Anayasa Sözlüğü Kim Tarafından Oluşturulmuştur?

Anayasa Sözlüğü Türk Dil Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Hasan Eren ve Hamza Zülfikar tarafından oluşturulmuştur. Anayasa sözlüğünün amacı anayasada yer alan terimlerin tam anlamını açıklamaktır. Böylece anayasada yer alan maddelere ilişkin hiçbir şüphe ve anlam karışıklığına sebebiyet verecek yanlış anlaşılmalar engellenmektedir.

Anayasalar devletlerin işleyişlerine ve varlıklarını sürdürmelerine imkan tanıyan kurallar bütünüdür. Bir anayasa devletin yönetim biçiminden tutun da vatandaşlarının haklarına kadar çok çeşitli alanlarda bilgi verir. 

Anayasa Sözlüğü Kimin?

Anayasa Sözlüggü Hasan Eren ve Hamza Zülfikar tarafından hazırlanmıştır. İlk basım yılı 1985 yılıdır. Anayasa Sözlüğü içerisinde anayasada bulunan terimlere ilişkin anlamlar bulunmaktadır. Terimlerin anlamları ve örnek kullanımları, anayasadaki yeri ve benzeri bilgiler Anayasa Sözlüğü içerisinde yer almaktadır.

Anayasa sözlüğünün amacı anayasada yer alan terimleri açıklamaktır. Terimlerin doğru anlaşılması anayasanın tam anlamı ile amacına uygun bir şekilde işlevde kalabilmesini mümkün kılar. Bu noktada anayasa sözlüğünde yer alan her bir terim anayasayı anlamak için kullanılan yönlendirici bilgilerdir.

Anayasa sözlüğü Türk Dil Kurumu tarafından oluşturulmuştur. Sözlük oluşturulurken etkin olarak rol oynayan ve sözlüğü hazırlayan kişiler ise Hasan Eren ile Hamza Zülfikar olarak biliniyor. 1985 yılından bu yana anayasa sözlüğü olarak kullanılmaktadır. 

TDK Türkçe Sözlük Kaç Yılında Basıldı?

Tdk türkçe sözlük kaç yılında basıldı

TDK Türkçe sözlük ilk kez 1945 yılında basılmıştır. Sonrasında revize edilerek ve zenginleştirilerek günümüze kadar 11 kez tekrar basılmıştır. TDK tarafından yayınlanan Türkçe sözlüğün en güncel hali günümüzde satılan 11. Baskısıdır.

İlk baskı 1945 yılında basıldığından günümüzde kullanılmayan birçok kelimeyi ilk baskıda görmeniz mümkündür. 1932 yılında kurulduğu günden bu yana Türk Dil Kurumu Türkçenin korunması ve zenginleştirilmesine yönelik çeşitli uygulamalar gerçekleştirmektedir. Türkçe sözlük basımları da kelimelerin anlamları ve doğru yazılışlarını öğrenmek için kullanılan etkili bir kaynaktır.

Anayasa Nedir?

Anayasa devletin yasama, yürütme ve yargı organlarının kullanımına ilişkin kurallar bulunan, vatandaşların haklarını ve ödevlerini kesin yargılar ile ortaya koyan kapsayıcı bir yasalar bütünüdür.

T.C. İlk Anayasa Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk anayasası 1921 yılı 20 Ocak tarihinde çıkmıştır. Olağanüstü şartlar kapsamında hazırlanan ilk anayasamız egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu öngörür.

Nutuk Türleri ve İlk Nutuk Nasıl Okundu

Nutuk Kaç Sayfa

Türk Edebiyatında İlk Biyografik Roman 

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr