Balgamı Yutmak Orucu Bozar Mı (Oruç Bozan Haller Nelerdir)

Balgam yutmak orucu bozar mı Diyanet açıklıyor. Tükürük yutmak orucu bozar mı ve balgam yutmak abdesti bozar mı gelin birlikte inceleyelim.

Balgamı yutmak orucu bozar mı sorusuna Balgam vücutta oluşan bir salgıdır dışarıdan vücuda girmediği için balgam yutmak orucu bozmaz diyerek cevap verebiliriz. Fakat bu balgam geldiğinde bu salgıyı dışarı atmak daha iyi olacaktır. Yani oruçlu olsun ya da olmasın balgam yutmak iyi değildir. Balgam yeme içme kabul edilmediğinden orucu bozmamaktadır.

Balgam Yutmak Abdesti Bozar Mı

Balgamı yutmak abdesti bozar mı, balgamın abdesti bozması için necis sayılması gerekmektedir. Abdesti bozan şeyler necis şeylerdir. Balgam ve sümük necis değildir abdestimizi bozmadığına göre elbisemize bulaştıklarında abdestimize dolayısıyla namazımıza engel olmazlar.

Balgam Yutmak Zararlı Mı

Balgam yutmak zararlı mı, balgam hastalıklardan sonra oluşan içinde mikrop barındıran bir salgıdır. Yutulduğunda faydalı olmayacağı aşikardır. Uygun şekli bulunduğunda balgam yutulmamalı vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Böylece hem sağlığa zarar verme ihtimalinden ve tiksindirici olan bu salgı dan uzak durulmuş olunur.

Balgamı yutmak orucu bozar mı (oruç bozan haller nelerdir)
Balgam yutmak orucu bozar mı hanefi

Balgam Yutmak Orucu Bozar Mı Hanefi

Balgam yutmak orucu bozar mı Hanefi mezhebine göre balgam yutmak orucu bozmamaktadır. Fakat bu salgı pis kabul edildiğinden balgam yutmak doğru bir davranış değildir. Orucu vücuda dışarıdan giren şeyler bozar balgam vücutta oluşan bir salgıdır.

Balgam Orucu Bozar Mı Şafii

Balgam orucu bozar mı Şafii mezhebine göre balgam, boğazı aşıp ağıza kadar ağzın ortasına kadar gelmiş ise ve isteğe bağlı olarak yutuldu ise bu durumda oruç bozulmaktadır. Ve bir gün kaza gerektirmektedir. Fakat balgam istem dışı yutuldu ise oruç bu durumda bozulmamaktadır.

Geniz Akıntısı Orucu Bozar Mı

Geniz akıntısı orucu bozar mı, geniz akıntısı kafa kısmından geldiği ve doğrudan gittiği için orucu bozmaz. Akıntı insanın isteği dışında oluşur ağzında birikmeden doğrudan gider bu yüzden orucu bozmaz. Hem şafi hem de Hanefi mezhebine göre geniz akıntısı orucu bozmaz.

Balgam Yutmak Namazı Bozar Mı

Balgam yutmak namazı bozar mı sorusuna namazda iken bir zorunluluk olmadan ses çıkararak boğazı temizlemek namazı bozar diyerek cevap verebiliriz. Ama kendiliğinden bir anda gelen bir öksürme ve hümkürme durumunda namaz bozulmaz bu durum bir özür sayılır.

Oruçluyken Kaş Bıyık Almak Orucu Bozar Mı

Oruçluyken Öpüşmek Orucu Bozar Mı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr