Oruçluyken öpüşmek orucu bozar. Çünkü dudaktan öpüşmek, cinsel arzuları tahrik edici bir eylemdir. Cinsel arzuları tahrik edici her türlü eylem, orucu bozar.

Suya daldığında kulağa su kaçmak, kendi isteği olmadan boğaza toz, duman girmek, istemeyerek kusmak, içerden gelen kusuntuyu tekrar istemeyerek tekrar yutmak, uyurken ihtilam olma, karısını sadece yanaktan öpmek, sahurda diş arasında nohuttan daha küçük taneleri yutmak, ağızdaki tükürüğü yutmak, göze ve kulağa ilaç damlatmak, ağza gelen balgamı yutmak, makyaj yapmak, kan aldırmak gibi durumlar orucu bozmaz.

  • Oruçlu iken öpüşmek şehvete girildiği için bozar. Oruçlu olan kimse orucu bozacak arzu ve isteklerden kaçındığı gibi sevabını azaltıp, sakata sokacak şeylerden de uzak durması gerekir. Ramazan ayında oruçluyken cinsel ilişkide bulunmak, öpüşmek ile boşalmak orucu bozar. Hem kaza hem keffaret gerektirir.

Sevgiliyi Yanaktan Öpmek Orucu Bozar Mı Diyanet

Oruçluyken Öpüşmek Orucu Bozar Mı

Ramazan ayı boyunca orucumuzu bozacak sakata girecek unsurlardan uzak durmak en iyisidir. Eşler birbirlerini yanaktan öpmek eğer şehvete sokmayacaksa, boşalma olmayacaksa orucu bozmaz. Ama eğer yanaktan öpme esnasında boşalma olur ya da şehvete girilirse oruç bozulur. Bu durumlarda kişi istemeden orucu bozulursa bir günlük kaza gerekir. Ama kişi isteyerek bu duruma düşer ve orucu bozulursa bu durumda kefaret orucu tutulması gerekir.

  • Müslümanlıkta sevgili gibi bir durum yoktur. Karşı cinsle Ramazan ayının dışında da yanaktan öpmeniz, flört etmeniz doğru bulunmamaktadır. Müslümanlık da zinaya yaklaşılmaması gerektiği açık bir dille belirtilmiştir.

Eşler Arasında Öpüşmek Orucu Bozar Mı

Oruçluyken öpüşmenin orucu bozup bozmadığı çoğu eşler ve eşler tarafından merak ediliyor. Sizler için en doğru bilgileri araştırdık. Eşlerin birbirlerine sarılıp yanaktan öpmeleri orucu bozmaz. Fakat öpüşmek öyle değildir. Öpüşme esnasında şehvete düşüleceği için öpüşmek orucu bozar.

  • Eşler birbirini yanaktan öpmek ve sarılmak oruçlarını bozmaz. Ama dikkat edilmesi önemli bir konu vardır. Eğer dudaktan öpüşme esnasında cinsel istek uyandıracağı için boşalma meydana gelebileceğinden oruç bozulur. Bu durumda da kişiler kaza yerine kefaret orucu tutmaları gerekir.

Sevgiliyle Temas Orucu Bozar Mı

Orucu bozan şeyler yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktır. Oruçluyken nefsinize hakim olmanız gerekir. Arzu, isteklerden uzak durmak kısaca nefsi biraz dengede tutmak için bu ibadet yapılmaktadır. Karşı cinsle temasta bulunmanın Müslümanlık da olmadığını ancak evlenildiği zaman karşı cinsle temas edildiği bilinmektedir. Karşı cinsle yapılacak bazı temaslar cinsel istek uyandırma ihtimali olduğu için orucu bozma şansı yüksektir.

  • Eşlerin birbiriyle ile temas etmek orucu bozmaz. Ancak eşlere karşı sarılma ile birlikte boşalma olur ya da şehvete düşülürse oruç bozulur. Sevgiliyle temas da bulunmanız ve flört etmeniz Ramazan ayının dışında da Müslümanlık da iyi karşılanmamaktadır.

Sarılmak Orucu Bozar Mı

Ramazan ayında tutulan oruç ile birlikte birçok tartışmalar ve sorular gündeme gelmektedir. Orucu bozan ve bozmayan durumların tartışıldığı gibi bir de konulardan biri de sarılmak orucu bozar mı konusu çok fazla konuşulmaktadır.

Kişinin eşini yanaktan öpmesi, sarılması, el ele tutuşması okşaması orucu bozmaz. Bu durumlar esnasında cinsel istek ve şehvet duyguları gelmedikçe oruç bozulmaz. Ancak bu durumlar esnasında cinsel arzu veya meni gelirse oruç bozulur. Kendi nefsine güvenmeyen kişilerin eşine sarılması, elini tutması, yanaktan öpmesi mekruhtur. Çünkü meni gelmesi ihtimali ile orucunun bozulması söz konusu olur.


Daha fazla ilgili içerik;

Oruçluyken dudaktan öpüşmek orucu bozar mı?

Evet, oruçluyken dudaktan öpüşmek orucu bozar. Çünkü dudaktan öpüşmek, cinsel arzuları tahrik edici bir eylemdir. Cinsel arzuları tahrik edici her türlü eylem, orucu bozar.

Vajinaya ellemek orucu bozar mı?

Evet, vajinaya ellemek orucu bozar. Çünkü vajina, cinsel organlardan biridir. Cinsel organlara dokunmak, orucu bozar.

Karşı cinsin cinsel organına dokunmak orucu bozar mı?

Evet, karşı cinsin cinsel organına dokunmak orucu bozar. Çünkü cinsel organlara dokunmak, orucu bozar.

Cinsel içerikli video izlemek orucu bozar mı?

Evet, cinsel içerikli video izlemek orucu bozar. Çünkü cinsel içerikli videolar, cinsel arzuları tahrik edicidir. Cinsel arzuları tahrik edici her türlü eylem, orucu bozar.