Baldır, diz ve topuk arasındaki bacak bölgesine verilen isimdir. Baldır bölgesindeki kaslar, ayak bileğini hareket ettirmek, yürümek, koşmak ve zıplamak için gereklidir.

Baldır neresi sorusuna merak edenler için hemen yanıt verelim. Baldır en yalın tanımıyla diz ve ayak bileği arasındaki bölgeye denir. Tüm omurgalı canlılarda baldır bölgesi yer verdiğimiz tanımlamadaki gibidir. İnsan veya omurgalı tüm canlılar için geçerlidir.

Baldır Nedir?

Baldır Neresi

Baldır nedir, vücudun neresinde bulunur gibi sorular sıkça merak ediliyor. Baldır genelde üst bacak bölgesiyle karıştırılıyor. Ancak TDK kurumunda yer alan tanımlamaya göre baldır bacağın diz bölgesinden ayak bileğine kadar olan kısımdır. Bu tanımlama tüm omurgalı canlılar için geçerlidir.

Baldır Neden Ağrır?

Baldır Neresi

Baldır neden ağrır sorusunun birden fazla yanıtı mevcuttur. Çünkü baldır ağrılarını tetikleyen unsurlar oldukça fazladır. Ancak genel olarak yanlış hareket yapma ya da hareketsiz kalma gibi durumlarda baldır ağrıları açığa çıkıyor. Diğer nedenlerinden bazıları ise şöyledir;

Koşu, futbol, basketbol ve uzun zıplama sporlarından kaynaklı baldır kaslarının aniden kasılıp esnemesi ciddi ağrılar meydana getirir.

  • Damar hastalıkları
  • Romatizma
  • Kas gerilemeleri
  • MS hastalığı
  • Kan dolaşımı hastalıkları
  • Soğuk algınlığı, grip

Tüm bu hastalıklar sırasında ciddi baldır ağrıları gözlenebilir. Ancak baldır ağrısının temel nedeni bunlar dışında da olabilir. Bu nedenle de ağrının nedenini ancak doktora başvurarak teşhis etmek mümkün olacaktır.

Baldır Üstü Neresi?

Baldır Neresi

Baldır üstü neresi sorusunun yanıtı çok karıştırılıyor. Öncelikle baldır diz kısmından ayak bileğine kadar olan kısma verilen isimdir. Kalçadan dize kadar uzanan alana ise uyluk adı veriliyor. Bu tanımlamalara göre baldırın üstü uyluk bölgesidir.

Alt Baldır Neresi?

Baldır Neresi

Alt baldır neresi sorusuna hızlıca yanıt verelim. Baldır genel olarak diz ile ayak bileği arasında kalan kısma verilen isimdir. Bu kısımda kaslar, sinirler, tendon ve kan damarları yer alıyor. Ayak bileğinizin hemen üst alanında kalan kısma ise alt baldır adı veriliyor.

Baldır ağrısına ne iyi gelir?

Baldır ağrılarını evde çözmek için Hindistan cevizi yağı, zerdeçal, elma sirkesi, zeytinyağı ya da epsom tuzu kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Baldır kasılması nasıl geçer?

Baldır bölgesinde darbe ya da yanlış spor hareketleri neticesinde oluşan kasılmaların geçmesi için
önce istirahat etmeniz gerekiyor. Baldır bölgesini zorlayarak hareketlerden uzak durmanız ve bölgeye masaj yapmanız faydalı olacaktır.

Armut Vücut Tipi Güzel Mİ

Kol Damarları Nasıl Çıkar

Sevişme Sonrası Vücuttaki Morluklar Nasıl Geçer