Arçelik buzdolabı derece ayarı 2 4 6 8 merak konusu olmaya devam ediyor. Derece ayarlarını sürekli karıştırıyorsanız ya da bilmiyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Besinlerin uzun ömürlü olması için doğru ısı ayarını seçmeniz gerekir.

En çok tercih edilen Arçelik buzdolaplarında ısı ayarları 2 ile 8 arasında değişiklik gösterir. İç sıcaklığını temsil etmek için bu ayarlar kullanılır. Bu ayar sayesinde besinlerinizi uzun süre boyunca saklayabilirsiniz. Beyaz eşya arasında en önemlisi olan buzdolabında genellikle 4 ısı ayarı tercih edilse de kullanılan tüm ısı ayarlarının özelliklerini ele aldık.

 • 2; En soğuk ısı ayarından biri olduğu için et, balık ya da süt gibi ürünlerin saklanması için kullanılır.
 • 4; Çoğunlukla orta seviye tercih edilir. Besinlerin uzun süre boyunca saklanması için ideal ısı ayarı.
 • 6; Meyve ve sebzelerin uzun süre boyunca saklanması için bu ısı ayarı tercih edilir. 4’e göre daha sıcak ayara sahip.
 • 8; En sıcak ısı ayarı olduğu için konserve gibi bozulmayan gıdalar bu ısı ayarında saklanır.
Arçelik Yaz Ayarı Kaç Olmalı+2 ile -20 arasında
Buzdolabı Hangi Ayarda Olmalı4
Arçelik Derin Dondurucu Ayarı-18

Arçelik Buzdolabı 8 Derece Ayarı

Ülkemizde son zamanlarda birçok kişi Arçelik buzdolaplarını tercih etmeye başladı. Vestel buzdolabı göre daha avantajlı ve uzun ömürlü olan Arçelik buzdolaplarında besinlerin saklanması için birbirinden farklı derece ayarı bulunur. Arçelik markasına ait buzdolabının iç sıcaklığını belirlemek için 2 4 6 8 ısı ayarları kullanılır. 8 derece ayarı en sıcak olduğu iç sıcaklık diyebiliriz.

Kontrol paneli üzerinden ısı ayarını kolayca değiştirebilirsiniz. 8 derece ayarını kullanmak için buzdolabınızın içerisinde bozulmayan gıdaların olması gerekir. Eğer farklı bir besin için 8 derece ayarını kullanırsanız besinlerin daha hızlı donmasına neden olabilirsiniz. Enerji tüketimini arttırdığı gibi iç sıcaklık yükseldiği için yiyecekler daha hızlı donabilir.

Arçelik No Frost Electronic Buzdolabı Ayarları Eski Modelleri

Arçelik No Frost Electronic buzdolabı modelleri birbirinden farklı. Bu yüzden buzdolabı ayarları da değişiklik gösterir. Eski modellerde genellikle 2 ile 8 arasında ısı ayarı kullanılır. Arçelik buzdolabı eski modellerinde en soğuk iç sıcaklık için 2’yi, en sıcak iç sıcaklık için 8’yi tercih edebilirsiniz. Peki buzdolabı ayarı nasıl yapılır dediğinizi biliyorum hadi gelin birlikte bakalım.

 • Buzdolabının iç kısmını açın.
 • Karşınıza gelen kontrol panelini göreceksiniz.
 • Buradan dereceleri ayarlamak için bir kadran bulun ve istediğiniz kademeye göre ayarınızı yapın.

Yaz ve kış aylarındaki sıcaklık değişimlerine göre, bozulacak gıdanın cinsine ve türüne göre, bulunduğunuz odanın sıcaklığına göre soğutma ayarınızı kolayca halledebilirsiniz. Buzdolabı ayarı verimliliği ve yiyeceklerin tazeliği için oldukça önemli olduğunu unutmayın.

Arçelik Buzdolabında 2 Mi Soğuk 8 Mi

Arçelik buzdolabında 2, en soğuk ayarı, 8 ise en sıcak ayarı temsil eder. Yani, 2 ayarı, buzdolabının iç sıcaklığını en düşük seviyeye ayarlar. Bu ayar, et, balık ve süt ürünleri gibi bozulabilir gıdaların saklanması için idealdir. 8 ayarı ise, buzdolabının iç sıcaklığını en yüksek seviyeye ayarlar. Bu ayar, içeceklerin ve diğer bozulmayan gıdaların saklanması için idealdir.

Arçelik buzdolabında 2 ayarı daha soğuktur. Bu ayar, buzdolabının iç sıcaklığını yaklaşık 2 dereceye kadar düşürür. Bu sıcaklık, bozulabilir gıdaların tazeliğini korumak için yeterlidir. 8 ayarı ise, buzdolabının iç sıcaklığını yaklaşık 4 dereceye kadar yükseltir. Bu sıcaklık, içeceklerin ve diğer bozulmayan gıdaların bozulmasını önlemek için yeterlidir.

Arçelik buzdolabında soğutma ayarı, aşağıdaki faktörlere göre değiştirilebilir:

 • Yaz veya kış aylarında, sıcaklık değişimlerine göre. Yaz aylarında, buzdolabının iç sıcaklığını daha düşük bir seviyeye ayarlayarak, yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise, buzdolabının iç sıcaklığını daha yüksek bir seviyeye ayarlayarak, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Bozulabilir gıdaların miktarına göre. Buzdolabınızda bozulabilir gıda miktarı fazlaysa, soğutma ayarını daha düşük bir seviyeye ayarlayabilirsiniz. Bu, gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.
 • Buzdolabının bulunduğu odanın sıcaklığına göre. Buzdolabının bulunduğu oda sıcaklığı yüksekse, soğutma ayarını daha düşük bir seviyeye ayarlayabilirsiniz. Bu, gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

Arçelik buzdolabında soğutma ayarı, buzdolabının verimliliğini ve yiyeceklerin tazeliğini korumak için önemlidir. Bu nedenle, buzdolabınızın kullanım kılavuzuna başvurarak, doğru soğutma ayarını belirlemeniz önerilir.

Arçelik A Sınıfı Buzdolabı Yaz Ayarı Kaç Olmalı

Arçelik A sınıfı buzdolabı yaz ayarı, 2-4 arasında olmalıdır. Bu ayar, buzdolabının iç sıcaklığını yaklaşık 2-4 dereceye ayarlar. Bu sıcaklık, bozulabilir gıdaların tazeliğini korumak için idealdir.

Yaz aylarında, hava sıcaklığı arttığı için, buzdolabının iç sıcaklığını daha düşük bir seviyeye ayarlamak gerekir. Bu, yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

Arçelik A sınıfı buzdolabı yaz ayarı, aşağıdaki faktörlere göre değiştirilebilir:

 • Buzdolabının bulunduğu odanın sıcaklığına göre. Buzdolabının bulunduğu oda sıcaklığı yüksekse, soğutma ayarını daha düşük bir seviyeye ayarlayabilirsiniz. Bu, gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.
 • Bozulabilir gıdaların miktarına göre. Buzdolabınızda bozulabilir gıda miktarı fazlaysa, soğutma ayarını daha düşük bir seviyeye ayarlayabilirsiniz. Bu, gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

Arçelik A sınıfı buzdolabı yaz ayarı, buzdolabının kullanım kılavuzuna göre ayarlanabilir.

Önemli not: Buzdolabının iç sıcaklığını kontrol etmek için, buzdolabının en soğuk bölümündeki sıcaklığı ölçebilirsiniz. Bu sıcaklık, buzdolabının iç sıcaklığının yaklaşık olarak aynıdır.