Vestel Buzdolabı SR Alarmı Nasıl Kapatılır – Sorun Çözüldü

Birçok kullanıcının karşılaştığı Vestel buzdolabı SR alarmı nasıl kapatılır sorunun yanıtını sizler için ele aldık. SR alarmını kapatmanız için soğukluk ayarlamasını yapmanız gerekir. Dolap soğutma ayarı yapıldığı zaman bu alarmı görmezsiniz. 

Buzdolabındaki SR alarmının giderilmesi ürünlerinizin yeterli soğukluğa ulaşması gerekmektedir. Yeterli soğukluğa ulaştığı zaman bu SR alarmı ortadan kalkar. Ancak hala sorununuz devam ediyorsa Vestel yetkili servisleriyle görüşmeniz gerekir. Ürünlerinizin korumak için yeterli soğukluğu bulamayan buzdolaplarında bu hata meydana gelir. Ürünlerinizi korumak için buzdolabı poşeti ile muhafaza etmeniz ve soğukluğu ayarlamanız gerekir. 

Buzdolabında SR Uyarısı Ne Demek 

Buzdolaplarında karşımıza bazı uyarılar ve ünlem işaretleri çıkar. Beko ünlem işareti buzdolabının sıcaklığının yüksek olduğunu gösterirken SR uyarısı da yeterince buzdolabının soğuk olmadığını göstermektedir. Buzdolaplarında SR uyarısının nedenini sizler için ele aldık. Buzdolaplarında meydana gelen SR uyarısı iki nedenden kaynaklı meydana gelir. 

 • İlk neden buzdolabının kapağı fazla açık kaldıysa içerdeki soğukluğun düştüğü için bu uyarı ortaya çıkar. 
 • Buzdolabında fazla taze meyve varsa karşınıza bu hata çıkar. Bunun sebebi meyveleri ilk günki gibi koruması için yeterli soğukluğun olmamasıdır.  

Vestel SR Hatası 

Vestel buzdolabı sr alarmı nasıl kapatılır

Vestel SR hatası birçok kişi tarafından karşı karşıya kalınan hatalardan biridir. Bu hata karşınıza geldiği zaman buzdolabının içerisindeki havanın sıcak olduğunun ve buzdolabı ayarlarına giderek soğukluğun artırılması gerektiğinin göstergesidir. Bu hatanın sebepleri şu şekildedir; 

 • Kapak lastikleri gevşekse kapağı tam kapanmıyor olabilir. Bu yüzden buzdolabı yeterince soğukluğu yansıtmıyordur.  
 • Sıcak yiyecekleri buzdolabına koyduğunuz zaman buzdolabındaki havayı sıcaklaştırır ve bu yüzden hata ile karşı karşıya kalırsınız.  
 • Ya da elektrik kesintisi ufak çaplı yaşandı ve siz bunu fark etmediyseniz buzdolabının içindeki hava sıcaklaşmış olabilir. 

Bu hatayı soğukluğu arttırarak çözüme kavuşturabilirsiniz. Ancak tüm işlemleri yapmanıza rağmen hata hala gözüküyorsa Vestel destek servisiyle iletişime geçerek sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Vestel Buzdolabı Ünlem İşareti Nasıl Geçer 

Vestel buzdolabı alan birçok kişi karşılaştığı ünlem işaretinden rahatsızlık duymaktadır. Bu durumun neyden kaynaklı olduğunu ve çözümünü merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Buzdolabınızın kapağındaki lastikler gevşemiş ve kapağınız açık kalmış olabilir. Ya da buzdolabınıza yeni yiyecek yüklediyseniz ve yiyecekler için soğukluk yeterli değilse bu ünlem işareti oluşur. 

Bu durumun karşınıza geldiği zaman buzdolabı içerisindeki havayı kontrol edin. Eğer buzdolabının içerisi yeterince sıcaksa ana nedeni buldunuz demektir. Buzdolabının soğuk ayarını bir miktar daha açarak içerdeki havanın soğumasını sağlamanız gerekir. Sonuç olarak içerdeki hava soğursa buzdolabınızda görülen ünlem işareti kaybolacaktır.  

Vestel buzdolabı hakkında merak ettiklerinizi, sorunlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Vestel buzdolabı SR hatası nasıl düzeltilir?

Vestel buzdolabı SR hatası, buzdolabının iç sıcaklığının çok yüksek olduğunu gösterir. Bu hata, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Kapıların düzgün kapatılmaması: Buzdolabının kapakları düzgün kapatılmadığında, soğuk hava içeride hapsolamaz ve iç sıcaklık yükselir.
 • Kompresörün arızalanması: Kompresör, buzdolabının soğutma sistemini çalıştıran motordur. Kompresör arızalanırsa, buzdolabının soğutma sistemi düzgün çalışmaz ve iç sıcaklık yükselir.
 • Termostatın arızalanması: Termostatı, buzdolabının iç sıcaklığını kontrol eden bir sensördür. Termostatik arızalanırsa, buzdolabının iç sıcaklığı doğru bir şekilde kontrol edilemez ve iç sıcaklık yükselir.

Vestel dolap alarmı nasıl kapatılır?

Vestel dolap alarmı, buzdolabının kapağının açık kalması veya iç sıcaklığın çok yüksek olması gibi durumlarda uyarı amaçlı olarak çalar. Alarmı kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Buzdolabının kapağını açın ve kontrol panelini bulun.
 2. Kontrol panelindeki alarm veya alarm reset düğmesine basın.
 3. Alarm reset düğmesine bastıktan sonra, alarm sesi otomatik olarak kapanacaktır.

SR isareti ne anlama gelir?

SR işareti, “soğutma sistemi arızası” anlamına gelir. Bu işaret, bir buzdolabının gösterge ekranında veya kontrol panelinde görünebilir. SR işareti, buzdolabının iç sıcaklığının çok yüksek olduğunu gösterir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr