Amerika Asgari Ücret 2022

Dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olarak bilinen Amerika’da asgari ücretlerin ne kadar olduğu en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Dünya ekonomisine yön veren resmi para birimi dolar olan bu ülkede asgari ücret fiyatlarını sizler için derledik.  

  • Amerika’da asgari ücretler saatlik olarak hesaplanmaktadır. Saatlik ücretleri 7.25 dolar olarak belirlenmektedir. Sözleşmeli olarak çalışan bir kişinin saatlik ücreti ise 15 dolar olarak belirlenmiştir. Haftanın 5 günü 6 saat çalışan bir kişinin aylık asgari ücret tutarı 870 dolar olarak belirlenmektedir. 1 doların 17 TL olduğu düşünülürse Türk lirası cinsinden asgari ücret 14.790 TL olmaktadır. 
YouTube video

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek 

Amerika Ülkesinin içinde birçok farklı din ve ırka sahip insan yaşamaktadır. Amerika eğitime fazla önem verdiği için lisans eğitimi alan kişilerin aylık olarak aldığı maaşlar asgari ücretin daha üstündedir. Asgari ücret ile Amerika’da nasıl bir geçim sağlanacağı birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. 

  • Amerika çalışan kişilere önem verdiği için çalışma saatleri ve iş seçenekleri oldukça üst seviyededir. Çalışan kişilerin refah seviyesi yüksek olmasına rağmen asgari ücret ile geçinmek biraz zorlayabilir. Yalnız ve bekar bir kişi için asgari ücret orta seviyelerde yer almaktadır. Ancak aile ile Amerika’da asgari ücretle geçinmek oldukça zordur. Amerika’da asgari ücret ile çalışan birçok kişi hizmet sektöründe faaliyet gösterir ve bu kişiler bahşişlerle birlikte asgari ücretin 3 veya 4 katına aylık olarak alırlar. Amerika’da çok az bir kısım askeri ücretle çalışmaktadır.  

New York Asgari Ücret 

Amerika çok nüfuslu bir ülke olarak bilinmektedir. Amerika’da toplam 50 tane eyalet bulunduğu için yaşam şartları bu eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Eyaletlere göre asgari ücret tutarları değişir. 2009 yılından beri Amerika’da asgari ücretler saatlik olarak 7.25 dolar olmaktadır. New York şehrinde asgari ücreti bu tutarın biraz daha üstündedir. 

  • New York şehrinde saatlik olarak askeri ücret bedeli 13.20 dolar olarak belirlenmiştir ancak New York City saatlik asgari ücreti 15 dolar olmaktadır. Günde 8 saat çalışan bir işçinin aylık kazancı 2.112 dolar olmaktadır. Doların 17 TL olduğu düşünülürse asgari ücretin TL karşılığı 35.904 TL olmaktadır. 

Chicago Asgari Ücret 

Amerika’daki nüfus açısından en büyük şehirlerinden birisi olan Chicago şehrinden asgari ücretin ne kadar oldu merak konusu olmaktadır. Amerika ülkesinde yaşayanların en önemli geçim kaynakları asgari ücret olarak görülmektedir. Her eyalete göre asgari ücret tutarı değişiklik göstermektedir. 

  • Chicago şehrinde asgari ücret saatlik olarak 14.50 dolar olarak belirlenmiştir. Günde 8 saat çalışan bir işçinin aylık kazancı 2.320 dolar olmaktadır. Doların 17 TL olduğu düşünülürse asgari ücretin TL karşılığı 39.440 TL olmaktadır. 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu