Apple kimliği oluşturmak için telefon ayarlarını, App Store’u, Mac’inizi ve başka bir aygıtı kullanabilirsiniz. Apple cihazlarda kimlik oluşturmadan oturum açmak ve hesap kullanmak mümkün değildir. Halihazırda bir hesabınız yoksa yeni bir kimlik oluşturmanız gerekir.

Yazımızda Apple kimliği oluşturmaya yönelik olarak basit adımlar ile farklı cihazlar üzerinden Apple kimliği oluşturmanın yollarını derledik. Windows PC’nizde Apple kimliği oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Windows için iTunes’u açın ve en son sürümünün yüklenmiş olduğundan emin olun.
 • Bilgisayar ekranınızın ya da iTunes penceresinin üst kısmında yer alan menü çubuğu üzerinden Hesap ve giriş yap seçeneklerine tıklayın.
 • Karşınıza gelen yeni Apple kimliği yarat seçeneğini seçin.
 • Ekrandaki adımları izledikten sonra kendinize ait e-posta adresiniz ile yeni bir Apple kimliğiniz olacaktır.
 • Sizden istenen bilgileri girerek herhangi bir tehlike durumunda hesabınızı kurtarabilirsiniz.
 • Bu işlemi yapmayı reddederseniz ise sonradan yapmanız istenecektir.

Apple Kimliği Nedir

Apple Kimliği Nasıl Oluşturulur

Apple kimliği; iCloud, App Store ve Apple’ın diğer çevrimiçi mağazaları ve servis hizmetleri üzerinde kullanılabilmekte olan tüm aygıtlarınızın ağ üzerindeki içeriklerine erişmek için kullanabileceğiniz kişisel bir hesaptır. Bu hesap olmadan Apple cihazı çalışamaz.

Apple kimliği olmadan cihazın çalışamama nedeni ise sistemin çalışması için gerekli olan verilerin büyük bir bölümünün Apple kimliği üzerinde taşınıyor olmasıdır. Apple kimliği sayesinde pek çok uygulamaya kolay bir şekilde erişim sağlamanız mümkün.

Apple Kimliği E-Posta Örnekleri 

Apple kimliği e-posta seçilirken halihazırda kullanılan e-postalar tercih edilmelidir. Aktif olarak kullandığınız bir e-posta adresiniz üzerinden Apple kimliği oluşturabilirsiniz.

E-posta adresinizi yazarken harflerin büyük ve küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Harf büyük ve küçüklüklerine dikkat ederek kimlik oluşturmanız halinde sıkıntı yaşamadan Apple kimliği ile oturum açabilirsiniz. 

iCloud Oluşturma

iCloud oluşturmak için öncelikle bir e-posta adresi oluşturmanız gerekir. Eğer bir e-postanız varsa tüm aygıtlarınızda mail için iCloud’u ayarlayabilirsiniz. iCloud hesabına sahip olmanın birçok avantajları vardır. Verilerinizi depolayabileceğiniz bir alan olarak kullanacağınız iCloud için merak edilenleri yazımızda derledik. iCloud’u ayarlamak için şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Ayarlardan öncelikle adınız kısmına, sonra ise iCloud’a girin.
 • Ardından iCloud Mail’i ya da Mail’i açın.
 • iCloud kısmında bulunan posta kutusuna ya da klasöre tıklayın.
 • Karşınıza çıkan kullanıcı kılavuzlarından e-posta gönderebilir ya da e-posta düzenleyebilirsiniz.

Ücretsiz Apple Kimliği Yarat

Ücretsiz Apple kimliği yaratmak için pek çok yol bulunuyor. Apple kimliği oluşturmak için aygıtınızın ayarlarını kullanabileceğiniz gibi App Store kullanarak da Apple kimliği oluşturabilirsiniz. Aygıtınız üzerinden Apple kimliği oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Aygıtınızı ayarlarken Apple kimliği oluşturma aşamasında “parolanızı mı unuttunuz?” ya da “Apple kimliğiniz mi yok?” seçeneğine tıklayın.
 • Ücretsiz Apple kimliği yarat seçeneğini seçin.
 • Doğum gününüzü seçin ve adınızı girin. İleri seçeneğine dokunun.
 • Mevcut e-posta adresinizi kullanın ya da ücretsiz iCloud e-posta adresi alın seçeneklerinden birini seçin.
 • İstendiği zaman e-posta adresinizi doğrulamak ve iki faktörlü kimlik doğrulamalarını ayarlamak için ekranda beliren adımları takip edin. Bu adımı atlamayı seçerseniz ise daha sonra ayarlardan yapmanız istenecektir.

App Store kullanarak Apple kimliği oluşturmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekir;

 • App Store uygulamasını açın ve giriş yap düğmesine tıklayın.
 • Karşınıza gelen yeni Apple kimliği yarat seçeneğini seçin. Bu seçenek karşınıza çıkmaydıysa iCloud’dan çıkış yaptığınızdan emin olun.
 • Ekrandaki adımları izleyin. Ardından size verilen e-posta adresi yeni Apple kimliğiniz olacaktır.
 • Kredi kartı ve fatura bililerinizi girip ileri tuşuna tıklayın.
 • Telefon numaranızı onayladıktan sonra kimliğiniz doğrulanabilir ve gerektiğinde hesabınız kurtarılabilir hale gelir. Ardından ileri seçeneğine tıklayın.
 • Apple üzerinden doğrulama e-postası gelip gelmediğine e-postalarınızı kontrol ederek bakın ve son olarak e-posta adresinizi doğrulayın.
 • Bu işlemden sonra pek çok alana giriş yapmak için yeni Apple kimliğinizi kullanabileceksiniz.

Yeni Apple Kimliği Oluşturma Ücretli Mi?

Yeni Apple kimliği oluşturmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Apple kimliği oluşturma işlemlerini yazımızdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Kullanılmayan iCloud Hesabı Silinir Mi?

Hayır. Kullanılmayan iCloud silinmemektedir. Bu nedenle iCloud verilerinizin kendiliğinden silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir.


Daha fazla ilgili içerik;

Yeni iCloud hesabı nasıl açılır?

Apple web sitesine gidin ve “Apple Kimliği oluşturun”a tıklayın.
İsminizi, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.
Doğum tarihinizi ve telefon numaranızı girin.
Apple’ın gizlilik politikalarını kabul edin.
“Devam et”e tıklayın.

Apple Kimliği neden oluşturulur?

Apple Kimliği, Apple ürünlerine ve hizmetlerine erişmek için gereklidir.

iCloud ve Apple Kimliği aynı şey mi?

Hayır, iCloud ve Apple Kimliği aynı şey değildir. iCloud, Apple’ın bulut bilişim hizmetidir. Apple Kimliği ise Apple ürünlerine ve hizmetlerine erişmek için kullanılan bir hesaptır.