Türk Edebiyatında İlk Biyografik Roman 

Türk Edebiyatında ilk biyografik roman Hasan Ali Yücel tarafından yazılan Goethe: Bir Dehanın romanı adlı eseri olarak bilinmektedir. Ünlü kişilerin yaşamlarını ele alan ve bunları roman tarzında ele alan yazılara biyografik roman adı verilmektedir.  

Divan edebiyatında şairlerin ele alındığı eserlere biyografik adı denmese de tezkire ismini almaktadır. Gerçekten yaşamış birisinin gerçek yaşam tarzını, bilgi ve belgelerle ele alınması gerekir. Topluma olumlu değerleri aşılamak ve ideal modellerin sunulması için yazılmaktadır. Türk Edebiyatında ilk biyografik romanın ardından ikinci roman Hasan Ali Emin Erişirgil tarafından yazılan Ziya Gökalp’ın hayatını ele aldığı roman olarak bilinmektedir. 

İlk biyografik roman hasan ali yücel

Türk Edebiyatında Biyografik Romanlar 

Birçok kişi tarafından Türk Edebiyatında yer alan biyografik romanları merak edilmektedir. Sizler için kronolojik sırlamasıyla birlikte ele almaya çalıştık. İşte Türk Edebiyatında ele alınan biyografik eserler ve yazarları; 

Türk Edebiyatındaki Yazarlar Ele Alınan Biyografik Romanlar 
Hasan Ali Yücel Goethe Bir Dehanın Romanı (1932) 
Mehmet Emin Erişirgil  Bir Fikir Adamının Romanı: Ziya Gökalp (1951) 
Yaşar Kemal  Çakırcalı Efe (1972) 
İlhan Selçuk Yüzbaşı Selahattin’in Romanı (1973) 
Oğuz Atay  Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan (1975) 
Erhan Bener Elif’in Öyküsü (1980) 
Ahmet Efe Yunus (1983) 
Nermin Bezmen Kurt Seyt ve Shura (1992) 
Atilla Şenkron  Bütün Düşler Nazlı’dır (1998) 
Ayşe Kulin  Füreya (2000) 
Yaşar kemal

Biyografik Roman İlk Örneği 

Biyografik romanın ilk örneği eski Yunan edebiyatında yazılmıştır. Bu eseri ele alan yazarın ismi Plutarkos olarak bilinmektedir. Plutarkos’un yazdığı eserde Romalılar ele alınmış ve Hayatlar eserine dayanmaktadır.  

Aslında tarihte ilk biyografik eseler ölen kişi için yapılan mezar yazıtları ve cenaze törenleri örnek olarak gösterilebilir. Ancak bu durum ilerleyen zamanlarda elde olan verilerin kişileri övmek için yaşam öyküleri şeklide kaleme alınmaya başlanmıştır. Okuru teşvik etmek ilk amacıdır. Daha sonradan eleştirisel yaşam öyküleri de kaleme alınmaya başlanmıştır.  

Oğuz atay

Biyografi Biçiminde Yazılan Romanlar 

Biyografi biçiminde yazılan birçok roman bulunmaktadır. Ünlü kişilerin hayata bakış açıları, yapılan başarılar ve başarısızlıklar kaleme alınarak okuyucuları teşvik etmek amaçlanmıştır. Biyografi biçiminde kaleme alınan en iyi romanları sizler için ele aldık. Hadi gelin birlikte inceleyelim. 

  • Adı Aylın adlı roman Ayşe Kulin tarafından ele alınmıştır. Dili ve anlatımı akıcı odluğu için birçok kişi tarafından beğenilmektedir.  
  • Oğuz Atay tarafından ele alınan Bir Bilim Adamının Romanı adlı eseri en beğenilenler arasındadır. Oğuz Atay’ın hocası olan Mustafa İnan’ın hayat öyküsünü kaleme almıştır.  
  • Amin Maalouf tarafından Afrikalı Leo adlı eser diğer biyografi romanlardan biridir. Fransız ve Arap dostluk ödülünü almış bir eserdir. 
  • Tebrizli Şems Aşkın Gözyaşları adlı eser Sinan Yağmur tarafından kaleme alınmıştır. Şems-i Tebrizli ile Mevlana’nın dostlukları ve hayat hikayeleri ele alınmaktadır.  

Biyografik romanlar hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Nutuk Türleri ve İlk Nutuk Nasıl Okundu

Hayvan Çiftliği Kaç Sayfa

Sefiller Kaç Sayfa

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥