Askerlik yol parası yatış tarihi sev alınış tarihinden 3 gün sonrasıdır. Sevk alınış tarihinden sonra 3 gün bekleyerek sonrasında PTT ya da Ziraat Bankası üzerinden hızlı bir şekilde yatırılan yol parası alınabilmektedir.

Adınıza yatırılan yol parası olup olmadığını öğrenmek için PTT şubelerine doğrudan gidebilir ya da PTT müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Sistemden adınıza yatırılmış yol parası olup olmadığını sorgulamaları için T.C. kimlik numarası bilginize ihtiyaçları olacaktır. Askerlik yol parasına ilişkin detaylar ve merak edilenler için okumaya devam edin.

Askerlik Çıkış Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Askerlik Çıkış Yol Parası Ne Zaman Yatar

Askerlik çıkış yol parası askerlikten önceki son 10 günden  önce askere gidecek kişinin hesabına yatmaktadır. İster PTT üzerinden ister Ziraat Bankası üzerinden T.C. kimlik numarası bilgisi ile adınıza yatan askerlik çıkış yol parası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Askerlik çıkış yol parası askere alınış tarihinden maksimum 3 gün öncesine kadar yatırılır. Genellikle askere alınış tarihinden öncesine göre değil sevk alınış tarihine göre yatırılmaktadır. Sevk alınış tarihinden 3 gün sonra çıkış yol parası kişinin hesabında olmaktadır.  

Askerlik Yol Parası Sorgulama – PTT, Ziraat Bankası

Asker Ailelerine 1000 TL Yardım – Başvuru Yap

Askere Giderken Yol Parası Ne Kadar 2023

Askere giderken verilen yol parası 2023 yılında gidilecek yola göre 100 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.  Toplam kat edilen mesafe miktarına göre 2.000 KM uzaklıktaki bir sevk adresine sevk edilen askerin alacağı yol parası yaklaşık 400 TL olacaktır. Askere giderken verilen 2022 güncel yol parası;

  • 0-400 KM arası gidilecek mesafenin 1,6 katı.
  • 500-799 KM arası gidilecek mesafenin 1,4 katı.
  • 800-1.200 KM arası gidilecek mesafenin 1,2 katı.
  • 1.201 KM ve üzeri mesafenin güncel memur maaş katsayısı ile çarpılması sonucu toplam yol parası elde edilmektedir.

Askerlik yol parası hesaplanırken kişinin ikamet ettiği il ve ilçeden sevk edildiği yerin ilçe merkezine kadar olan toplam mesafe hesaplanır. Bu mesafe ile memur maaş katsayısı ve mesafe katsayısı çarpılır. Elde edilen sonuca iaşe bedeli de eklenerek toplam yol parası bulunmuş olur. 

Askerlik Yol Parası Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yol parası yatıp yatmadığını öğrenmek için doğrudan PTT şubelerine gidebilirsiniz. PTT şubelerinden yol parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için ise T.C. kimlik bilgilerinizi paylaşmanız yeterlidir.

Adınıza yatırılan bir yol parası ödemesi varsa hemen şubeden çekebilirsiniz. Aynı işlemi Ziraat Bankası üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik geliş yol parası nereye yatar?

Askerlik geliş yol parası Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden alınabilmektedir. Askerlik geliş yol parası yatan askerlerin parayı T.C. kimlik numaraları ile çekmeleri mümkündür.

Askerlik yol parası nasıl belirlenir?

Askerlik yol parası, askerlerin askerliğini yapmak üzere ilgili askerlik birimine gelmeleri sürecinde kullanabilecekler bir destektir. Yol parası ile askere gidecek olan vatandaşların yol masrafları karşılanmaktadır.

Askerlik Hizmet Tercihi Nedir – Yapılmazsa Ne Olur?

6 Ay Kaç Gün Askerlik – İzin Kullanmazsan Kaç Gün