Green Card kazanıp gitmemek ve Green Card çıktıktan sonra ne kadar sürede gidilir hakkında bilgilendiriyoruz. Green Card çıkarsa gitmek zorunlu mu işte detayları.

Green Card çıktıktan sonra Amerikada yaşamak zorundamıyım sorusunun yanıtını merak eden binlerce kişi vardır. Bu sorunun yanıtını ve Green Card hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda ele almaya çalıştık.  

Green Card hakkını elde ettikten sonra Amerika’da yaşamak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Bu kart sizlere Amerika’da oturma ve çalışma şansını vermektedir. Bu kart ile 5 yıl boyunca Amerika’da oturma hakkını kullanan kişiler süre sonunda Amerikan vatandaşı olabilir. Bu durum Türk vatandaşlığınızı etkilemez. Yani kısacası çiftte vatandaş olursunuz. Ama oturma izninizi bu süre boyunca kullanmazsanız maalesef Amerikan vatandaşı olamazsınız.  

Green Card Çıkarsa Gitmek Zorunlu Mu

Green Card sayesinde Amerika’nın sağladığı olanaklardan yararlanabilirsiniz. Yurt dışında çalışma ve oturma izni almak isteyen binlerce kişi Green Card sahibi olmak ister. Green Card sahibi olan kişilerin Amerika’da yaşama gibi bir zorunlulukları yoktur. Ancak 6 aydan uzun bir sürede Amerika dışında olan kişilerin Green Card’ı geçersiz kalabilir.  

5 yıl boyunca oturma iznini kullanmayan kişiler de Amerika vatandaşı olma şansını kaybeder. Kısacası Green Card çıktığı zaman belirli sürelerde Amerika’da olmanız gerekir ve 5 yıl boyunca oturma iznini kullanan kişiler Amerikan vatandaşı olabilirler.  

Green Card Çıktıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Amerika’da oturma ve çalışma hakkını veren bir süre sonra Amerika vatandaşı olmanızı sağlayan Green CarD çıktıktan sonra neler yapılmasını gerektiğini birçok kişi merak etmektedir. Green Card çekişilin girdiniz ve çekilişi kazandınız peki bu süreçte neler yapmanız gerekir? Sizler için hazırladığımız maddelere bakabilirsiniz. 

  • Çekilişi kazandıktan sonra DS-260 göçmenlik formunun doldurulması gerekir. 
  • Form doldurulduktan sonra Amerika’ya gönderilir. 
  • Ardından gerekli sağlık kontrolleri, sözlü mülakatları geçmeniz gerekir. 
  • Bu işlemler tamamlandıktan sonra göçmen vizenizi alabilirsiniz. 
  • Göçmen vizesi sayesinde Amerika’ya giderek hayatınızı kurmaya başlayabilirsiniz. 
  • Amerika’daki adresinize Green Card posta halinde tarafınıza iletilecektir.  

Green Card Kazanıp Gitmemek

Green Card çekilişine katıldınız ve kazandınız. Ancak bazı durumlardan dolayı gidemediğiniz zaman maalesef bu kartınız bir süre sonra iptal olur. Amerika dışında başka bir ülkede 6 aydan uzun bir süre kalmanız halinde kartınız iptal edilerek elde ettiğiniz bütün şansları kaybedebilirsiniz.  

Green Card kazandıktan sonra hiçbir işlem yapmayan kişiler için herhangi bir sorun yoktur. Green Card çıkmasına rağmen başvuru sürecini tamamlamadığınız için hak sahibi olmazsınız. Ama tekrardan çekilişe katılabilirsiniz. Green card kazandıktan sonra başvuruları tamamlayan ve Amerika’ya belirli bir süre gittikten sonra tekrar gitmeyen kişilerin de Green Cardlarını geri iade etmeleri gerekir. Green Card sahibi olan kişiler en fazla 6 ay Amerika dışında bir ülkede seyahat edebilirler. 6 aydan fazla kalındığı zaman bu kartınızın iptal olmasını sağlayabilir.  

Green Card İle Amerika'ya Gidenler Ne İs Yapar 

Green Card İle Amerika’ya Gidenler Ne İs Yapar

Green Card birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Bu kart sayesinde Amerika’da oturma ve çalışma izni kazanabilirsiniz. Peki Amerika’ya bu kartla gittiğiniz zaman hangi işler yapabilirsiniz? 

  • Kendi şirketinizi kurabilirsiniz. 
  • Devlet dairelerinde işlere girebilirsiniz. 
  • Özel sektörde yer alan işlere başvuru yapabilirsiniz. 

Kısacası Amerika vatandaşları gibi muamele görürsünüz. Mesleğiniz ve eğitiminiz hangi düzeydeyse onunla alakalı istediğiniz işte görev alabilirsiniz. İstenilen yerde çalışabilir ve dilediğiniz zamana kadar oturma hakkınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca oraya gittiğiniz zaman ülkenize dönebilir ve burada seyahet edebilirsiniz. Sizleri kısıtlamadan birçok avantajı ve fırsatı sunar. 

Green Card hakkında sorularınızı, merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabileceğinizi unutmayınız.  

Amerikada Saat Kaç – ABD Başkent Saati Şuan Kaç

ABD Rusya Askeri Güç Karşılaştırması – Amerika vs Rusya Askeri Gücü

Amerikan Traşı – Uzun ve Kat Kat Amerika Saç Kesimi

Amerika’da Doktor Maaşı – Doktora Verilen Haklar