Ayvalık Cunda Adası Hikayesi – Tarihi Önemi

Ayvalık Cunda Adası hikayesi bu bölgede tatil yapmak isteyen pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Ali Bey Adası olarak da bilinmekte olan Cunda Adası, Ayvalı Lale adası üzerinden ve açık denizde kesin ince bir köprü ile bağlı şekilde bulunur. Kara yolunun yanı sıra Ayvalık sahilinden Cunda’ya her saat motor seferleri de düzenlenmektedir.

Cunda Adası’nın Piri Reis’in kitabı bahçesinde geçmekte olan Yunan Adaları’ndan Yund olduğu sanılmaktadır. Türkiye’nin 4 büyük adası olması ile bilinmekte olan ve eski adı ile Cunda, Kurtuluş Savaşında yunanlara teslim olun emrine karşı gelerek silahlı mücadele başlatmış olan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithaf edilmiştir.

Ayvalık cunda adası hikayesi - tarihi önemi
Cunda adası tarihi önemi

Cunda Adası Tarihi Önemi

Cunda adası tarihi önemi olarak da göz ardı edilmeyecek kadar mühim ozan adalardan biridir. Kurtuluş Savaşı sırasında Ayvalık’ı düşmana karşı korumakta olan komutanlardan ilki Ali Çetinkaya’nın olması sebebi ile, Ali Bey Adası olarak da anılmakta olan Cunda adası, özellikle yaz aylarında nüfusunun neredeyse ikiye katlandığı bilinen bölgelerden biridir.

Günümüzde Ayvalık’ın turistlere en çok çeken yapılarından biri olmasının yanı sıra tarihi olarak da oldukça önemli bir yere sahip olması bu bölgenin çok daha fazla turist çekmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra dün davasının Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde andığı Yund Adaları olduğu da bilinmektedir.

Ayvalık cunda adası hikayesi - tarihi önemi
Cunda adası’nda kim asıldı

Cunda Adası’nda Kim Asıldı?

Özellikle yaz aylarında pek çok turistin adeta akınına uğrayan bu ada ile ilgili Cunda Adası’nda kim asıllı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Tarihi olarak oldukça önemli bir yere sahip olan ve Kurtuluş Savaşı esnasında düşmana karşı duran ilk komutanlardan biri olan Ali Çetinkaya’nın adının verildiği ada, Türkiye’nin en önemli adalarından biridir.

Ayvalık cunda adası hikayesi - tarihi önemi
Cunda adası’nda gezilecek yerler

Cunda Adası’nda Gezilecek Yerler

Ayvalık’ın göz bebeği olarak bilinmekte olan Cunda Adası’nda gezilecek yerler listesi oldukça uzundur. Siz de cunda adasında planladığınız tatilinizi esnasında tarihi evleri, eşsiz denizini ve plajını, kiliselerini, çeşitli lezzetlere ev sahipliği yapan restorantlarını ve doğal güzelliklerini görmeyi unutmamalısınız. Bu gibi özellikleri ile unutulmaz ve eşsiz bir deneyim yaşatan cunda adası tarihi olarak da oldukça önemli bir yere sahip olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen turistik yerlerden biridir.

Turkuaz Suları ile Görenleri Kendisine Hayran Bırakan Suluada Hakkında Bilinmeyenler

Suluadaya Nasıl Gidilir

Everest Dağı Bulutların Üstünde İse Üzerinde Nasıl Kar Var

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr