6 Ay Kaç Gün Askerlik – İzin Kullanmazsan Kaç Gün

6 ay kaç gün askerlik vatani görevini yerine getirmek ile yükümlü olan tüm vatandaşların merak duydukları ve araştırdıkları bir konudur. Temel askerlik olarak da anılan 6 ay askerlik, zorunlu vatani görevi yerine getirmenin çeşitlerinden biri olarak düşünülebilir.

Görevini yedek subay veya yedek astsubay olarak yapmayan ya da bedelli askerlikten yana tercih yapmayan vatandaşlar, askeri yükümlülüklerini 6 ay süre ile gerçekleştirmektedir. Askerlik görevini yerine getirmek için başvuruda bulunan lise ve altı öğrenim kurumlarından mezun olanlar yedek subay ya da yedek astsubaylığa seçilmedikleri taktirde 6 aylık askeri hizmetlerini er olarak yerine getirmek ile yükümlüdürler.

6 ay kaç gün askerlik - i̇zin kullanmazsan kaç gün
6 ay askerlik avantajları

6 Ay Askerlik Avantajları

6 ay askerlik olarak adlandırılan bu durum, 6 aylık zorunlu askerlik hizmetinin sona ermesi ile birlikte vatandaşların görevlerine 6 ay daha devam etme isteğinde bulundukları anlamına gelir. Erler askerlik görevlerini 6+6 ay yani 1 yıl süre ile yaparlarsa, çeşitli avantajlar kazanmaktadırlar.

6 ay askerlik avantajları içerisinde, askerliğin ardından vatandaşların talepleri dahilinde sözleşmeli erliğe dair müracaat edebilmeleri bulunur. Bu durum ise, ikinci 6 ay askerliğin ardından ilk defa sözleşmeli er başvurusu yapacak vatandaşlara 100 üzerinden ilave 20 puan ile avantaj sağlar.

6 ay kaç gün askerlik - i̇zin kullanmazsan kaç gün
6 aylık askerlik i̇zin kullanmazsan kaç gün

6 Aylık Askerlik İzin Kullanmazsan Kaç Gün?

6 ay temel askerlik sürecinde askerlerin görev yaptıkları her ay için 1 gün olacak şekilde izin hakları bulunmaktadır. Yani 6 aylık askerlik sürecinde toplam 6 gün izin bulunur. Bu durumda 6 aylık askerlik izin kullanmazsan kaç gün sorusuna, hiç izin kullanılmadığı taktirde 6 gün kadar erken biteceği şeklinde cevap verilebilir.

6 ay kaç gün askerlik - i̇zin kullanmazsan kaç gün
6 ay askerlik nasıl geçer

6 Ay Askerlik Nasıl Geçer?

Vatani görevini yerine getirmek için askerlik yapacak olan pek çok kişi 6 ay askerlik nasıl geçer hakkında endişe duymaktadır. Ancak askerlik görevinin endişe duymanızı gerektirecek bir durum olmadığını ve bu durumun yerine getirilmesinin zorunlu olan bir görev olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Askerlik vatani sorumlulukların öğrenildiği bir süreçtir. Görev yaptığınız bölgenin değişmesi askerlik sürecinizin nasıl geçeceğini değiştirebilir.

 • İlgi alanlarınıza göre okuyacak kitap götürün,
 • Anı, hikaye ve çizim çalışmaları için defter, kalem ihtiyaçlarınızı yanınızda götürün,
 • Sevdiklerinizi hatırlamak için yanınıza fotoğraf alabilirsiniz,
 • Maddi olarak zorluk çekmemek için düzenli para akışınızın olması gerekir,
 • Askerde hazır yemek yemeyin sadece içicek satın alın,
 • Hafta sonu çarşı izinlerini iyi geçirmek için önceden plan yapın,
 • Kendinize uygun bir arkadaş grubu belirleyin ve o gruba dahil olun,
 • Komutana kendinizi sevdirmek için yalakalık yapmayın bu durum arkadaşlarınız tarafından hoş karşılanmaz ve size lakap takarlar,
 • Askerde verilen görevleri eğitimleri mıntıka vs. özveri ve severek yapın,
 • İşten kaytarmak daha fazla canınızı sıkabilir,
 • Yemin törenleri askerliğin en gurur verici kısımlarındandır, yakınlarınızı çağırmaktan sakın çekinmeyin,
 • Unutmayın hayatınızda bir kez askerlik yapıyorsunuz ve ömür boyu sürecek dostluklar kazanacaksınız.

2023 Askerlik Kaç Ay

2023 askerlik kaç ay sorusuna erbaş ve erler için 6 ay olduğu cevabını vermek mümkündür. Bunun yanı sıra erbaş ve erler arasında istekli olan askerler, amirlerinin değerlendirmesi üzerine kabul gördükleri taktirde 6 ay daha askerlik görevlerine devam edebilirler.

Askerlik Hizmet Tercihi Nedir – Yapılmazsa Ne Olur?

Askerlik Muayenesi Nasıl Yapılır – Sorgulama

Askerlik Hizmet Tercihi

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥