane hizmetleri teknikeri maaşları özel hastane, Özel hastanede ameliyathane hizmetleri maaşı devlet Hastanesi’ne göre daha düşüktür. Çoğu özel hastanelerde yeni başlayan personele asgari ücret uygulanmaktadır.

  • Son zamanlarda ise ameliyathane hizmetleri alacağı maaş 7.000 TL-8.000 TL arasındadır. Özel hastaneler de çalışan ameliyathane hizmetleri maaşı deneyimine ve çalıştığı kurumun maaş politikasına göre değişmektedir.

Özel hastanede çalışmak isteyen kişiler alımları takip etmelidirler. İŞKUR üzerinden bazen de hastanenin kendisi ile görüşmeler yapılmaktadır. Özel hastanelerin daha düşük maaş vermesinin sebebi ameliyathane hizmetleri mezunlarının fazla olmasıdır. Bu durum özel hastaneye daha düşük maaşa çalışan bulma imkânı sağlıyor.

Ameliyat hizmetleri maaş 2023 - devlet ve özel hastane
Ameliyathane hizmetleri çalışma saatleri

Ameliyathane Hizmetleri Çalışma Saatleri

Ameliyathane hizmetleri çalışma saatleri, ameliyathane hizmetleri teknikeri, ameliyat haneyi ameliyat ortamına hazırlayan ameliyathane de bulunan bütün alet ve cihazları kullanabilme yeteneğine bilgisine sahip, ameliyattaki ekiple beraber yer alan sağlık personelidir. Ameliyathane hizmetleri olabilmek için ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilmeli, uzun süre ayakta durabilen, esnek çalışma saatlerine uyumlu olabilen, stres ortamda çalışabilen, cesaretli, kandan korkmayan, el-göz koordinasyonu gelişmiş olması gerekir.  

  • Ameliyathane hizmetleri çalışma saatleri haftalık 40 saattir. Bu durum ameliyat süresinin uzaması durumunda fazla mesai olarak maaşa yansımaktadır. Ayrıca tam gün, nöbet tutma, hafta sonları ve vardiyalı çalışırlar. Düzenli bir iş saatleri yoktur.

Göz Doktoru Maaşları

Tıp Bayramı Mesajları – Esprili Doktor Bayramı Kısa Mesajı

Aile Hekimliği Bordro Sorgulama, Aile Hekimine Gitmeden Bordro Sorgusu

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr